P0171 - '' system too lean.'' hatası sorunu A14NET Deli etti.

asyagrafik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
MErhaba. Yardım ederseniz sevinirim. Opel grubu ile aynı motora sahip olduğundan marka bağımsız olarak düşünerek konuyu açıyorum.

Aracım 1.4 Cruze. A14NET motor. Aracım bakımları düzgündür.
Tesadüfen OBD' den P0171 '' system too lean.'' hatası aldım. Akabinde, egzostan rölantide siyah duman, gaz verince fazlalaşan seviyede siyah duman bir kez atıp bırakıyor. Buna takiben, motor çok çok az olmak kaydı ile tekleme yapıyor. Bujileri söktük. Kapkara çıktı.

Enteresan kısmı, hata kodu bazen gidiyor. Duman ve diğer belirtiler ortadan kayboluyor.

Bujileri temizledik. Olabilecek tüm sensörleri söküp temizledik. BOğaz kelebeğini temizledik. Sensörlere bağlı olan soketleri tek tek söküp temizledik.
Enjektör temizleyici kattık. ( 70 km oldu ) Henüz hala problem gitmedi.

Ayrıca ltft stft yüksek. + %35 lerde. oldukça fakir çalışıyor.

Çekişte, veya yürürken farketmediğim kadarı ile sorun da yok. Ekran da arıza ışığı arada yanıyor.. Başına gelen eden çözüm bulan varmı acaba?

Bilge bir arkadaşımın önerisi ile;
Kansiter valfinin manifold'a girdiği noktayı çıkartarak elimle kapattım. STFT değeri değişmedi.
Araç çalışırken, MAF sensörü soketini çıkarttık. STFT değeri değişmedi.
Buradan yola çıkarak sorunun O2 bank1 sensörde olabileceği kanaatini getirerek O2 sparişi ettim. Bekliyorum.
OBD'den baktığımda 0,1-2 arası voltaj üretiyor. Gayet fakir. Umarım, bir başka nokta da fakire düşüp O2 doğruru gösteriyor olmasın.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
araç çalışırken benzin kapağını ac bakalım emiş sesi varmı sonrasında sırasıyla gider

asyagrafik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gayet var. 3 sn sonra basınc azaldı kapaktaki ses.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
depo havalandırma bozulmuş sürekli hava çekiyor depodan o yüzden yakıyor ariza fakire geçiyor aracınız

asyagrafik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
depo havalandırma bozulmuş sürekli hava çekiyor depodan o yüzden yakıyor ariza fakire geçiyor aracınız
Depo havalandırma valfi, kanister valfini diyrosanız onu test etmiştik. Sağlam idi. Depo da da ayrıca valf varmı ?

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
araç çalışırken depoyu kapağını acınca hava çekiyorsa içeri kanister valfidir şimdi siz emme manifoltunda olan kısımdan hava vermişsiniz yay var tutmuştur kapalı hava gitmez

asyagrafik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Pek bir şey anlamadım açıklamanizdan. Kafamada kuramadım. Yine de teşekkürler .

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
aracı çalıştırın üstadım sonra benzin kapağını çıkarın ve bakın araç ta eğer ki içeri doğru hava çekiyorsa kanister valfi arızalıdır valfin borusunu çıkarıp nefesinizi verirsen kapalı gibi gelebilir arızalı olsada

asyagrafik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Buna dikkat edeceğim.
Teşekürler. Kanister de sparis edeyim. Dursun kenarda.
Yalnız, kanister valfini çıkartıp manifold girişini elle tikadigimda stft değerinin düşmediğini görmüştük.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
belirli oranda hava çekmesi lazım ya üstadım iptal yapma işlemlerinde tepki vermeyebilir valfi komple alma 300 civarı corsa valfi diye al sadece valf kısmını alırsın valfi aradan cikarir araya küçük bir boru atıp kullanabilirsin corsa diye alırsan 100 civarı

• Beğen
Tepkiler: asyagrafik