Otomatik Astralardaki Sıkıntılar Nedir?

ceyhunyazar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,

Uzuun bi aradan sonra tekrar opelim ailesine dönmek üzereyim. Yakında inşallah bir 2001 astra elegance otomatik 1.6 benzinli temiz bir araç alıcam. Araç 100bin km'de...Daha önce otomatik kullandım ama sahibi olarak araçları pek tanımıyorum.

Astralardaki egr kronik rahatsızlığı gibi otomatiklere özgü sorunlar var mıdır?
Değerlendirirken performans, yeterlilik, gücü nasıl (astralar hantal arabalardır bilirim)...Parça vs sıkıntısı konularında aklıma gelen gelmeyen sizin de katkılarınızda soruları yanıtlamaya çalışalım...

Evet yorumlarınızı bekliyorum..

S

sozberk

Bilgi Girilmemiş
Ben bizzat kendim kullanıyorum ama o hantallık göremedim. Özellikle ışıklarda diğer arabaların aynada küçülüşünü izlemek çok zevkli oluyor. sorun bulamadım o yüzden kronik sorun bulmak biraz zor olacak. Tek sorun kaportada birleşen parçalar arasında fazla boşluk varmış gibi görünüp beni huzursuz etmesi. mesela tamponla ızgara arasında mesela çamurlukla tampon arasında bu dikkat çekici bir şey. ama üretim öle

ceyhunyazar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben bizzat kendim kullanıyorum ama o hantallık göremedim. Özellikle ışıklarda diğer arabaların aynada küçülüşünü izlemek çok zevkli oluyor. sorun bulamadım o yüzden kronik sorun bulmak biraz zor olacak. Tek sorun kaportada birleşen parçalar arasında fazla boşluk varmış gibi görünüp beni huzursuz etmesi. mesela tamponla ızgara arasında mesela çamurlukla tampon arasında bu dikkat çekici bir şey. ama üretim öle

Cevabınıza teşekkürler..Aracın devirlenmesi vs belki de otomatik oldugu icin manuellere göre daha iidir ama yakıtı daha fazla bildigim kadarıyla.
Aracın tasarımıyla ilgili o tarz boşlukla var ama ülkem insanı yıllarca tofaştaki yaklaşık 2cm lik birleşim hatalarını da benimsedigine göre o bir sorun degil :)
Velhasılı bazı kronik sorunları olsa da astra degerini kaybetmeyen ve halen klasik kasa olarak satışına devam edilen bir model olması itibariyle iii bi tercih diye dusunuyorum.
Peki sizin aracınız kac km de bakımlarını nasıl nereye yaptırıyosunuz,yani yetkili servis mi yoksa başka mı?Otomatik şanzımanda karşılaştıgınız bi sorun var mı?Aracınız kaç km de?

Teşekkürler

atomkarinca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben manuel kullanıyorum ama abimde var 2002 model otomatik astra işin dogrusu gayet memnun

torumer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
otomatik araç daha çok yakar evet. ama ne kadar çok. şehir içi kullanımda yüzde on kadar çok yakıyor ama şehir dışında normal süratle manuelden daha az yaktığını söyleyebilirim.

S

sozberk

Bilgi Girilmemiş
Cevabınıza teşekkürler..Aracın devirlenmesi vs belki de otomatik oldugu icin manuellere göre daha iidir ama yakıtı daha fazla bildigim kadarıyla.
Aracın tasarımıyla ilgili o tarz boşlukla var ama ülkem insanı yıllarca tofaştaki yaklaşık 2cm lik birleşim hatalarını da benimsedigine göre o bir sorun degil :)
Velhasılı bazı kronik sorunları olsa da astra degerini kaybetmeyen ve halen klasik kasa olarak satışına devam edilen bir model olması itibariyle iii bi tercih diye dusunuyorum.
Peki sizin aracınız kac km de bakımlarını nasıl nereye yaptırıyosunuz,yani yetkili servis mi yoksa başka mı?Otomatik şanzımanda karşılaştıgınız bi sorun var mı?Aracınız kaç km de?

Teşekkürler

113.800 kmde. vitesle ilgili hiçbir sorun yok. genel olarak zaten opcomla bakıyorum. ben henüz 15.000 km doldurmadığımdan bakıma götürmedim ama sahibi bakımlarını aksatmamıştı. tbiki tüm bakımlar yetkili serviste. nisan ayında trigger değiştirip vites yağını soğutma sistemini kontrol ettireceğim. malum önemli noktalar. aldığınız arabanın şanzıman yağına mutlaka baktırın. gerekirse yeniletin. benimki sadece kontrol edilmişti ama şimdi huzursuz olmaya başladım aceba bir şey olursa diye kafaya takmamak için aldığınızda her şeyi siz yaptırın. Bir de torümerin dediği gibi yakıt farkı manuelle maksimum %10dur. Uzun yolda manuelin altına düşebilir büyük ihtimalle. İstanbul Antalya arası sanırım 800 kmden fazla ve bir depoyla o yolu yaptık. otomatik vitesle ilgili pek çok şehir efsanesi var ama siz inanmayın . opel astra otomatikte oldukça başarılı bir araba.

Çok yakmaz Çabuk bozulmaz. masrafı manuelden daha azdır debriyaj seti ile ilgili masrafları düşününce anlaşılıyor bu. sadece otomatik şanzıman mı arıza yapıyor manuel şanzıman da arıza yapıyor. ama ustası az tamiri pahalı olduğu için insanların gözüne batıyor. işte manuel kadar seri değildir deniyor. 1950lerde öyle olabilir ama gelsin bir manuel görüşelim. o devir ayarlayıp vites artırayım debriyaja basayım diyene kadar sen spor modunda diğer ışıklara varmış oluyorsun. Palio otomatikle bile en seri olduğu söylenen arabalara toz yutturduk. Astra otomatikle pek fazla serilik tarışması yapılmaması gerekir. Bire de manuel vitesin hararetli savunucuları arasında otomatik kullanmış pek az kişi vardır. Bu pek az kişinin de pek azı haklı nedenlere sahiptir. driftçiler felan işte. yoksa ülkemizdeki otomatik antipatisi sadece bilmemekten ve öğrenme güçlüğü yaşamaktan kaynaklanıyor

Son düzenleme:

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
astralarda cok duyulmus degıl otomatık vıtes arızası.