Runaway Diesel (Ambale kalkmak) nedenleri nedir

Vectra_B_2001

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi günler,
Araç pederdeyken motoru ambaleye kaldırmış, sonra dumanlardan korkup kontağı kapatıp kaçmış. Tabiki motor iflas edene kadar çalışmaya devam etmiş. En son arabanın ve 2 apt'nın dumanlardan kaybolduğunu sonra motorun durduğunu söyledi. İntenetde nedenlerini araştırdım ama hepisi ingilizce. Benim anladığım silindirlere yağ veya yağ buharı alması bunu ekstra yakıt olarak görüp motoru mekanik bir sorun veya iflas edene kadar son hızda çalıştırması. Durdurmanın 2 yolundan birisi yüksek vitese takıp debriyajı ani bırakmak yada motora hava girişini kapatmakmış. Başkalarının da başına gelirse aklında bulunsun. Benim motorun krank mili ve pistonları değişti,rektefiye oldu. Fiyat şimdiden 3500, turboda değişirse büyük ihtimal bakıldıktan sonra değişecekmiş 1900 de o toplam 5400.
Birincisi bu fiyatlar normal mi? Çıkma vecta b dizel krank 1000 tl. dediler. 1000 tl'de işçilik falan tutuyor dedi usta.
İkincisi internetde ambaleye kalkmaya hava filtresi ve motor yağ değişiminin düzenli olmaması diyor ama daha servisde bunlar değişeli 6000 km. olmamıştı. Önceki sahibi değiştirmiş. Yağın kalitesinden olabilirmi. Yada yağın maksimum seviyeden fazla koyulması neden olabilirmi? Altada örnek bir link bulup koydum. Başına gelen veya tecrübe sahibi olanlar varsa görüş ve yardımlarınızı bekliyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=Fw2r_lIRgpY

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sorun bence turbodan manifolta yağ kaçırmasından dır. dizel araçlar kendinden ateşelemeli yani sıkıştırıp patlamalı kontağı çevirip kapatsanda eğer yeterince motora yağ geliyorsa bununla çalışmaya devam eder. ve motor dağıtana kadar çalışır..
geçmiş olsun aklınızda bulunsun bu anda kaçmayın hemen kaputu açıp motora hava girişini engelleyin hava filitresi hortumunu sıkın yada çekin hava girşini engelleyin...

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
çok geçmiş olsun, bu olayı daha önce duymamıştım.

Motorun eski olmasından kaynaklı bir durummuş, motor kapağında bulunan yağ buharı tahliyesinden yağ buharı almaya başlıyor ve bu yağı yakmaya başlıyormuş motor. Daha yüksek devirlerde daha çok yağ buharı ürettiği için yağ bitene kadar sonsuz döngüye giriyormuş. Wikipedia'dan alıntıdır.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Bende ilk kez duydum. Yağ buharı mantıklı.

turbo2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
turbo arızaları bır anda olmaz,daha onceden turbo yağ verıyordur,burclardakı bosluk,emme hattı yada egsoz hattına yağ sızdırmasına sebeb olur,egsozdan vermesı ıyı fakat emmeye vermesı maalesef boyle sonuclar doguruyor,sızın turbonuz,yağ verdı,mavımsı duman atmaya basladı,siz farketmedınız,sonrasında önce 2 lt lık ıntercool yağ ıle doldu ve tasmaya baslayıncada sılındırlere vermeye basladı..gecmıs olsun,turboyu ya yaptırın ya değiştirin,ıkıncı durumda enjektörlerın meme patlatması,bu ıhtımal uzak ,fakat yınede enjektörlere baktırın,meme dağildığı an püskürtme yerıne musluktan akarcasına mazot verdıgı ıcın aynı sekılde ambeleye kalkar ve pistonları eritir..hem turbo hem enjektörler ıle ılgılenın..sımdıden gecmıs olsun..

ariyess

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gecmis olsun kardesim.bende corsa 1.3 var yeni aldigimda turbo gitti.yaptirdim usta manifoldu söktü komple temizlik yapti katalizör tikanmisti onu bosalttik bakimi filanderken calistirdik.ilk basta beyaz duman atti usta normal dedi düzelir bir süre sonra.derken araba ansizin bir costu pir costu motor yirtiyor kendini kontagi kapatiyorum olmuyor duman muman havada derken nasil olduysa artik benmi debriyaj yaptim stop etti arabadan indim kactim bu neydi dedim ustaya herkes sok oldu usta ambeleye kalkti dedi.ama motor stop ettigi icin kurtarmistim.gerekli kontroller yapildi teste ciktik normaldi hersey.gerci kurtarmasamda 2 ay sonra yagdan motor yedi 2800tl ye patladi bana.da senin motor neden o kadar pahali tutmus servistemi yaptirdin gecmis olsun tekrar.

turbo2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1 ay once cıtroen c 4 1.6 90 hp lık ambeleye kalktı motor yedı,parcalar,rektefıye motor işciliği ve turbo dahıl 3600 tl ye mal oldu ve motorun herseyı sıfır oldu,sızın nıye bukadar yuksek anlasılmaz bı durum kardesım,400 rektefıye,1400 motor parcaları,1000tl motor ıscılıgı,500 turbo,300 enjektör tm takımı değişimi...toplam 3600 tl ye muayeneye gıttı egsoz emısyon oranı 0.78 cıkmıs,ki 0.50 sıfır arabaların emısyon oranı ...

turbo2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ayrıca bu durumda turbodan suphelenmeyen ustanın ustalıgından suphe ederım ben,artık bazı arızaların neden kaynaklandıgını bılen bılınclı kullanıcı arkadaslar varken, o tamırcı arkadasımıza bırazcık supheyle yaklasmak zorundayım ,ne demek gerekırse turboyada baktırırız,elbettekı turbo dan süphelenmesı lazım,kusura bakmayın,belkı sert oldu ama öyle maalesef,işi bılmeyen dogru pazara limon satmayaa....

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Şurda ileri sararsanız elemanın nasıl durdurduğunu motoru görürsünüz. Yalnız nerdeyse elemanda parmak, el falan kalmayacaktı :)

http://www.youtube.com/watch?v=3NRaqgab0_w