sadece sabah soğukta yanan arıza lambası

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar araba bu ara sabahları arıza lambasını(ingiliz anahtarı olmayan) yakmaya başladı.motor çalıştıkdan sonra rölantide 5 dk çalıştık dan sonra yakıyor ve sadece sabahları yani soğuk hava tetikliyor.
opcomla baktığımda silindir 1,2,3,4 tekleme hatası ve rastgele tekleme hatası şeklinde alıyorum hatayı.
öncelikle lpg den şüphelendim geçiş anında olabiliyor diye düşündüm ama değilmiş.dün benzinde bıraktım arabayı ve sabah sadece benzinde 5 dk çalışarak bekledim yine yaktı lambayı.

Bobin bujiler(tek tırnak gm) 7000 km önce orjinal takıldı.Akü yeni vs. araba 90.000 km de.

Sadece kafama takılan Sabahları 2-3 dk süren küçük küçük sarsıntılı çalışıyordu rölantide ama devir saatinde oynama olmadan olan bir sarsıntı(eski vectramda yoktu bu durum aynı motor ve km değerindeydi).motor ısınınca tamamen sorunsuz ve oldukça stabil düzgün bir çalışma sesi var.

sormak istediğim bu tekleme hatasını süpaplardan kaynaklı veririmi ve kompresyon testinde belli olurmu hata?
diğer sorum lpg yi tam devre bırakıp mı denemeliyim böyle bir durumda lpg devreye girmediği halde bu lambayı yakabilirmi?
yarın tekrar lpg ecusunu devre dışı bırakıp bezinde deniycem bakalım napacak
not:sabah arıza lambasını söndürdükten sonra gün için de asla bir daha yakmıyor.sadece sabahları soğukta bahsettiğim şekilde yapıyor[/CENTER][/RIGHT]

Son düzenleme:

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rölantide titreme sıkıntı. geneli subap kaynaklı çıkıyor. inşallah çıkmaz. yeni yanmaya başladıysa az az belli ediyor olabilir. kompresyon ölçtürmekte fayda var.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
fatih birazdan kompresyon testine sokacaz arabayı ben de çok merak etmeye başladım.benzinde de yapması düşündürücü.lpg bağlantılarını da çıkardım bir süre benzinde deneme yapacam.2 dk süren çok kısa titreşim haricinde hiçbişey yok belirti.kurumdan da şüpheleniyorum ama bakalım

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gecmiş olsun..Sakınanın gözüne cöp batar misali olmus:)
xep motorlarda bu tip subaplara baglı sıkıntılara genelde rastlanıyor ancak km de düşükmüş senin daha olmaması lazım..
Ben yine de bobin e bir bak baska bobin bulabilirsen bir dene derim..

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kompresyon testi yaptık 110 çıktı 4 silindir de.supaplarda sorun görünmüyor bikaç gün lpgsiz deneme yapacam bakalım.anlık soğukların başlaması veya geçici bir durum olabileceği üzerinde durdu ustam ama 3 gün ardarda yandı sonuçta.ben pek ikna olmadım

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gecmiş olsun..Sakınanın gözüne cöp batar misali olmus:)
xep motorlarda bu tip subaplara baglı sıkıntılara genelde rastlanıyor ancak km de düşükmüş senin daha olmaması lazım..
Ben yine de bobin e bir bak baska bobin bulabilirsen bir dene derim..

bobin var aynı araçtan da var her türlü denemeyi yapacaz artık :) sakınma konusunda ise öyle değil aslında devirli kullanıyorum artık; 4000-4500 ondan da şüphelendim biraz süpaplardan :) twinportun tadı böyle çıkıyor ama

a.culcu

Kayıtlı Kullanıcı
02-Adıyaman
Siteyi ziyaret et
twinport ile diğer motor arasında sürüş-performans vb. farkı var mı?

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bobin var aynı araçtan da var her türlü denemeyi yapacaz artık :) sakınma konusunda ise öyle değil aslında devirli kullanıyorum artık; 4000-4500 ondan da şüphelendim biraz süpaplardan :) twinportun tadı böyle çıkıyor ama

sakınan gözden kastım ; arkadas sen en ufak proplemde en ufak aksaklıkta en ufak cıtırdıda hemen mudahale ediyorsun sorunu kanser büyümeden hallediyorsun üzerine titriyorsun aracını bakımlı titiz kullanıyorsun..
Olacak işmi abi bu sacma salak bir arıza..
Kastım can sıkıcı bir durum :):)abi biz bu arabaları 4000/4500 de kullanamıyacazmı yaa..ulan bizim buralarda sahinciler bir göbek görmesinler basarlar yanı onların coktan saseleri kopmus olmalıydı:):)
İnsallah masrafsız bir sekide tez zamnada cözersin de paylasırsın

Son düzenleme:

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir önceki aynı motor ve km deki aracımda kompresyon testi 120 çıkmıştı daha iyi yani teste göre.ama bu arıza kodunu defalarca vermişti harfi harfine noktası virgülüne ondaki sorun lpg geçiş ayarlarıydı ve ayar tutturamıyorduk bir türlü en sonunda regülatörü değiştirdi sattığım kişi ve düzeldi.
yani farklı bir durum var bu arabalar soğuktan mı nedir bilmiyorum artık zerre kadar ateşleme hatasını kabul etmiyor.bulmaca çözdürüyor adama kimbilir nereden çıkacak bakalım bulabilirsem.
sonucu paylaşırım ama yinede fikri olan varsa yazsın lütfen teşekkürler

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tolga bey ,komprosör testini nerde yaptırıyon ne yapıyorlar??Maliyeti??