ortalama tüketim gösterge hatası?

reeaall

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar 2012 1.3 cdti astra j yakıt ortalama tüketimimi gerçektekinden az gösteriyor.
diyelim pompa verisine göre 5.3 lt/100km çıkan değer arabanın ekranında 4,7 lt/100km olarak değişiyor. ve bu değişim oranı da her yakıt aldığımda aynı kalmıyor. yani her zaman 4.7 gösterdiği yerde gerçekte 5.3 olmuyor.
aracı ikinci el servis bakımlı olduğu için aldım. araçta bir sorun yok yazılımını serviste güncellediler. ama gene değişmedi yakıt ortalama sorunum.
başına böyle bir durum gelen oldu mu?
nasıl çözülebilir bu durum?

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: ortalama tüketim gösterge hatası?

Bu bir sorun değil. Nerdeyse her firma için ölçülen ile pompa verisi fazladır. Belli miktara kadar oynamada herhangi bir sorun yok fazlasında firmalara ceza uygulanıyor araştırın ceza alan firmaları görürsünüz. Gerçek değerle pompa verisini yakalamanız çok zor.

reeaall

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

albertxx link' Alıntı:
Bu bir sorun değil. Nerdeyse her firma için ölçülen ile pompa verisi fazladır. Belli miktara kadar oynamada herhangi bir sorun yok fazlasında firmalara ceza uygulanıyor araştırın ceza alan firmaları görürsünüz. Gerçek değerle pompa verisini yakalamanız çok zor.

bundan önceki arabamda astra j 2010 sporttu. onda pompa değeri ile gösterilen değer bire bir aynıydı.
ayrıca şunu da eklemek isterim arabanın rölantideki yakıt tüketimi 0,3-0,4 lt/h bu değeri gören yoktur sanırım sürekli olarak.

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Pompa verisi ile çoğu araç uyuşmaz bu bilinen bir gerçektir her firmada böyledir tek tük denk gelebilir ama maalesef genel konu bu şekilde. Ayrıca rölantide bütün opel astralar 0.3-0.4 lt yakar saatlik olarak. Siz bayır aşağı inmediğiniz sürece ki boşa alırsanız yine 1litre dahi görürsünüz durduğunuz yerde 0.3-0.4 yakar ayrıca klima ile 1.4-1.6lt yakacaktır. Bunların hepsi saatte yakacağı tüketimlerdir. Forumda ki her astra sahibi aynı değeri görür kaldı ki diğer araçlarda da rölantide yakılan yakıtlar benzerdir.

Siz galiba 0 litre filan bekliyordunuz ?

reeaall

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

albertxx link' Alıntı:
Pompa verisi ile çoğu araç uyuşmaz bu bilinen bir gerçektir her firmada böyledir tek tük denk gelebilir ama maalesef genel konu bu şekilde. Ayrıca rölantide bütün opel astralar 0.3-0.4 lt yakar saatlik olarak. Siz bayır aşağı inmediğiniz sürece ki boşa alırsanız yine 1litre dahi görürsünüz durduğunuz yerde 0.3-0.4 yakar ayrıca klima ile 1.4-1.6lt yakacaktır. Bunların hepsi saatte yakacağı tüketimlerdir. Forumda ki her astra sahibi aynı değeri görür kaldı ki diğer araçlarda da rölantide yakılan yakıtlar benzerdir.

Siz galiba 0 litre filan bekliyordunuz ?

ben anlatamıyorum sanırım. aynı araç aynı motorda vardı ve rölantide 0,5-0,6 litre yakıyordu. bu 0,3 litre/h yakıyor. servis şefi bile bunun normal olmadığını söylerken sizin bu duruma normal demeniz tuhaf geldi. ayrıca astra j klima açıkken rolantide 0,8-1,2 lt/h yakar.
0 km falan beklemek nedir? nasıl bir tabirdir. anladığım kadarıyla mühendis olduğunuz için bu tarz bir tavır sahibisiniz ama karşınızda da bir mühendis var. dalga geçer gibi konuşmanızı bir kenara bırakmalısınız. 0 litre falan bekliyormuşmuşum?

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Öncelikle aynı araç dahi olsa ki forumda konular mevcut 2010 veya 2012 veya 2014 astra j ler açısından pompa ile gösterge verileri birbirini tutmuyor. Bunu cosmo(deniz abi) aratırsanız onun 1 yıllık testleride mevcut. Diğer araçlar içinde aynı durumlar geçerli. Pompa verisi şehir içi trafiğinde tutmuyor şehir dışında çok yaklaşık çıkıyor bazen aynı çıktığı oluyor ama genelde 0,1-0,5 hatta sıkışık trafik vs varsa 1 litreye kadar çıkıyor.

Servis şefi 0,3-0,4 litre yakmasına normal değil diyorsa başka servise bakabilirsiniz. 1.3 cdti aracımla 3 yıldır beraberiz rölantide yakıtı her daim standart 0,3-0,4 litre yakmakta. Bunun üstüne çıkarsa klima açık değilse dpf temizliği yapıyordur. Klima açıksada dediğim miktarlara kadar çıkabilir bu miktarlar motorun sıcaklığı soğukluğu gibi dış hava sıcaklığı gibi etkenler ile değişmektedir.

0 bekliyorsunuz derken bu miktarlar normalken daha az mı bekliyorsunuz demekti. Burda dalga geçmek yok kimseyi ne mesleğiyle ne de kişiliğiyle yargılamam kaldı ki burası forum. Siz benim gözümde nickten ibaretsiniz. Dediğim gibi rölanti için 0,3-0,4 litre normaldir. Eğer rölanti düşüklüğü var diye düşünüyorsanız gerekli ayarlamalı yaptırabilirsiniz. Ama forumda rölanti ile ilgili konularda genel kanı bu yöndedir.

İyi günler size.

copcu06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

benim arabanın rölantisi 0.4 çoğunlukla,ama  araçda başka şeyler açıksa örneğin havalandırma,cam ısıtıcılar, bunlar rölanti nin yükselmesine etki ediyor

aprilia

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benim aracım 1.6 benzinli.
Rölantim nedense hep 0.7 ila 0.9 arasında.
0.5 olmasını beklerken hep bu değerler çıkıyor. Aracı sıfır aldığımdan beri bu böyle. Hele ki ilk çalıştırmada hava 20° bile olsa yüksek rölanti ile başlayıp birkaç dakika sonra normale dönüyor.  Normal dediğim de yine 0.9 falan.
Bu bana çok saçma geliyor.
Sizce servise göstermeli miyim?

reeaall

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

albertxx link' Alıntı:
Öncelikle aynı araç dahi olsa ki forumda konular mevcut 2010 veya 2012 veya 2014 astra j ler açısından pompa ile gösterge verileri birbirini tutmuyor. Bunu cosmo(deniz abi) aratırsanız onun 1 yıllık testleride mevcut. Diğer araçlar içinde aynı durumlar geçerli. Pompa verisi şehir içi trafiğinde tutmuyor şehir dışında çok yaklaşık çıkıyor bazen aynı çıktığı oluyor ama genelde 0,1-0,5 hatta sıkışık trafik vs varsa 1 litreye kadar çıkıyor.

Servis şefi 0,3-0,4 litre yakmasına normal değil diyorsa başka servise bakabilirsiniz. 1.3 cdti aracımla 3 yıldır beraberiz rölantide yakıtı her daim standart 0,3-0,4 litre yakmakta. Bunun üstüne çıkarsa klima açık değilse dpf temizliği yapıyordur. Klima açıksada dediğim miktarlara kadar çıkabilir bu miktarlar motorun sıcaklığı soğukluğu gibi dış hava sıcaklığı gibi etkenler ile değişmektedir.

0 bekliyorsunuz derken bu miktarlar normalken daha az mı bekliyorsunuz demekti. Burda dalga geçmek yok kimseyi ne mesleğiyle ne de kişiliğiyle yargılamam kaldı ki burası forum. Siz benim gözümde nickten ibaretsiniz. Dediğim gibi rölanti için 0,3-0,4 litre normaldir. Eğer rölanti düşüklüğü var diye düşünüyorsanız gerekli ayarlamalı yaptırabilirsiniz. Ama forumda rölanti ile ilgili konularda genel kanı bu yöndedir.

İyi günler size.

benim eski 2010 j kasa sports aracımda pompa değeri ile gösterilen değer birebir aynıydı. hiç bir zamanda hatalı çalışmadı.
peki pompa değeri ile gösterilen değer arasında fark olan arkadaşlar bu sorunu çözebildiler mi acaba?

reeaall

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aprilia link' Alıntı:
Benim aracım 1.6 benzinli.
Rölantim nedense hep 0.7 ila 0.9 arasında.
0.5 olmasını beklerken hep bu değerler çıkıyor. Aracı sıfır aldığımdan beri bu böyle. Hele ki ilk çalıştırmada hava 20° bile olsa yüksek rölanti ile başlayıp birkaç dakika sonra normale dönüyor.  Normal dediğim de yine 0.9 falan.
Bu bana çok saçma geliyor.
Sizce servise göstermeli miyim?

benzinli araçların normal rölanti değerlerini öğrenerek hareket edebilirsiniz sanırım.