otomatik - t.c. sorunu

zihnigonen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bugün kırmızı ışığa yaklaşırken otomatik vites aracımda vitesi boşa almak için ileri ittim. araç neredeyse durmak üzere iken "r" geri vitese taktım. "tak" diye bir ses geldi. ışıktan çok da agresif olmayan bir tarz da kalkış yaptım. "t.c." ışığı birkaç kez yandı söndü, daha önce normal bir havada hiç bu kadar olmamıştı. 60-70 km bir yol gittikten sonra birkaç işimi gördükten sonra geri döndüm. sanırım 40-50 km kadar geri geldikten sonra t.c. ışığı yandı. aracı stop edinceye kadar da hiç sönmedi. t.c. düğmesine bastım ama yine de sönmedi. aracı stop ettim, tekrar çalıştırdım. herşey normal gözüküyor. ancak tekrar nükseder mi bilmiyorum.
bilgisi olan var mı? şanzımanı veya (t.c.) anti-patinaj sistemini bozmuşmuyumdur?

bandem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bugün kırmızı ışığa yaklaşırken otomatik vites aracımda vitesi boşa almak için ileri ittim. araç neredeyse durmak üzere iken "r" geri vitese taktım. "tak" diye bir ses geldi. ışıktan çok da agresif olmayan bir tarz da kalkış yaptım. "t.c." ışığı birkaç kez yandı söndü, daha önce normal bir havada hiç bu kadar olmamıştı. 60-70 km bir yol gittikten sonra birkaç işimi gördükten sonra geri döndüm. sanırım 40-50 km kadar geri geldikten sonra t.c. ışığı yandı. aracı stop edinceye kadar da hiç sönmedi. t.c. düğmesine bastım ama yine de sönmedi. aracı stop ettim, tekrar çalıştırdım. herşey normal gözüküyor. ancak tekrar nükseder mi bilmiyorum.
bilgisi olan var mı? şanzımanı veya (t.c.) anti-patinaj sistemini bozmuşmuyumdur?

arkadaşım bildiğim bir şey varsa otomatik bir araç hareket halindeyken vites değiştirmek kadar arabaya zarar veren bir şey yok. özellikle tam durmadan geri ileri gibi ters hareketler şanzımana büyük zararlar verebiliyor.

mtnplus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
otomatik vites senin yaptığın şekilde kullanılmaz frene basınca araç zaten otomatik olarak boşa geçiyor , geçmese idi motor stop ederdi , ayrıca arac tam olarak durunca 1 mm bile hareket etmez iken frene tam basılı iken d den r ye veya p değiştirilir yoksa uzun vadede arabanın yaşına bakarsak kısa vade de olabilir şansımanı bozarsın benden söylemesi.

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İleri geri manevralarda R-N-D arasında durmaya yakın mesafelerde vites geçişi yapabilirsiniz. Zaten kullanma klavuzunda da örneğin kara saplandığınızda vites R-N-D arası ileri geri geçiş yaparak çıkabilirsiniz mealinde bir şey yazıyor.

zihnigonen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
durmaya çok yakın bir ayarda bunu yaptım. nasıl yaptığımı hala anlamış değilim. her neyse benim merak ettiğim t.c. sisteminin bununla bir alakasının olup olmadığı. çünkü bu olay olduktan 100 km civarı sonra t.c. ışığı yandı. stop, start yapınca düzeldi. gerçi bir daha yanar mı bilmiyorum. anti patinaj sistemiyle otomatik şanzımanın direk bir etkisi var mı? bu olay nasıl etkilemiştir onu merak ediyorum.