Opelim seyir halinde stop ediyor. Acil Lütfen.

ZGTATC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi günler,
98 Opel Astra GL kullanıcısıyım(F kasa).
Dün akşam eskişehir-kütaya güzergahında giderken (gazda) aracım birden stop etti ve direksiyon & fren sertleştiği için zorlukla bariyerlerin kenarına park edebildim. Uzun süre marşa basıp çalıştırmayı denedim ama çalışmadı. Daha sonra aradığım bir oto elektrikçi arkadaş bana gaz/benzin geçiş butonuna bası iken aracı çalıştırmayı denememi söyledi. Bu şekilde biraz denedim ama önce yine olmadı. Birkaç dakka sonra yeniden aynı şekilde denedim ve çalıştı.Çalışırken baktım araba benzinde ve çalışıyor. Çalışır vaziyette rölentide dururken bir kaç dakika sonra yeniden stop etti. Butona basmadan çalıştırmayı denedim olmadı, butona basarak çalıştı. Korkarak da olsa 100 km benzinde geldim ve sorun yaşamadım. Aracım aynı sorunu bir kaç gün evvel 20-30km hızla şehir içinde de yapmıştı. Sağa çektim yağına suyuna baktım, buji kablolarına baktım, bastım çalıştı. Üzerinde çok durmamıştım.

Bayramda yola gitmem gerekiyor fakat benzer sorun yaşayan arkadaşların tamir ettrmelerine rağmen yeniden aynı sorunu yaşadıklarını söylemeleri beni tamircilere karşı güvensiz hale getirdi.

Tavsilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

NOT:
10-15 gün kadar önce de araçta gazdayken gaz kesmesi yaşıyordum.Benzinde toparlıyordu. Yani gaza basıyorum bazen alıyır bazen almıyordu. Sarsıyordu. Ama çok nadir yapıyordu. gazcı ve servis sorun yok bir de kesme yapınca getir dediler. Sonra kendiliğinden ortadan kalktı. Üzerine yaklaşık 1000 km yaptım. Sıkıntı yoktu. Daha önce bobinden aynı sorunu yaşamıştım değiştirince düzelmişti.Kendiliğinden sorun kesilince bende üstünde durmadım.
Bununla bir ilgisi olabilir mi stop etmenin de?

Son düzenleme:

hkn066

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
98 model opel astra f kasa araç vardı kardeşimde ( satalı 1 ay falan oldu)
dediğiniz sıkıntı kardeşimde de ve ben kullanırkenden de oldu çözüm
ateşleme bobinini değiştirdi ve sıkıntı kalmadı abi

ZGTATC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Buji, buji kablosu ve bobinle alakalı olmadığını teyit ettirdim servise.
Aracı bilgisayara bağladılar ve "RPM sensör uyuşmazlığı" hatası aldığını söyledi. Bu durum devir sensörlerden biri arızalı veya dengesiz ise alınıyormuş. Daha sonra krank ve eksantrik devir sensörlerini tek tek kontrol etti. Sorunun eksantrik devir sensörünün kararsız çalışmasından kaynaklandığını söyledi. Siparişi verdim yarın sensör gelecek ve takılacak.
Aslında şu anda hala herhangi bir sorun yaşamadım 300 km oldu ama yine de uzun yolda dağ başında kalmaktansa önlemi önceden almak daha iyidir diye düşünüyorum.

hkn066

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Buji, buji kablosu ve bobinle alakalı olmadığını teyit ettirdim servise.
Aracı bilgisayara bağladılar ve "RPM sensör uyuşmazlığı" hatası aldığını söyledi. Bu durum devir sensörlerden biri arızalı veya dengesiz ise alınıyormuş. Daha sonra krank ve eksantrik devir sensörlerini tek tek kontrol etti. Sorunun eksantrik devir sensörünün kararsız çalışmasından kaynaklandığını söyledi. Siparişi verdim yarın sensör gelecek ve takılacak.
Aslında şu anda hala herhangi bir sorun yaşamadım 300 km oldu ama yine de uzun yolda dağ başında kalmaktansa önlemi önceden almak daha iyidir diye düşünüyorum.

Geçmiş olsun Güle güle kullanın evet haklısınız önlem almak iyidir 👍

ZGTATC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eksantrik devir sensörü değiştikten sonra yaklaşık 400 km yol yaptım ve memleketime geldim. Fakat şehir içinde durduğum bi anda yine stop etti ve aynı şekilde çalışmadı. Aracı bir kenara çekip bıraktım. 3 saat kadar sonra aracın başına gidip marşa bastım. Önce yine çalışmadı. Sonra uzun uzun tekrar marşa bastım ve bir patlama sesinin ardından araba çalıştı.(Daha önce de böyle çalışmıştı.)

