Otomatik sorunu

ariox001

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
Merhabalar, Astra j 2012 otomatik 100.000 km deki aracım uzun yoldayken ayağımı gazdan çekip tekrar gaza bastigimda vites düşürmeye çalışıyor ve sanki 6.vitesten 3.vitese düşürür gibi arabayı frenliyor o esnada gaz yemiyor sonra normal vitesine geçiriyor. İlk yaptığında araç solluyordum aniden motor freni gibi yavaşlattı hızını düşürdü aracı sollayamadan şeridime geri döndüm. Bu güne kadar şanzıman yağı hiç değişmedi. bu sorunu uzun yoldayken yaşadım ve artık şehir içindeyken de oluyor. Bilgisi olan varsa yol gösterirse sevinirim

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Sensorlerini bi temizle. Tam otomatik tork konvertorlu sanzumanlar aracin gucune gore vites degisimi yaparlar. Guc kademeli degil birden kesiliyorsa bunun birden fazla sebebi olabilir. Lpg li ise arac fakirde calisiyorsa lpg yetismiyordur gazdan cekince birden asiri fakire geciyordur. aracin ecusu gucun dusmesiyle birlikte vitesi bikac vites dusuruyordur. oncelikle map ve maf sensorunu bi temizle. bogaz kelebegini temizlet. bi kontrol et duzelme varmi. Elinde mini obd cihazi varsa ltft stft degerlerini araci yolda surerken kontrol et. benzindeyken yap bunu. Eger gaza bastigin zaman ltft stft degerlerin 5 -5 te oynuyor ve 120 ile yolda giderken gazdan ayagini komple cektiginde birrden degerler -20 lere 30 lara cikiyorsa yakit sisteminde sorun vardir. Kanister valfini bi kontrol ettir. Depo havalandirma valfi diyede gecer. Depo havalandirma valfi delo icinde bulun gaz,halinde bulunan benzini aeacin ihtiyacina gore ecu vasitasiyla ara ara acarak gaz,kelebegine gonderir. arizali ise kontrolsuz fazladan benzin gazi gonderir buda yuksek hiz aracin rolantideyken bogulmasina zenginlesmesine neden olur arabada tekleme vani vites dusurme vs gorulebilir

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
En son ihtimal sanzuman beynin skintili olabilir. bunu en son ihtimal olarak dusun. Ariza lambasi sanzumanda yakmiyorsa bedeni sanzuman degildir

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Bukundugun yerde inrernet cekmiyo yazdigim mesajlarda bazen harf hatasi vs olabiliyo kusura bakmayiniz. anlamadiginizi sorun

ariox001

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
En son ihtimal sanzuman beynin skintili olabilir. bunu en son ihtimal olarak dusun. Ariza lambasi sanzumanda yakmiyorsa bedeni sanzuman degildir

Çok teşekkürler verdiginiz bilgiler için. Aracım benzinli LPG taktirmadim. Ekranda herhangi bir uyarı ve lamba yanmıyor. Bu vites sorunundan önce iki kere soğutma suyu az uyarısı verdi açıp baktığımda su seviyesi normal seviyedeydi. Bahsettiğiniz cihazlar elimde mevcut değil. Şu an görevimden dolayı geçici olarak Bursa'dayim sizin veya forumdaki diğer üyelerin bu konuda tavsiye edebilecegi servis varsa gosterebilirim

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
sogutma sivisi az ikazini 2 sebeple verir 1. cisi aracin ogutma kabindaki sensor arizalidir.Su kabiyla beraber 250 civariydi sanirim.2 .si motor suyuna yag karisiyordur. buda yag sogutucu arizasi belirtisi. yag zamanla camurumsu kivam alir sensor dogru duzgun okuma yapamaz. mumkunse sogutma kabinin, icinin ve kapagin fotografini paylasabilirmisiniz

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
ayrica soyledigim mini obd cihazi 29 tl her araci olan kisinin bulundurmasi gereken bir cihaz tum araclarla uyumlu araca zarar vermez
n11.com'dan ELM 327 OBD II Mini Bluetoothlu V 2.1 Arıza Tespit Cihazı seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika! https://urun.n11.com/tespit-ve-test...uetoothlu-v-21-ariza-tespit-cihazi-P343236794

• Beğen
Tepkiler: recepg

ariox001

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
Bilgiler için teşekkür ederim. Bayramda 1400 km yol yaptım ve bu sorunun klima açıkken daha fazla olduğunu anladım. Normal zamanda 1 kere yaparken klima açıkken 5 kere yapiyor

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Aracin 1.6 mi 1.4 mu kliman acikken yapiyosa 1.4 ise turbonda skinti var aracin koruma moduna aliyor sanirim kendini ariza kaydina,baktirman lazim bi