Sabahları ilk marşta ESP uyarısı

yoldangeçenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
Merhabalar.
Meşhur ESP arızasıyla yüzyüzeyim :)
Hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü şu son iki haftadır (konya için) sabahları ilk marşta ESP uyarısıyla beraber motorda vuruntulu sarsıntılı çalışma oluyor.
Kontağı kapatıp tekrar marş yapınca düzeliyor. Bazen de üçüncü marş yapışımda düzeliyor. Ancak motor 30 saniye çalıştıktan sonra kesinlikle ESP hatası almıyorum. Herşey normale dönüyor. Ne sarsıntı vuruntu ne de stop etme, herşey normale dönüyor.
Havalar sıcakken zaten yapmıyor bu hatayı.
ESP hatasını en son geçen kış en soğuk günlerde ( hava sıcaklığı -15 derecelere düştüğü günlerde) almıştım. Bu sene her gün yapıyor bunu.
Buji bobin olduğunu düşünmüyorum çünkü olay direk motorun sıcaklığıyla alakalı.
Tahminim supapların erimiş olduğu yönünde. Önce supap testi yaptırmalıyım sanırım.Sizin de fikrinizi almak istedim.
Nasıl bir yol izleyeyim. Sizce buji bobin değişimi yapmalı mıyım. Gereksiz bi masraf olacak bana göre. Buji bobinle ilgili bi sorun olsa araç ısındıktan sonra da tekleme vs yapması gerekir diye düşünüyorum.

balasov762

Kayıtlı Kullanıcı
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Sen Akünü servise götür yada ki obd 2 cihaziyla arizalari oku sil sonra bak yine olmazsa bu whatsapp numarama yaza bilirsin +994515539884 kardeş ülkeden

balasov762

Kayıtlı Kullanıcı
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Ve ben sana diyorum bobinden vuruntu yapıyorsa

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bencede önce akü sonra kızdırma bujilerine bir baktır...Akü zayıf,kızdırma bujilerinin bir veya birkaçında sorun varsa kış aylarında sıkıntı olabiliyor...

yoldangeçenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
Bencede önce akü sonra kızdırma bujilerine bir baktır...Akü zayıf,kızdırma bujilerinin bir veya birkaçında sorun varsa kış aylarında sıkıntı olabiliyor...

hocam araç benzin lpg li.
kızdırma bujisi yok bunlarda diyebiliyorum. normal bujileri mi kastediyorsunuz?

yoldangeçenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
Sen Akünü servise götür yada ki obd 2 cihaziyla arizalari oku sil sonra bak yine olmazsa bu whatsapp numarama yaza bilirsin +994515539884 kardeş ülkeden

hocam ustaya götürdüm, arızaları okudu, subap problemi değil bu dedi, ben akü çok eski 8 yıllık dedim aküden yapabilir mi dedim, yok yapmaz dedi, lpg den olabilir dedi. lpg yi arka vanadan sıkı sıkı kapattı, benzinde yapacak mı diye bikaç gün kullan dedi ve birkaç gündür benzinde de yapıyor aynı sorunu. sorun lpg kaynaklı değil yani.

aküyü bugün değiştireceğim, yarın tekrar deneyeceğim, olmazsa sizinle iletişime geçeceğim. çok sağol kardeşim 🤝 Allah razı olsun

balasov762

Kayıtlı Kullanıcı
01-Adana
Siteyi ziyaret et
merhaba bendede aynı arıza oldu bobinin üstündeki kapak degisilmeli bobinin ğstün kapatan

ByCoder

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
c1222 kodu bendede var. esp ve abs ışığı yanıyor benimde akü 6 yıllık. ne yaptın kardeşim?çözebildinmi akü ile bobin ve buji dğeiştim,düzelmedi