Opelciler Muayene Bilgisi Sizler için !!

djgoldıe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mrb lar değerli opel tutkunları..

2006 model opel corsa c aracım ile dün istanbul silivri kavaklı tüvtürk muayene istasyonuna aracımın muayenesi için gittim gitmez olaydım :)

ben sadece parklara bağlı yan sinyallerden takarlar düşüncesi ile sadece onları söktüm ancak vaziyet öyle olmadı bu sene kurallar baya kati galiba..

En ufacık birşey bile hafif kusura giriyor..

4 Adet ağır kusurdan kaldım sonrasında geçtim tabi :)

1-) Xenon farlar ( Mercekli Far kullanmama rağmen kaldım neymiş orjinal olması lazımmış ve far yıkama olması lazımmış far yıkamada olsa orjinal fabrika çıkışlı olması lazımmış )

2-) Korna ( Ferrai kornadan kaldım adam aracı içeri alırken başladı hoşuna gitmiş olucakki sonuna gelene kadar her araca bindiğinde çaldı durdu)

3-) Mazot filtresi kaçağı ( Klasik corsa sorunu filtrenin üstünde mazot kurumları var ise takıldınız yıkatın silin öyle gidin )

4-) Bagaj fren lambam arızalanmıştı bende içine beyaz led yapmıştım kaldık ( hemen içine çekersin bi kırmızı folyo devam :)

Gelelim hafif kusurlara

Trafik tescil onaylı şöförler cemiyeti basımı damgalı mühürlü ön kare plaka standartlara aykırı ölçü ve yazım karakterleri içeriyormuş :)
Gaz fren debriyaj pedal lastileri eğer üstünde spor pedallar var ise hafif kusur
Akü + kutbu koruma kapağı
Park ampülleri rengi değişik
Uzun far hüzmeleri hatalı
sisler hüzmeler hatalı
Şöför görüşünü engelleyici camta çatlak ( Baksanız göremezsiniz bile 0.5 cm bile yok üstelikte en solda dipte görüşle alakası bile yok :)

Cam filimleri
Ön camda güneşlik şeklinde cam filmi ama folyo diye yazıyor buna
Egzos boru bağlantısı hatalı onaysız ( Yani DTM egzos ucu vardı arabada ama egzosu orjinal sadece uç vardı DTM uç yukaru doğru bakanlardan )

Bir dünya saçmalık sök tak 10 dakika geçince hayırlı olsun eskiye geri dön 2 sene kafa rahat şimdi :)

Muayeneye idecek arkadaşlara bilgi olması amacı ile paylaşmak istedim

SYSOP

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Güzel bilgilendirme olmuş teşekkürler.
Benimde arkada orta yolcunun emniyet kemeri sıkışmış
adamın rapora yazdığı: Ön / Arka emniyet kemer bağlantıları iptal, çalışmıyor (Ağır Kusur)
altı üstü arabaya binen 5.kişinin kemeri ama adamların muameleye bak..

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o değilde arabanın hiçbir günahı yok :D herşey sizden kaynaklı :D

dark_crow

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ruhsatında "İstihap haddi" nde "4" kişi yazanlar; bu sene bu ağır kusur olarak değerlendiriliyor. Arka koltukta 5. emniyet kemeri olmasına rağmen bu şekilde karşılıyorlar. Muayeneye her şey tam gidip şaşırmayın. Koltuk sayısının belirtildiği ruhsat kağıdını değiştirmeden onay alamıyorsunuz. Haberiniz olsun.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aküdeki koruma kapağı olayını önceden duymamıştım. çoğu araçta da yok. buna takmaları enteresan olmuş ama diğerleri bence normal. sizin hatanız. opele şahine biner gibi binerseniz olacağı bu olur tabi :) başka ne bekliyorsunuz ki ?
bende yeni muayeneye girdim. motor yağ kaçakları hafif kusurunun dışında hiçbir şey çıkmadı. neden ? opeli opel gibi kullanıyorum da ondan :)

ilker_yusuf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ruhsatında "İstihap haddi" nde "4" kişi yazanlar; bu sene bu ağır kusur olarak değerlendiriliyor. Arka koltukta 5. emniyet kemeri olmasına rağmen bu şekilde karşılıyorlar. Muayeneye her şey tam gidip şaşırmayın. Koltuk sayısının belirtildiği ruhsat kağıdını değiştirmeden onay alamıyorsunuz. Haberiniz olsun.

Satışını Mart 19 da verdiğin Nissan Primera aracım 5 Ocak tarihinde muayeneye girdi.Sadece far ayarından dolayı hafif kusur aldım. Ruhsatta aracım 4 kişilik görünmekte ve arkada 3 adet kemer bağlantısı olmasına rağmen herhangi bir ağır kusur almadım.

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yanlış anlamayında araç orjinalliğinden biraz uzaklaşmış standart dışına çıkmış. Evet bazı sorunlar pek önemsenmeyebilir ama sorun 1-2-3 değil ki :D

djgoldıe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yaw arkadaşlar bu ne suçlama böyle :)

opeli ne halemi soktum yakında resimlerimi koyarım bakarsınız abartı bişey varmı göze batacak kadar ondan sonra beni suçlarsınız yok şahindi vs vs diye :)

dark_crow

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Satışını Mart 19 da verdiğin Nissan Primera aracım 5 Ocak tarihinde muayeneye girdi.Sadece far ayarından dolayı hafif kusur aldım. Ruhsatta aracım 4 kişilik görünmekte ve arkada 3 adet kemer bağlantısı olmasına rağmen herhangi bir ağır kusur almadım.

İyi ne güzel. Hangi istasyon?
Benim aracımda bir nüshada 4 diğerinde 5 kişi yazıyor, geçen sene bir sıkıntı olmadı muayene yaptırdım. Nasıl iş anlamadım. Bu sene 4-5 arkadaşım uğraştı bu işle. Kusur listesinde 2012 den beri varmış zaten bu madde. Ekliyorum.

Ekli dosyalar

• 2.jpg
    2.jpg
    85.1 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:

myugurge

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Offf bu ne yaaa , resmen okurken ana avrat 7 sülale düz gittim bu TÜV yetkililerine

Kardeşim benim arabam 2012 model (yani mekanik açıdan sorunsuz) ve üzerinde olanları aynen yazıyorum

Sis farları turuncu folyo ile kaplı (sarı olsa ne turuncu olsa ne şimdi ? Hatta turuncu daha iyi fark edilmeni sağlar)

Arka stoplar karartılmış (Ama arkadaki araç beni farkedemicek derecede değil bunun kime ne zararı var ? )

Gündüz far ampülü turuncu (İlk maddeye yazdığım açıklamayı tekrar yazmama gerek yok sanırım)

Nikelaj egzoz ucu ( Ses çıkarmaz birşey yapmaz sanane benim egzozumun ucundan çok kafana taktıysan al bi taraflarına ... neyse )

APP Plaka ( Kardeşim harfler ve rakamlar Eşşek kadar yazı ile ortada sen daha neyin peşindesin yok şöförler cemiyeti yok bilmem ne , radara veya çevirmeye girerken polisler plakamı bal gibi okuyup ceza kağıdına yazıyorlar ama !!! )

Ya arkadaşlar kusura bakmayın biraz ağır konuştum ama amaçları insanların işlerini zorlaştırmak

Tüvde böyle saçma salak şeylere bakılacağına aracın gidişi , frenlemesi , mekanik aksamları nasıl asıl onlara bakılsın yeter ama artık ya :mad:

Dipnot : Benim muayeneye gitmeme 2 sene daha var çok şükür (muayeneye 5 ay önce gittim tüp takıldığı için)

Yukarda yazdıklarımın tamamınıda muayeneden geçtikten sonra yaptırdım