Opel'imin motoru bitti

aytacates

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2011 model Opel Astra 1.4 Turbo kullanıcısıyım. Aracımı Opel Odak'tan sıfır km. satın aldım ve şu an 95.000 km'den daha az kullanılmış durumda. Derdimi kısaca anlatmaya çalışacağım. Aracım seyir halindeyken servis uyarısı yandı, ben de en güvenilir yer olarak Opel yetkili servisleriden biri olan Opel Gerçek Oto’ya götürdüm. O sırada eşim uzun yol seyahate çıkacağı için arabamın özellikle kontrol edilmesini istedim. Serviste yapılan tetkikler sonucu yağ kaçırdığı tespit edilerek Tribütör kapağının değişmesi gerektiği belirtilip yaklaşık 1350 TL bedeli olacağı tarafıma iletildi. Bu şekilde yola çıkmamın doğru olmadığı söylendi. Uygun bütçem olmadığını söyleyip reddettim, tatile çıkmam o zaman dedim. Bunun üzerine daha masrafsız bir yol bulup sizi yola çıkartırız dediler ve 335 TL ücret karşılığında motor temizliği, kapak oringi, yağ ve filtre değişimi, performans iyileştiric, balata temizliği gibi  müdahalelerde bulunduktan sonra yola çıkabilirsiniz dediler. Araç bu halde uzun yola çıkar-gelir. Uygun olduğunuzda getirirsiniz dediler. Ancak eşim ve ailem malesef Balıkesir civarında yolda kaldı. Bu sırada Gerçek Oto ile yaptığımız telefon konuşmalarında ısrarla yola devam etmem söylense de çekici yardımı ile arabayı Bursa'da bulunan Opel Neskar'a çektirmek zorunda kaldık. Tatilimiz berbat oldu. Ekstra masraf yaparak yola Otobüs ile devam etmek zorunda kaldılar. Bunun yanında Neskar, aracın probleminin başka bir yerden kaynaklandığını söyleyerek onayımla motoru açıp incelemede bulundu. tahminen 4-5000 TL masraf çıkarabilir dediler. Ancak İdda ettiklerine göre aracın şu anki tamir ücreti tam 15.200 TL tutarındadır. Piston ve Segmanlar'da problem varmış, Emme Manifoldu bitmiş, kablolar ve borular hasar görmüş, vs. Kısacası motor bitmiş. Bir taraftan servisin yanlış yönlendirmesiyle (Gerçek Oto) tatilimiz berbat oldu, belki de aracın bu kadar masraflı bir hasara yol açmasına sebep oldu. Diğer taraftan kime güveneceğimi şaşırmış durumdayım. İsmine ve menşeine güvenerek Opel satın aldım, bakımlarının %80'ini yine Opel yetkili servislerine yaptırdım. Ama aracım daha 100,000 km'yi tamamlamadan, doğru düzgün uyarı bile vermeden motoru bitti ve 15.200 TL masraf çıkardı. Bir servis, araç yağ kaçırıyor kapak değişmeli diyor, 1350 TL masraf çıkarıyor, diğeri ise 15200 TL’lik bir hasar tespit ediyor. Arada dünyalar kadar fark var. Gerek adı geçen servisler gerekse Opel Türkiye ile yaptığım görüşmeler sonucu herhangi bir sonuç alamadım. Opel Türkiye’den aldığım cevap; "haklısınız, sizi anlıyoruz ama yapabilecek bir şeyimiz yok" oldu. Servisten ekstra iskonto almaya çalışacaklarmış:) Gerçek Oto "biz yola çıkmamasını söyledik" diyor. Opel gibi büyük bir markanın servis ağının Türkiye’de bu şekilde olması çok üzücü. Ben de bu durumu önce sizlerin daha sonra da herkesin bilmesini istiyorum ki benim gibi başkalarının da canı yanmasın. Bırakın bir daha Opel satın almayı arkadaşımın arabasına bile binmeyeceğim. Opel satın alacaklara, varsa bu servisleri kullanacaklara duyurulur. :mad: :mad:

