Şanzıman Havalandırmadan Yağ Atıyor

06ali

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Selam arkadaşlar ,aracım 2013 Astra J 1,6 115 hp Manuel şanzıman. Özellikle uzun yol sonrasında havalandırma tapasından yağ kaçırıyor. Yağ eksilmesi olunca vites zor geçiyor. Bir kaç kez yağ ekledim . Normale dönüyor ama uzun yol yapınca kaçak oluşuyor. nedenleri ne olabilir ? Yağ özelligini kaybetmiş olabilirmi ? Çözüm olarak bu yağı komple boşaltıp tam sentetik şanzıman yağımı koydurayım ? böyle bir sorun yaşayan oldumu ? Teşekkürler

06ali

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Hiç kimsenin bir fikri yok herhalde..

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağın oradan çıktığına eminseniz iki çözüm var, valf gevşemiş olabilir ama zor bir ihtimal. Diğeri ise değiştirmek, ve şanzıman havalandırma valfini servisten temin ederek kendiniz ya da serviste değiştirebilirsiniz. Fiyatının 30 40 lira civarında olması gerekiyordu, maksimum 1 dakikada değiştirilebilen bir parça.

06ali

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Yağın oradan çıktığına eminseniz iki çözüm var, valf gevşemiş olabilir ama zor bir ihtimal. Diğeri ise değiştirmek, ve şanzıman havalandırma valfini servisten temin ederek kendiniz ya da serviste değiştirebilirsiniz. Fiyatının 30 40 lira civarında olması gerekiyordu, maksimum 1 dakikada değiştirilebilen bir parça.

Cevabınız için teşekkür ederim . Valfte sorun yok ,sanirim yüksek hızlarda aşırı sıkıştırmada yağ köpürüyor. Bundan dolayı yağda eksiltme yaptıgını düşünüyorum. Oradaki valfi söküp 3/8 dirsek ve manşon la seviyeyi yükseltmeyi düşünüyorum. Yalnız valfin üzerinde plastik bir kapak var.O kapak gevşek üzerine basinca çıt diye bir ses çikıyor kapak daha sıkı oturuyor. Acaba o kapagin sıkı mı oturması gerek. Sıkı oturursada ısınan yağın buharını atamaz . Servisi aradim buraya getirmeniz gerek dediler . Bakmamiz lazim dediler. Bakalım seviyeyi yükseltip deneyecegim .Eger iyi bir sonuç alirsam buradan paylaşirim. Tekrar teşekkürler.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevabınız için teşekkür ederim . Valfte sorun yok ,sanirim yüksek hızlarda aşırı sıkıştırmada yağ köpürüyor. Bundan dolayı yağda eksiltme yaptıgını düşünüyorum. Oradaki valfi söküp 3/8 dirsek ve manşon la seviyeyi yükseltmeyi düşünüyorum. Yalnız valfin üzerinde plastik bir kapak var.O kapak gevşek üzerine basinca çıt diye bir ses çikıyor kapak daha sıkı oturuyor. Acaba o kapagin sıkı mı oturması gerek. Sıkı oturursada ısınan yağın buharını atamaz . Servisi aradim buraya getirmeniz gerek dediler . Bakmamiz lazim dediler. Bakalım seviyeyi yükseltip deneyecegim .Eger iyi bir sonuç alirsam buradan paylaşirim. Tekrar teşekkürler.

Uzun soluklu yüksek hızlarda merkezkaç kuvvetinin etkisiyle şanzıman çeperlerine basınç uygulayan yağ zamanla valfi bozuyor oranın zaten 2 amacı var. Birincisi, fazla yağ konulduğu zaman şanzımanın sağlığı için fazlasını atmak. İkincisi ise bu tip zorlamalarda şanzımanın başka yerlerinde oluşabilecek kalıcı kaçaklara sebebiyeti önlemek. Siz servise gidin ve sadece o valfin değişmesi gerektiğini söyleyin, dediğim gibi pahalı bir parça değil hatta alın kendiniz değiştirin :)

06ali

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Tamam teşekkür ederim. Yarın o parçayı alıp değiştireceğim.

06ali

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Selam arkadaşlar . Şanzıman havalandırma valfini parçacılarda bulamadım.Dün servise götürdüm mecburen. Sıkıntı yok dediler buvalf arızalanmaz dediler. Yağı kontrol ettirdim yaklaşik 150 ml kadar eksilme olmuş. Yaği tamamladim valfi yerinden söktüm . Altına 1 cm kalinliginda pirinç pul koydum . Biraz yükseltmiş oldum . Daha sonra otobana çıktım Gerede ye kadar 170 - 180 km hızla uzun süre bastım . Hic yag kacirma olayi olmadi. Bu sorunu bu sekilde çözmüş oldum.
NOBRAN Arkaşım yardımların için teşekkürler..