Opel Zafira Kulubu

kenangocmen88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam Arkadaşlar. 2006 Model 1.6 Zafira Enjoy alarak aranıza yeni katıldım. Allah cümlemize kazasız belasız yolculuklar nasip etsin. Araçta hararet saati olmadığını aldıktan sonraki gün fark ettim. Tüm araştırmalarıma rağmen motor suyu sıcaklığını anlık olarak nasıl göreceğimi bulamadım. Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa şimdiden teşekkür ederim.
hoş geldiniz. Aracınız hayırlı olsun. Kazasız sürüşler.

Bizim araçlarda gösterge yerine hararet lambası var. Hararet arttığında kadranın yanındaki lambası yanar(ben 10 yıldır yandığını görmedim:) ).

Eğer motor suyunuz azalır ise yol bilgisayarında büyük harflerle "soğutma sıvı seviyesi düşük" yazar.

Benzer durum cam suyu içinde geçerlidir. Birbiriyle karıştırılmamalıdır.

Buradan da inceleyebilirsiniz. http://forum.donanimhaber.com/m_7671918/tm.htm

İyi günler..

düzceliibo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba. aranıza yeni katıldım. Son zamanlarda yaşadığım sorunu sizlerle paylaşmak istedim. 2004 zafira comfort kullanıyorum. 5 yıldan fazla süredir araç bende. çok memnunum. Aracımda son 3-4 aydır sıcakken geç çalışma problemi yaşıyordum. sabahları (soğukken) kibrit gibi çalışan araç, ısındığında yarım saat falan stop ettirildikten sonra geç çalışıyordu. Birçok ustaya gittim biçok parça değiştirdim. Ama kendi araştırmalarım sonucu arızanın yakıt basınç valfından olduğunu keşfettim ve bu parçayı değiştirdim. sorun düzeldi şükür. aynı sorunu yaşayan arkadaşlar var ise boşuna sensör falan değişmesinler. boşuna harcama yapmasınlar. sorun benzin basınç valfi (yakıt basıç regülatörü) değişmeleri sorunu çözüyor.
hepinize hayırlı günler hayırlı sürüşler.

kenangocmen88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba. aranıza yeni katıldım. Son zamanlarda yaşadığım sorunu sizlerle paylaşmak istedim. 2004 zafira comfort kullanıyorum. 5 yıldan fazla süredir araç bende. çok memnunum. Aracımda son 3-4 aydır sıcakken geç çalışma problemi yaşıyordum. sabahları (soğukken) kibrit gibi çalışan araç, ısındığında yarım saat falan stop ettirildikten sonra geç çalışıyordu. Birçok ustaya gittim biçok parça değiştirdim. Ama kendi araştırmalarım sonucu arızanın yakıt basınç valfından olduğunu keşfettim ve bu parçayı değiştirdim. sorun düzeldi şükür. aynı sorunu yaşayan arkadaşlar var ise boşuna sensör falan değişmesinler. boşuna harcama yapmasınlar. sorun benzin basınç valfi (yakıt basıç regülatörü) değişmeleri sorunu çözüyor.
hepinize hayırlı günler hayırlı sürüşler.

Paylaşımınız için teşekkürler İbrahim bey.

Kazasız sürüşler..

kenangocmen88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Enjektörlerimi ve LPG filtremi orjinali ile kendim değiştirdim. Şu anda yakıt tüketimim LPG yi ilk taktırdığım günkü gibi ideal ve çekiş normale döndü. Yazılımsal olarak hiçbir değişiklik yapılmadı. Detaylar aşağıda;

Değişim işlemine başlamadan önce güvenilir bir sisteme sahip olduğunuzdan emin olunuz. Aracımı 0 km den bu yana(130bin km) ben kullanıyorum bu nedenle a dan z ye bilgim mevcut. LPG kaçak vs gibi şüpheleriniz var ise, gaz kesicinizde arıza var ise veya bu tarz teknik işlerden anlamıyorsanız elinizi hiç bulaştırmayın !!!

Gelelim değişime,

Arızalanan enjektörlerimin ismi "landirenzo siyah tip" enjektör olarak geçiyor.
Araştırmalarım sonucu bu enjektörlerin yerine yeni üretim olan mavi enjektörler takılıyormuş ve birebir uyumluymuş.(Şu sıra piyasada kalmamış, karaborsaya düşmüş neredeyse, 1 ay sonraya randevu veriyorlar idi.)

4 adet mavi enjektörü internet üzerinden havale ile 580 TL ye satın aldım. Yanında 1 adet LPG filtresini hediye gönderdiler.(Yetkili firma ve opel servisi değişim için 750tl fiyat vermişti.)

