Performans Kaybı

ctokay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bobine baktınızmı ya da bobin degilse buji kablolarına..? hangisi sizin araçta var bilmiyorum onlardan birinde de sıkıntı olabilir.

swordfish0606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ısı sensöründede bir sorun çıkmadı. Açıkcası bobin olabilirmi diyorum ama onada denemek için dünyanın parasını veremem. Yapboza döndürdük aracı. Hayalet arıza hala giderilemedi.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sana bir soru??
gaza yüklendiğinde egzoz çıkışına bak bakalım tam basınc çıkıyormu? gaza yüklenince tıkanma olmasın? aklıma geldi hani hata yok o kadar parça değişti arıza yok??? eğer tıkanma gaza yüklenince başlıyorsa bu hem performansı etkiler hem yakıt artışı otomatik olarak daha fazla yüklenme yaptığında artar...
dediğim gibi aklıma geldi ??

swordfish0606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sana bir soru??
gaza yüklendiğinde egzoz çıkışına bak bakalım tam basınc çıkıyormu? gaza yüklenince tıkanma olmasın? aklıma geldi hani hata yok o kadar parça değişti arıza yok??? eğer tıkanma gaza yüklenince başlıyorsa bu hem performansı etkiler hem yakıt artışı otomatik olarak daha fazla yüklenme yaptığında artar...
dediğim gibi aklıma geldi ??

Onada bakayım Selim Abi. Ama ondada sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Eğer tam basınç çıkmasa bir yerlerden kendine bir açık yaratır yinede çıkar diye düşünüyorum. Egzost kaçağı ve manifold kaçırmasıda yok çünkü. Gaza bastığımda beyaz duman atıyor diğer araçlara nazaran biraz fazla. Ama dumandan ziyade buhar galiba çünkü suda ve yağda eksiltme yok.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Doğru aralıkta buji takıldığını varsayarsak, araçta vuruntu, performans kaybı olmadan %50 fazla yakmasının en makul nedeni aktarmada sorun olması. Debriyaj normal dediğinize göre onu da elersek, geriye fazla bir şey kalmıyor.
Aracın sıcaklığı nasıl? Termostat açık kalmış olmasın?

swordfish0606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün tekrardan motora giriştik. Araçta rölanti sıkıntısıda vardı. Arabayı çalıştırırken bazen 2500 - 3000 devir çeviriyordu kendi kendine. Bazen boşa aldığımda da devri yükseltiyordu. Manifoldu, boğaz kelebeğini söküp tinere yatırıp sonrasında temizledim. Rölanti ayarlayıcısını tekrardan değiştirdim. EGR iptali yaptırdım diye biliyordum ama iptal ettim diyen bir alçak iptal etmemiş onu anladım, çünkü arada herhangi bir kör conta yok. Kazıklanmışım anlayacağınız :) İptal edilirse arıza ışığı yakar dedi arkadaşlar onun için onuda temizleyip geri taktım. Isı sensörünüde yeniden değiştirdim. Sonrasında büyük heveslerle motoru tekrar topladım. Fakat sonuç yine hüsran :( Araçta hala rolanti sıkıntısı var ve performans düşüklüğü devam ediyor. İşim bittikten sonra Opel Garage'a Hakana uğradım. Beraber ufak bir sürüş yaptık ve performans düşüklüğünü kendiside teyit etti. Silindir kompresyonu 170 - 210 psi arası çıkması gerekiyormuş, ama benimki 150 psi basıyor. Şimdide motoru açacağım büyük ihtimalle. Kurum temizliği yapılacak ve sekmanlar değişecek. (Bu arada aktarmada sorun olma olasılığına karşı tekrar denedik ve debriyaj setinde sorun yok.) İnşallah sadece sekmanla kurtarırım.

Son düzenleme:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Nasıl ya???? sen 15 Bar kompresion ölçümüm var diyordun? bende içimden maşşallah demiştim çünkü benzinlide 11-15 Bar iyi motordur,dizellerde 23-28 Bar ... şimdi usta 210 olması lazım diyor:( şaştım

swordfish0606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Nasıl ya???? sen 15 Bar kompresion ölçümüm var diyordun? bende içimden maşşallah demiştim çünkü benzinlide 11-15 Bar iyi motordur,dizellerde 23-28 Bar ... şimdi usta 210 olması lazım diyor:( şaştım

Yanlış yazmışım Selim Abi. 10.5 bar - 150 psi veriyor.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi oldu Tolga :) baştan düzgün olsa idi söylerdim
neyse geçmiş olsun
bu arada kompresör ölçerken önce ölçüm yap sonra buji girişinden yağ damlat tekrar ölç eğer değer aynı kalırsa sibop kaynaklı,yükselirse piston..
inşallah fazla masraf olmaz
tekrar geçmiş olsun