Plaka Değişikliği

alpmurat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Ben aracı İStanbuldan alddım, 34 plakaydı. Ankara ikametli olmama rağmen noterde plaka değişikliği istemiyorum dersenşz değiştirmeniz için bir mecburiyet yok. Ancak ben özel plaka almak istediğim için Murat ın da dediği gibi noter satış bedeli + 70 Tl ödeyerek plakamı değiştireceğimi beyan ettim. satış tarihinden itirabern 1 ay süre veriliyor o sürede plaka almazsanız emniyet sırası gelmiş plakayı size tayin ediyor. Ben tanıdık vasıtasıyla özel plakamı aldım basım maliyeti ve muameleciye toplam 130 daha verdim. Şimdi aracımı değiştirecek olsam bu plakamı başka araca aktaramıyorum maalesef. bu kısmı bence çok saçma. yani aracımı alan kişi plakayı değiştirecem desede üzerindeki mevcut plaka boşa çıkıyor ve kapanın elinde kalıyor. Ben özellikle sordum emniyete yeni aracıma aktarmak istesem olurmu diye? olmaz dediler.

onu şu şekilde yaparsın!
Aracı sattığın kişiye bekle dersin. sen yeni araç aldığında Noterden satış yaparsınız aracı alan kişi plaka değiştirmek istiyorum der. Plaka boşa düşer. Sende Trafiye gider bu plaka boşa düşdü hemen alıp yeni aracıma takmak istiyorum dediğin anda plaka sende olur. Tabii daha önceden de dediğim gibi bunun için trafikte sözü geçen veya gönül hatır rica minnet olayları işler.

Adamın yeni plaka masraf farkını ödersin (normalde aynı plaka 75TL, değişim 145TL)

Bunu biz ablamın C kasa corsasını satıp D kasa corsanını aldığımızda yapmıştık.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Benim bir komşum var arabaları değişiyor ama plakaları hep aynı :).

35KES52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Onu takipçiler yapıyor zaten, tanıdık varsa sende yaparsın. Sisteme düşen plakaları rezerve ediyorlar ufak bağışlar karşılığında :) Defterde bir sayfada onlar için var özel isimler için can cem emr gibi gibi.

ksk_corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar alım satım devir daim yok :) ben sadece mevcut plakamı değiştirebilir miyim diye sormuştum :D

Capt.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar alım satım devir daim yok :) ben sadece mevcut plakamı değiştirebilir miyim diye sormuştum :D

ikametgah değişikliği plaka değişikliği imkanı sağlar mı bilemiyorum, onun dışındaki durumlarda noter satışı olması lazım. bunu da 2 hafta önce son aracımın plaka işlemlerini yaparken polislerden duydum. sen en iyisi bir karakolun yanından geçerken durup, trafik büroya girip bir sor. burda bilen varsa ayrı)

Capt.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben de bursada BJK plaka alacam ama boş yok :)

VHP

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

isde yıne benım basta dedıgım yere geldık alım satım olmadan degıstırmıyolar yenı yasa böyleymıs bende cok ugrastım cok sordum ama olmuyo malesef sen yınede bı sor ıstersen

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
34 BTU ** plakayı 3. kez almaya çalıştığımızda kartal şube 3.500 TL para istedi. 750 liraya hallettik. 4. kez almaya kalkınca muhtemel arabanın anahtarı isteyecekler.

ömerfaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Satış olsa bile eğer aynı ilde kalacaksa yine plaka değişimi olmuyor, ben satışıda kabul ettim, önce arabayı düzcede arkadaşına sat sonra o sana geriye boluya satsın, bu şekilde değiştirebilirsin dediler, başka türlü olmuyor denildi.

vectra38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İkametgah değişikliğinden sonra 1 ay süresinde aracınızı nakil ettirebilirsiniz. 1 ayı geçerse nakil yapılamıyor. Ben aracımızı izmir'e taşınınca 35 plakaya nakil ettirdim.
Önemli olan asıl ikametgah yeri plakanın olduğu yer değil.Sizin TC no girilince tramerdeki bilgilere göre işlem yapılıyor kasko ve zorunlu trafikte.O yüzden plaka değiştirmenize gerek kalmıyor.
Ayrıca 35 plakayı da değiştirmezdim doğrusu :) Ben 45 sevmediğim için 35 e çevirdim.
Kaskoya da 40 TL fazla ödeme yaparken , zorunlu sadece 20 TL farketti :) Bu 1 senelik fark.

Son düzenleme: