Opel Zafira Kulubu

artıkopelci

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bir şey soracağım; yakıt değerlerini belirtiyorsunuz. Gayet güzel değerler. Peki bunu hesaplarken benzinden tükettiğini de hesaba katıyor musunuz? Benim bildiğim lpg'li araçlar zorlandığı zaman benzinle karışım yapıyor, benzinde tüketiyor. Gazda kullanırken benzin sarfiyatı nasıl? Dikkat edeniniz oldu mu? :confused:

hoca_45
kenangocmen88
artıkopelci

:( öyle bişey yok şayet olduğunu farz edelim aracını en fazla zorlayan benim şöyleki; yüklü vaziyette 2. vitesle rampa çıktığım olur (dağlık alan ) bu bölgede 5. vitesi bile kullanmam ayda en an az 500 km yol yaparım bu şekilde 10 liralık aldığım benzin bana 2 ay gidiyor lpg tüketimim 21 kuruş falan yaktım 100 km de bence güzel :bir:

efe14

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bir şey soracağım; yakıt değerlerini belirtiyorsunuz. Gayet güzel değerler. Peki bunu hesaplarken benzinden tükettiğini de hesaba katıyor musunuz? Benim bildiğim lpg'li araçlar zorlandığı zaman benzinle karışım yapıyor, benzinde tüketiyor. Gazda kullanırken benzin sarfiyatı nasıl? Dikkat edeniniz oldu mu? :confused:

hoca_45
kenangocmen88
artıkopelci

Kenan Bey yaz aylarında 50 Tl benzin aldım mı 1 aydan fazla bana yetiyor. Kışın ise ortalama 70 Tl lik benzin en az 1 ay yetiyor. Kışın benzin giderimin fazla olmasının nedeni ise havaların soğuk olması ve kullandığım mesafenin kısa olmasından kaynaklanıyor. En soğuk havalarda bile 2 km olmadan araç lpg ye geçiyor. Yaz mevsiminde ise sabahları belki 300-500 m arasında lpg ye geçiyor. gün içinde ise motor sıcak olduğu için çalıştıdıktan sonra hareket dahi etmeden çoğu zaman lpg ye geçiyor.
Uzun lafın kısası ewet belli bir benzin sarfiyetı oluyor. Ancak bunu şahsen benim gözüm görmüyor. En son Ankara ya gider ken araç 130 km sabit hız, klima açık; 100 km de 7,1 lt lpg tüketti. Daha az yakanı varsa söyleyin biz de bilelim.:)
Arızasız ve kazasız günler dilerim:bir:

hoca_45

Kayıtlı Kullanıcı
45-Manisa
Siteyi ziyaret et
En son kışın 100 liralık benzin alıp depoyu yarımlamıştım kaç ay geçti halen çeyrekle yarım arasında tabi süre zarfında gazı kaç defa fulledim hatırlamıyorum ...

SVQUARE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1. yeni nesil araçlara sıralı sistem LPG taktırmak gerekiyor.
markaya göre fiyat 1.000 ile max 3000 tl gibi.
Araç motor tipine göre ilk çalıştırma benzinle oluyor ve ilk 2-4 km motor belli bir sıcaklığa gelene kadar benzin sonra LPG kullanılır.
2. FSİ motorlarda belli devirden (4000-4500 d/d) LPG yetiştirmediğinden +benzin de kullanılır.
3. TSİ motor yapıları daha farklı olduğu için LPG takılmaz, LPDi denilen yeni tekonolji ve oldukca pahallı 5000-7000 TL olan ve sadece LİKİT LPG kullanılır. benzin hiç kullanılmaz. (sizin araç 1. sınıfa girmektedir)

Teşekkürler :bir:

SVQUARE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevaplar için teşekkür ederim.

Dediğinize göre çok iyi o zaman, aklıma yatıyor yavaş yavaş :)

hoca_45
efe14
kenangocmen88
artıkopelci

hoca_45

Kayıtlı Kullanıcı
45-Manisa
Siteyi ziyaret et
Arıza ışığı yakması dışında maşallah yakıt tüketimi felan müthiş ağır sonuçta araba tank gibi ... :good: