Özü sözü bir 2 liderimiz var

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şimdi anlayamadığım bişey var?
askere gitmeden askerlik yapmış sayılmanın,yani kısaca askerliğin bedeli 18 bin tl mi oluyor.
o zaman ben gittiğime göre devlet bana 18 bin tl mi ödeyecek :D

ben de bedelliye karşı değilim aslında ama inşallah maddi durumu olmayanlar için devlet çok çok uzun vadeli ve faizsiz kredi imkanı sağlar.(hayal işte)
bir de kaç milletvekili,bürokrat,yarbay,albay,general çocuğu bedelli askerlikten faydalanacak bunu öğrenmek isterdim.

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Milletvekili bürokrat çocukları testis kanserinden çürük raporu alıyor. Sonra nemi oluyor? Muhtemelen tedavi oluyor ve gül gibi torunlar veriyorlar babacıklarına. Bize de Allah analı babalı büyütsün demek kalıyor.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 08:00 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 07:59 ----------

Ekleme yapıyım senin benim çocuğum es kaza testis kanseri olursa çürük raporu alamıyor. Testis kanseri %90-95 oranında tedavisi yüksek bir hastalık. Yani senin benim çocuğum tedavi sonrası askerlik hizmetini yapıyor. Ancak tedavi başarısız olursa (Allah göstermesin) o zaman çürük raporu alıyor.

kRm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
etekli askerlik yakışır bizim conconlara...

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bedelli askerliğin cıvığını çıkardılar. Kendi adaleti 2011 yılı;
''Parası olan var olmayan var.Sen çıkıpta Parası olana git kullan parası olmayana sen de git askerlik yap diyemezsin '' kimse benden bu adaletsilliği istemesin''Recep Tayyip Erdoğan 17 Mart 2011.
BU bedelli askerlik gurbetciler için çıkmış idi olması gereken de odur.Çünkü işyerinden en fazla 2 ay izin alabiliyorlar ve 6 ayı geçerse oturma izni ölüyor almanyaya gidemiyordu.şimdi bu hak oldu kıyak,menfaat israflarına gelir kaynağı.

sakura71

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar ben güneydoğu gazisiyim. Engelli bir insanım. Bundan 6-7 yıl önce sorsalar idi askerliğini yapmayanı yapmak istemeyeni aşağılardım.
Gözden kaçan bir durum var. Yıllardır siyasi oy kaygılarından, bedelli askerlik sık sık gündeme geliyor. Birisi var birisi yok diyor. Böyle olunca ne oluyor. Askere gidecek insanlar bedelli çıkar ümidi ile askere gitmemek için uğraşıyor, bekliyor.
Bu nedenle askere gitmeyen insan sayısı artıyor. O zaman Devlet ne yapıyor; bedelli için bekleyen çok insan var vatandaşlar için bedelli çıkaralım iyilik yapalım aksarayın parasını çıkaralım diyor.
Halbuki insanlara bu ümidi vermeseniz süreci kendi haline bıraksanız, askere gitmek istemeyenler zaten bir şekilde 4 yıl üniversite bitirip 5 ay askerlik yapıyor. Böylelikle kamu vicdanını, fakir askeri, gaziyi, şehit yakını arkadan vurmamış olursun.
Ama nerdeeeeeeee.....
Hakkımı helal etmiyorum.

osman duman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bedelli ayrıdır profesyonel ayrıdır, bence bu kadar riskli bir bölgede özellikle dogu kısmında
normal bir vatandaşı yollamak kerizlik, sen ben o, muhendisi yada akademisyen gibi BEYNİNİ
kullancak kesimi oralarda harcaman olmaz, onlar ulkenin ihtiyac duyulan yerlerinde
askerlik yapabilir. Asıl doguda askerlik %100 profesyonel olacak, adamı liseden itibaren alacan askeri lise , akademi sonrada 5000 tl maaşla doguda goreve yollayacan ki bu adam
şehit de olsa o maaşdan kalan para coluk cocuguna baksın, oda doguda hakkıyla görevini
yapsın,

Hani pkk lı bir atasözü yazılı gazetelerde "ortaya cık rastgele kurşun sıkan biri varsa o normal askerdir icin rahat olsun işin kolay, eger arada sırada ateş ediyorsa ve hedef alıyorsa komandodur dikkat et, ama hic ses cıkmıyorsa bilki o bordo berelidir o seni bulur"

İşde askerlikde bu, terörist ile 2 ay once universitede derse giren insanı aynı yere koyamazsın, o adamla hayatı savaş ve askerlik olan bu profesyonel askeri karşılaştıracan
o topragı o havayı koklayacak, yatakhane horultusunda kulagına pamuk tıkayıp uyumayacak.

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Konusu açılmışken aklıma geldi paylaşmak istedim. Askerliğimi yazıcı olarak doğuda komando taburunda yaptım. Normal şartlarda hiç bir er operasyona katılmıyordu. Sadece bölük ve tabur komutanlarının postaları operasyonlara katılıyordu. Bir gün bir operasyon için bordo bereliler geldi. Ortak bir operasyondu. Arkadaşın söylediğine bakılırsa adamlara yetişmek imkansız. Tazı gibi yokuş yukarı koşuyorlarmış. Varılacak hedefe bizimkilerden en az beş dakika önce varıp gerekli mevzileri alıp koruma konumuna geçiyorlarmış. Arkadaş günlerce hayranlıkla anlata anlata bitiremedi bordo berelileri.

Demem o ki dağda bayırda böyle adamlar gerekli. Tazı gibi koşacak her mevziyi iyi kullanacak her karışı avucunun içi gibi bilecek adamlar lazım terörün bitmesi için. 20 yaşında bir genci, ömrü hayatında acemi birliğinde 20 bilemedin 30 defa atış yapmış adamlardan bir tip kurup cudi ye gabara vs.. göndermeyeceksin.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 11:16 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 11:14 ----------

Bu arada eklemek isterim. Biç bir er operasyona katılmıyordu derken sadece görev yaptığım tabur için konuşuyorum. Bölük ve tabur komutanı postaları haricinde bütün timler uzman erbaşlardan oluşuyordu. Her timde bir kaç kişi acemi uzman erbaştı. Değişimli olarak timler revize edilirdi. Yani eski yeniyi eğitir tayin olur sonra yenisi gelir eski yeniyi eğitir şeklinde.

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Bana göre çoğunuz yanlış düşünüyorsunuz. Yorum yazanların çoğu askere gitmiş ve kendi açısından değerlendirmiş. Sonuçta daha askere gitmemiş olanlar açısından değerlendirmek gerek birde. Ben özellikle bu konu da Mert'in düşüncesini biraz alıntı gibi yapmış olucam ama şimdi tamam herkesin maddi imkanı bir değil ama neden askere gitmeyenler vatan haini gibi görülüyor ? Sonuçta insanın içinde istek olacak , cesaret olacak , vatan aşkı olacak... Bunlar olmadıktan sonra vatana ne yararı olabilir ? Sonuçta bu tür insanların fayda dan çok zararı olur. Vatan sever , cesur vatandaşların daha mı çok faydası oluyor ? Olmasa bile vatanı için gerekirse ölmeyi göze alabiliyor. Kendini düşünen askerlik korkusu olanlar da hayatlarını boş boş sürdürebilir. Bence kimse askerlik yapmak istemez diyen kişiler içinde şunu söylemek isterim. Kısa dönem diye bir şey var. Boş boş sokakta gezmek yerine en kötü açık öğretim okuyabilir yada hazır olana kadar tecil ettirebilir.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

osman duman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tigran, bir memlekette birkac şekilde hizmet edersin

1) Sıradan vatandaşsındır çok özel bir zekan yokdur normal hizmet edersin
2) Fiziksel imkanların el verir, ruhun da zaten savaşçıdır eee maaşıda iyi olursa
o zaman senden ciddi bir asker olur, kaliteli asker olur, bir karakolda 100 asker olacagına
20 tam techizatlı bordo bereli olsun yeter. Geri kalan 80 askeri beslemek taşımak
ülkeye masrafdır.

3) Birde bilimadamları vardır, bu ister akademisyendir ister de ulkeye faydası olacak insan
bunların askerlikde harcanması dogru olmaz, unutma atatürk bilim adamlarına ne kadar
önem verilmesi gerektigini söylemişdir. Bir ülkenin yükselmesi bu sayede olur.

Bu açıdan bakarsak askerliginde farklı şekiller olması lazım

1) Normal asker : Dogu gorevi haric 12 ay olur ama dogu bölgesi haric normal bölgelerde yapar anca ÖZELLİKLE memleketi orasıysa gitmek isterse doguya gider

2) Akademik askerlik, Akademisyen ögretmen, bilimadamlarının arazide degili, dogudaki universitelerde yada okullarda ogretmene gerek duyulan yerlerde ASKERİ OGRETMEN yada EGİTMEN statüsünde yine 12 ay egitim vermesidir. Böylece o bölgelerde egitim acıgı tamamlanır

3) PROFESYONEL ASKER: Ortaokul sonrası ASKERİ liselerden basşlayıp sonrada askeri akademiye gidip hem bilimsel hem fiziksel acıdan profesyonel olarak egitilip, gerek silah
kullanımı gerek teknoloji kullanımı her acıdan mukemmek asker yetişimi ve bunların
yeni yapılan ve yapılacak olan KALEKOLLARDA konuşlandırılması.

Bu bu konuda KESİN cozum olur, bedellide birdaha gundeme gelmez.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bedelli konusunda kıvırmamış olsalar aslında bedelli iyi birşey. Bedelli hakkını kullanacak adamlar zaten ya zengin, ya yaşını başını almış askerlik vasfı olmayan adamlar olacaktır. 30 yaşındaki adam zaten narin poposunu kaldırıp dağda koşmaz, albay yarbay postası olarak bu memlekete zerre fayda sağlanmayacağı bilincinde olan her insan bedelliye karşı çıkmayacaktır. Basarsın parayı, ülkene maddi açıdan yardım edersin, albayın karısını alışverişe götürerek veya mutfakta patates soyarak vatani görev olmaz.

Askerliğini bir albayın veya yarbayın postası olarak yaptıysan, hele hele onların eşlerine, çocuklarına hizmet ettiysen son derece haklısın. Eğer askerlik hizmetini yapmadıysan söylenenlere fazla inanma derim. Zira bizim millet abartmayı çok sever.
1- Bedelli yaşı en son 26 olarak belirlendi. Yani aşağı yukarı yüksek lisans/doktora eğitimini bitiren her üniversite mezunu genç kardeşim bu haktan faydalanacağı için bu sınırlama bana çok manidar geldi.
2- Artık askerlikte yemek işleri özel firmalara devredildiği için mutfağa gitme, bulaşık yıkama, soğan soyma işleri yok.
4- Askerlik çağına gelmiş meslek sahibi gençler için daha güzel imkanlar sunmak daha güzel olmaz mı? Mesela temel eğitimden sonra öğretmenler öğretmeni olmayan köy okullarında öğretmenlik, sağlıkçılar sağlık ocaklarında sağlık hizmetleri ...... yani ihtiyaç duyulan bölgelerde kamu hizmeti yapabilirler.
5- Bedelli askerlikteki asıl hedef nedir, asıl hedef ülkeye maddi açıdan fayda sağlamaksa o zaman 3-5 günlük temel eğitime ne gerek var, 3-5 günlük temel eğitim için bedelli askerlik yapanlara verilen giysilere ne gerek var. Boşuna ne diye masraf yapılıyor. Gitsinler maliye bakanlığı veznelerine, aslanlar gibi ödemelerini yapsınlar, oradan aldıkları makbuzları askerlik şubesine yollasınlar olsun bitsin.