patlak lastikle kaç metre gidilebilir

hcalik20

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
195/60/15 dir lastik ebadı. Lastik sonuçta kimyasal bir bileşim ve her kimyasal madde gibi bir ömre sahip. Hiç kullanmadan rafta bile tutsanız 6 yıl sonra özelliklerini yitiriyor. Sizinki orjinalse 9 yıl olmuş ve iyiki ön lastikler patlamamış. Bu durumu göz önüne aldığımızda ve lastiğin araçta sizi yola bağlayan tek parça olduğunuda düşündüğümüzde hiç riske girmeden kesinlikle bir takım yeni lastik alın derim.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
DOD numarasının üzerine 5 yıl ilave edilince lastiğin son kullanma tarihi ortaya çıkar. Diş derinliği 1,6 mm nin altına inince güvenlik açısından değişmesi gerekir. Bu veriler normal kullanım şartları için geçerlidir.

yeniceri

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
isterseniz lastiği hiç kullanmayın ömrü 5 yıldır ve bayatlar. yol tutuş ve frenleme özelliği biter. yani lastik olmaktan çıkar. dış görünüşü lastiktir ama öyle olmadığını kaza yaptıktan sonra anlarsınız. tecrübemle sabittir. araçtaki en önemli parçalardan hatta hayati parçalardan biridir. lütfen hız sab. yada park sensörü kumanda alarm gibi şeylere aynı parayı verirken hiç birimizin sesi çıkmıyor. ama iş lastiğe gelince cimriliğimiz tutuyor. ben kazadan sonra bu huyumu bıraktım lastikten şüphem varsa patlatıyorum 4 tane. içim rahat.

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
isterseniz lastiği hiç kullanmayın ömrü 5 yıldır ve bayatlar. yol tutuş ve frenleme özelliği biter. yani lastik olmaktan çıkar. dış görünüşü lastiktir ama öyle olmadığını kaza yaptıktan sonra anlarsınız. tecrübemle sabittir. araçtaki en önemli parçalardan hatta hayati parçalardan biridir. lütfen hız sab. yada park sensörü kumanda alarm gibi şeylere aynı parayı verirken hiç birimizin sesi çıkmıyor. ama iş lastiğe gelince cimriliğimiz tutuyor. ben kazadan sonra bu huyumu bıraktım lastikten şüphem varsa patlatıyorum 4 tane. içim rahat.
:good: :good: :good:
ben de otobanda lastiğim gümleyince kavuştum aynı bilince allahtan kaza yapmadan durdum

o lastik yeni dahi olsa 300mt kadar yanak üstünde gitmiş lastikten hayır geleceğini sanmam,ben sadece durma mesafesi kadar gitmiştim,140 giderken lastik gümlediğine göre,kontrollü frenajla en az 200-300mt gitmişimdir, içi kıyma gibi olmuştu...

yeniceri

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
diş derinliğini kesinlikle 3mm altına indirmeyin aradaki 1.4 mm hayatınıza, sevdiklerinizin hayatına, günahsız insanların hayatına yada bayağı bir masrafa(bir kaç milyar belki 5-10 milyar) neden olabilir.

smoke

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
değiştirmek için bahanen olmuş. yoksa daha kotu bır tecrubeyle de ogrenebılırdın lastık omrunun 5 yıl oldugunu :D

astra_njoy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
4 lastiğide değiştirmelisiniz, istersen hiç kullanma 9 yıl iyi dayanmış lastikler

cuneyt1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
300 metre yanaklar üzerinde gittiyseniz, lastiği janttan ayırdığınızda içerisinden 1-2 avuç lastik tozu çıkarabilirsiniz demek.
Yanaklar lastiklerin en zayıf yerleri.

Benzer olay başıma geldi. Çivi girmişti, lastik yarıya kadar indi. Üşenip stepneyi takmadım, 1km o şekilde yol aldım. LAstikçiye varıp, lastiğin janttan ayrıldığı anda keşke dedim.
Bu üşengeçliğimin cezazı 200YTL oldu :)