Enjektörleri değiştirirken detaylı fotoğraf çekemedim. Parçaların sökülme sıralamasını 1 resimde anlatmaya çalıştım. Tersini yaptığınız zaman haliyle enjektörleri montajlamış olursunuz.

1- Klipsleri tornavida ile itekleyerek yuvalarından çıkarıyoruz. Yay gibi olduğu için fırlayıp motorun içine düşebilir!

2- Konnektörleri kendimize doğru çekerek yuvalarından çıkarıyoruz.

3- Metal plakayı sökmek için civataları gevşetip plakayı alıyoruz.

4- Enjektörleri düz tornavida yardımıyla altından kanırtarak çıkartıyoruz.

Bu işlemlerin tersini yaparak enjektörleri montajlayabilirsiniz.

İşlem sonrasını bir LPG ciye gidip gaz kaçağı kontrolü yapılması faydalı olacaktır.

Yazdıklarım bilgi amaçlıdır. Değişimi ister kendiniz yapın ister ustaya yaptırın, size kalmış.

Gelelim şu anki LPG Tüketimine,

Yeni enjektörlerimle 2 kere depoyu fulleyip bitirdim,

41litre LPG ile 450 km yol yaptım.(Ankara Şehir içi)

Bu da km de 19 kuruş yapıyor (2.07 TL/litre OPET).

Saygılar.

efe14

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kenan Hocam paylaşımınız için öncelikle teşekkürler. Size birkaç sorum olacak;
1- Lpg yi araç kaç km de iken taktırmıştınız?
2-Bu enjektörler her markaya uyuyor değil mi? (yazılarınızdan bunu anladım) Aynı marka enjektör ile arasında ne kadar fiyat farkı vardı?
3-Lpg tankınız kaç litre ? stepnenin yerine takılı değil mi? (Benimki 40 litrelik.)

kenangocmen88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kenan Hocam paylaşımınız için öncelikle teşekkürler. Size birkaç sorum olacak;
1- Lpg yi araç kaç km de iken taktırmıştınız?
2-Bu enjektörler her markaya uyuyor değil mi? (yazılarınızdan bunu anladım) Aynı marka enjektör ile arasında ne kadar fiyat farkı vardı?
3-Lpg tankınız kaç litre ? stepnenin yerine takılı değil mi? (Benimki 40 litrelik.)

cevaplayım

1- LPG takıldığında yaklaşık 40bin kmde idi. Enjektörler 125bin de arıza yaptı.

2- Her markanın kendine özgü enjektörleri bulunmakta. Ben söktüğüm enjektörlerle aynı marka taktım(landirenzo). Sadece üzerindeki kapak rengi değişmiş.

3- LPG tankım 40-41 litre civarı gaz alıyor. Stepnenin yerine takılı.

Selamlar.

artıkopelci

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
cevaplayım

1- LPG takıldığında yaklaşık 40bin kmde idi. Enjektörler 125bin de arıza yaptı.

2- Her markanın kendine özgü enjektörleri bulunmakta. Ben söktüğüm enjektörlerle aynı marka taktım(landirenzo). Sadece üzerindeki kapak rengi değişmiş.

3- LPG tankım 40-41 litre civarı gaz alıyor. Stepnenin yerine takılı.

Selamlar.

kenan bey lpg enjektörlerinin arızalandıgını nasıl anladınız filitreyide degiştirdinizmi geçen bende lpg servisindeydim( filitre degişimi ayar falan )orda yeni enjektörlere 180 200 gibi bi rakam dediler markadan markaya degişiyormu slmlar

kenangocmen88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kenan bey lpg enjektörlerinin arızalandıgını nasıl anladınız filitreyide degiştirdinizmi geçen bende lpg servisindeydim( filitre degişimi ayar falan )orda yeni enjektörlere 180 200 gibi bi rakam dediler markadan markaya degişiyormu slmlar

10 liralık filtre değişimi için 40lira istediklerinden bu yana kendim değiştiriyorum.(2 kelepçe gevşetip sıkmaktan ibaret).

Enjektör fiyatları markaya göre değişiyor.

Arkadaşımın aracında atiker marka lpg takılı, enjektör seti 150 tl.
Benim aracımda landirenzo marka mevcut, enjektör seti 600tl civarı.

artıkopelci

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
10 liralık filtre değişimi için 40lira istediklerinden bu yana kendim değiştiriyorum.(2 kelepçe gevşetip sıkmaktan ibaret).

Enjektör fiyatları markaya göre değişiyor.

Arkadaşımın aracında atiker marka lpg takılı, enjektör seti 150 tl.
Benim aracımda landirenzo marka mevcut, enjektör seti 600tl civarı.

enjektörlerin arızalı oldugunu nasıl anladınız