Bayramdan dolayı aracı servise götüremedim ama sizlere bir konuda danışmak istiyorum.
Arabanın kontağının içini geçen sene değiştirmiştim ama anahtar dönerken biraz tutukluk yaptığı için bu yaz tekrar açtırıp bakım yaptırmıştım. Bu olaydan sonra 3. defa stop etti araba.

Acaba immobilizer ile ilgili bir sorun yaşıyor olabilir miyim?
Biraz araştırdım benzer sorunlar yaşayanlar olmuş

ogun06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eksantrik devir sensörü değiştikten sonra yaklaşık 400 km yol yaptım ve memleketime geldim. Fakat şehir içinde durduğum bi anda yine stop etti ve aynı şekilde çalışmadı. Aracı bir kenara çekip bıraktım. 3 saat kadar sonra aracın başına gidip marşa bastım. Önce yine çalışmadı. Sonra uzun uzun tekrar marşa bastım ve bir patlama sesinin ardından araba çalıştı.(Daha önce de böyle çalışmıştı.)

Bayramdan dolayı aracı servise götüremedim ama sizlere bir konuda danışmak istiyorum.
Arabanın kontağının içini geçen sene değiştirmiştim ama anahtar dönerken biraz tutukluk yaptığı için bu yaz tekrar açtırıp bakım yaptırmıştım. Bu olaydan sonra 3. defa stop etti araba.

Acaba immobilizer ile ilgili bir sorun yaşıyor olabilir miyim?
Biraz araştırdım benzer sorunlar yaşayanlar olmuş

yanlış sensörü değiştirmişsiniz bu sorunun kaynağı krank devir sensörü değiştirin düzelecektir.

ZGTATC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yanlış sensörü değiştirmişsiniz bu sorunun kaynağı krank devir sensörü değiştirin düzelecektir.

Tavsiye için teşekkürler.

Krank devir sensörünü söktüğümüzde bile araç çalışmaya devam ediyor, yani arıza durumunda aracı stop ettirmesi mümkün değil. Değiştirdiğimiz sensörü söktüğümüzde ise araç çalışmıyor. O yüzden bu yapıldı. (Usta gözümün önünde yaptı o yüzden bu kadar eminim) Ama malesef çözmedi.

Şimdi immoblizer üzerinde duruyorum. Bakalım sonuç alabilecek miyim.

ogun06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tavsiye için teşekkürler.

Krank devir sensörünü söktüğümüzde bile araç çalışmaya devam ediyor, yani arıza durumunda aracı stop ettirmesi mümkün değil. Değiştirdiğimiz sensörü söktüğümüzde ise araç çalışmıyor. O yüzden bu yapıldı. (Usta gözümün önünde yaptı o yüzden bu kadar eminim) Ama malesef çözmedi.

Şimdi immoblizer üzerinde duruyorum. Bakalım sonuç alabilecek miyim.

Özgür hocam daha önce başıma gelmişti bu olay hatta forumda da bi kaç kişi senin yazdıklarının aynısını yazdı sonuç krank devir sensörü kronik belirtisidir araç stop eder 5-10 dk sonra anca çalışır. kısa süre sonra sürekli aynı şeyi yapmaya başlar. sırf opelde değil başka marka araçlarda da krank devir sensörü bu şekilde bozulur. siz yine de bence değiştirin fazla kurcalatmadan.

ZGTATC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Özgür hocam daha önce başıma gelmişti bu olay hatta forumda da bi kaç kişi senin yazdıklarının aynısını yazdı sonuç krank devir sensörü kronik belirtisidir araç stop eder 5-10 dk sonra anca çalışır. kısa süre sonra sürekli aynı şeyi yapmaya başlar. sırf opelde değil başka marka araçlarda da krank devir sensörü bu şekilde bozulur. siz yine de bence değiştirin fazla kurcalatmadan.

Bende forumlarda yaptığım araştırmalarda hep krank devir sensörünü gördüm, hatta usta da ben derdimi anlatınca doğrudan "krank sensörü" muhtemelen ama bi bilgisayara bağlayalım yinede dedi. Sonrada bütün sensörleri kontrol edip "krank sensörleri sağlam" dedi. triger setinin içindeki eksantrik devir sensörüne baktı bundan dedi. 200 TL verdiğime mi yanayım yoksa sorunumun çözülmemesine mi bilemedim.
Ama krank sensörünü sökmesine rağmen araba tekleyerekte olsa çalışıyordu. Anlamadığım yolda nasıl stop etmesine sebep olabiliyor?