Sabah ilk çalıştırmada motordan gelen tık tık sesi

uslu38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Son 1 haftadır sabah işe giderken aracımı ilk çalıştırdığımda 20-30 saniye kadar motordan tık-tık-tık sesi geliyor ve sonra kesiliyor. Motorcuya gittiğimde motorun açıp bakılması lazım dedi, başka bir motorcuya götürdüm sabah soğuk olduğu için motor yağı katılaşır ve subaplar yağı itene kadar bu ses gelir normal dedi. Fakat ses benim içime sinmiyor. Sesin sebebi ne olabilir acaba daha önce tecrübe etmiş ya da bilgi sahibi biri varsa yardımını bekliyorum.
Aracım 2007 model benzinli/LPG'li Corsa D 1.2 Essentia.

mesutkt

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Merhaba. Aynı ses bendede var sanırım. Sabah ilk çalışmada cır cır çır... Şeklinde bir ses var ve bir süre sonra kesiliyor. Sanki vantilatör kayışı bölgesinde gibi

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

uslu38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba. Aynı ses bendede var sanırım. Sabah ilk çalışmada cır cır çır... Şeklinde bir ses var ve bir süre sonra kesiliyor. Sanki vantilatör kayışı bölgesinde gibi

Kaputu açıp aracın karşısından bakınca motorun sol üst tarafından geliyor.

Son düzenleme:

mesutkt

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Ön sağdan aldım gibi. Emin değilim

uslu38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Başka bir motorcu da subaplardan geldiğini söyledi soğuktan dolayı. Liqui moly lifter sesi kesici motor yağ katkısı koymayı düşünüyorum. Bakalım ses kesilecek mi.

Yasin Aygün

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
10-40 kullanılan bütün benzinli motorlarda kışın normal. Eğer siz de yüksek viskoziteli yağ kullanıyorsanız viskoziteyi düşürme yoluna gidebilirsiniz. Ben 0-40 a geçerek bu sesi 2-3 saniyelere düşürmüştüm. Evet ses sonradan kesiliyorsa ustanın dediği gibi normal. 10-40 gibi kalın yağ kullanıyorsanız 5-40 yağ öneririm çünkü ben 0-40 koyduktan sonra külbütör contasından terletme yapmıştı fakat 5-40 öyle bi sorun oluşturmayacaktır. Sesi çözmek istiyorsanız en ideal yol bu, ne kadar deney yapılsa da bazı insanlar memnun kalsa da ben yağ katkılarını tavsiye etmiyorum. Başta işe yarıyor fakat zamanla özelliğini yitirerek yağ geçen her yere yapışıyor ve motoru kirletiyor.

uslu38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
10-40 kullanılan bütün benzinli motorlarda kışın normal. Eğer siz de yüksek viskoziteli yağ kullanıyorsanız viskoziteyi düşürme yoluna gidebilirsiniz. Ben 0-40 a geçerek bu sesi 2-3 saniyelere düşürmüştüm. Evet ses sonradan kesiliyorsa ustanın dediği gibi normal. 10-40 gibi kalın yağ kullanıyorsanız 5-40 yağ öneririm çünkü ben 0-40 koyduktan sonra külbütör contasından terletme yapmıştı fakat 5-40 öyle bi sorun oluşturmayacaktır. Sesi çözmek istiyorsanız en ideal yol bu, ne kadar deney yapılsa da bazı insanlar memnun kalsa da ben yağ katkılarını tavsiye etmiyorum. Başta işe yarıyor fakat zamanla özelliğini yitirerek yağ geçen her yere yapışıyor ve motoru kirletiyor.

Bilgilendirmeniz için teşekkürler, dediğiniz doğru ama zaten Motul marka 5-30 yağ kullanıyorum. Araç 184bin kilometrede o yüzden yağı daha da inceltmek istemiyorum. Yağ katkısını da birkaç ustaya danıştım onlarda tavsiye etmedi o yüzden kullanmadım. Şimdilik böyle idare edeceğim yapacak bişey yok havaların ısınmasını bekleyeceğiz..

tcoban

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Son 1 haftadır sabah işe giderken aracımı ilk çalıştırdığımda 20-30 saniye kadar motordan tık-tık-tık sesi geliyor ve sonra kesiliyor. Motorcuya gittiğimde motorun açıp bakılması lazım dedi, başka bir motorcuya götürdüm sabah soğuk olduğu için motor yağı katılaşır ve subaplar yağı itene kadar bu ses gelir normal dedi. Fakat ses benim içime sinmiyor. Sesin sebebi ne olabilir acaba daha önce tecrübe etmiş ya da bilgi sahibi biri varsa yardımını bekliyorum.
Aracım 2007 model benzinli/LPG'li Corsa D 1.2 Essentia.
sorunu çözebildiniz mi? aynen benim aracım da geliyor ilk çalıştırmada durduğu yerde 3-5 kere tık tık sesi geliyor sonra seyir halindeyken de nadiren yine 3-5 kez ses geldiği oldu. sadece ilk çalıştırmada değil motor ısındıktan sonrada ses geldi yani.