rodaj dönemini doğru mu yapıyorum

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: rodaj dönemini doğru mu yapıyorum

Benim aldığımdan beri 34 en ideali ön arka aynı :)

adRe j

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Konuyu bulunca bende yazayım dedim bende alalı 4 ay olacak 510 Km de henüz 2 haftada bir çıkıyorum 30 km ancak yapıyorum yüksek devirde kullanıyorum 3000-4000 Devir 1.6 edition aracım sizce nasıl yapmalıyım böyle devam mı edeyim yada başka tavsiyesi olan arkadaşlarımız varmı artık çıkamaz oldum işin içinden kimisi birşey olmaz diyor kimisi yüksek devir kullan diyor bu işin çözümü nedir

2 haftada bir 30 km yapıyorum şimdilik haftasonu sadece 1 gün yani bu durumda nasıl kullanmalıyım

VIII

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aracı alalı 1 hafta oldu bugün itibari ile 210 km devrildi, bende ortalama yakıt tüketimi çok olmasın diye 2000 devri geçirmemeye özen gösteriyordum. Bu konunun açıldığı iyi olmuş , yakıt tüketimi ortalamasını düşüreceğiz diye turbodan olacakmışız demekki . Hazır aklıma gelmişken sorayım , genelde hız sabitleyicisi ile araba kullanmaktayım , hızlanma ve yavaşlama işlemlerinide buradan gerçekleştirmekteyim . Sizce araba düşük km deyken böyle kullanmamda bir sakınca olur mu ?

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Açıkcası aracı normal kulllanın ancak çok düşük devirlerde kullanmayın yeni araç arada zorlayın motoru 3 4 bin aralığına getirin.Koldan arttırıp azaltmak sorun değildir ancak hız sabitliyici ile bayırları çıkarsanız daha fazla yakıt yakıyorsunuz denedim bunu :D Çok az kullanıyorsanız km aralığını uzatın biraz daha gezin arada bir hız yapın zorlayın motor rahatlar ilerde motorla ilgili sıkıntı yaşamazsınız.

adRe j

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

albertxx link' Alıntı:
Açıkcası aracı normal kulllanın ancak çok düşük devirlerde kullanmayın yeni araç arada zorlayın motoru 3 4 bin aralığına getirin.Koldan arttırıp azaltmak sorun değildir ancak hız sabitliyici ile bayırları çıkarsanız daha fazla yakıt yakıyorsunuz denedim bunu :D Çok az kullanıyorsanız km aralığını uzatın biraz daha gezin arada bir hız yapın zorlayın motor rahatlar ilerde motorla ilgili sıkıntı yaşamazsınız.
Araç 510 Km de 300 tl lik benzin aldım toplamda ibre yine dipte yakıt sarfiyatı 11,6 :) ben hep yüksek devir kullanıyordum biraz ara vereyim arada bir yapayım bari

VIII

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

albertxx link' Alıntı:

Yokuşta daha fazla yaktığını bende farkettim :) tavsiyeleriniz için teşekkür ederim :)

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hep yüksek devir motora yük yükler sadece zaten aracın maksimum gücünü verdiği devir bellidir mesela dizel için  yanılmıyorsam 4000 di bundan sonra bassanızda etki alamıyorsunuz çok.Arada sıkıştırın ve uzun yol en kötü biraz gezinin :) çok az km yapmışınız arabaya binmeden öncede kontrol edin sağını solunu tekerleri filan mazallah uzun süre binmediğinizden dolayı tekerde inme başka birşey olabilir dikkat etmekte yarar var.

Rica ederim :)

adRe j

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Geldik 580 Km ye şimdilik problem yaşamadım gaza basınca aracın gücünü hissedebiliyorum

aracı teslim alınca 30 Km yaptım eve geldim Birkaç gün sonra çevre yoluna çıkıp 180 Km hızı gördüm araç ilk 60 km sinde 180 hızı gördü... Sonrasında forumu inceleyerek yüksek devirde kullandım 400 Km ye kadar... 400 km yi geçtikten sonra bazen yüksek devirde bazen ortalama devirlerde kullanmaya devam ettim şimdi 580 oldu yanlışıyla doğrusuyla