Cosmos

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cvp: Opel'imin motoru bitti

Gecmis olsun aracinizi yetkiliden ziyade ozelde yaptirmanizi tavsiye ederim.sandik motor alsaniz ne kadar tutacakmis cok merak ettim 15 bin tl nedir yahu.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

we[AGRA]

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Geçmiş olsun Opel'in en olumsuz yönü bu sanırım. Sorunsuzluğu tatminkar değil ve servisleri kötü. Bundan önceki aracım Hyundai i20 idi kalite yönünden Opel ile kıyaslamam ama sorunsuzluk ve müşteri memnuniyeti yönünden 4 yıl boyunca resmen ihya olmuştum.

adRe j

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Geçmiş olsun
yazı puntonuz küçük olduğu için büyüttüm

utenmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Geçmiş olsun aytaç kardeşim olabilecek en kötü durum en olmadık zamanda başınıza gelmiş. Peki servis neye bağlıyor arızayı ne olmuşta motor bu hale gelmiş, yağsızmı kalmış suyumu bitmiş, turbo pervanesi silindirlerin içine mi kaçmış. Bir tahminim var üst kapakta sıkıntı varsa muhtemelen araç motor yağını suya atmıştır motor yağsız kalmıştır ama manifolta ne olmuş, hadi diyelim motor çok ısındı manifolt sıcaktan eridi imkansız ya öyle olsun, kablolara ne oluyor kabloların zarar görmesi için yangın çıkması lazım. Bence aracınızı çekin servisten sandık motor getirtsen o parayı anca bulur üstüne herşeyiyle sıfır bi motorunuz olur. Dışarıdan sorup bu değişimlerin kaça malolacağını öğrenin en azından. Tekrar geçmiş olsun

balkes

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hocam 15000 ciddi rakam. Toplasan araç zaten ne kadar ki. Umarim sadece hasar tespiti aşmasındasınızdır. Iyi bir özel servis öneririm ben de. Ayrıca yağ kaçıran araca performans arttırıcı katmak neyin nesi. Neyin kafasını yaşıyorlar. Yağ kaçıran araca motor temiliği ne alaka. Bu trafik kazasinda beyin kanamasi geçiren kişiye dişlerini fırçala deyip dolgu yapmakla aynı. Gercek oto bence kusurlu ama yazılı belge olmadan kanıtlanamayacağı için haklı çıkmanız zor. Geçmiş olsun.

Bu arada neskar da az degildir hani. Ben 2014 aralikta 46250 olan arabayi 52ye satmaya calişmışlardı. Dikkatli olun.

Bu arada neskar da az degildir hani. Ben 2014 aralikta 46250 olan arabayi 52ye satmaya calişmışlardı. Dikkatli olun.

Bonexxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Geçmiş olsun çıkan masraf inanılmaz 15200 TL. Sanırım orjinal parçalar alarak dışarıda özel servste 3te1 fiyatına yaptırabilirsiniz galiba. Bu söyledikleri fiyatın 6-7bini işçiliktir kesin. Tekrardan geçmiş olsun, umarım sorununuz en ucuz ve düzgün şekilde çözülür.

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ne garip motor yag kaciriyo diyolar motor temizligi balata temizligi yapiyolar ne alakaysa.
Yag kaciriyosa muhtemelen yolda motor yagsiz kaldi ve motoru iyice yedi
Opel gercegin sahibiyle girusun bence

earl-2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Öncelikle çok geçmiş olsun,

Başınıza gelen olay inann çok saçma ve servisin açıklamaları da hiç bir şekilde kayda değer değil.
Motorun bu hale gelmesi için onlarca km susuz veya yağsız kalması gerekmekte ve bu araçlarda su biraz azalsa ışık yakar, her ne kadar garantisi bitmiş ve çok km yapmış araç olursa olsun, uyarı yapmadan bu hale gelmesi kullanıcı suçu değildir. Konu yargıya taşımalık bir noktaya gelmiş bence.