opel vectra sarj sorunu

opelim2008

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaslar 97 model opel vectra arac var araba gecen yaz yoldayken kendini kitledi sarj ıısıgı yandı ve yolda kaldı sonra oto elektronikçisine yaptırdık sarj dinamosunu orda kondastörmü ne degiştirmisler bu hafta aracın yine sarj ısıgı yanmıs ben konyada okudugum için babam izmirde yine yaptırmıs 50 ytl vermiş baya falan ugrasmıslar düzeltmişler ama bu neden sarj yapmıyo babam sanki araba biraz ayarsız falan calıso dio rolantada falan nie yaparki valla 50 50 ver ver sinirlerim bozulmaya basladı :mad::mad:sizce sorun neden olabilir

eyup01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaslar 97 model opel vectra arac var araba gecen yaz yoldayken kendini kitledi sarj ıısıgı yandı ve yolda kaldı sonra oto elektronikçisine yaptırdık sarj dinamosunu orda kondastörmü ne degiştirmisler bu hafta aracın yine sarj ısıgı yanmıs ben konyada okudugum için babam izmirde yine yaptırmıs 50 ytl vermiş baya falan ugrasmıslar düzeltmişler ama bu neden sarj yapmıyo babam sanki araba biraz ayarsız falan calıso dio rolantada falan nie yaparki valla 50 50 ver ver sinirlerim bozulmaya basladı :mad::mad:sizce sorun neden olabilir

Şarj dinamosu çok önemlidir. Şarj dinamosu görevini tam yapmaz ise akü biter aküde bitince tamamen yolda kalırsınız. Şarj dinamosunun tamiri mümkündür sizin dinamoyu tamir eden tam yapamamış. iyi bir elektrikçi sorunu çözer.

opelim2008

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabanın kontagını actıgımızda calıstırmadan hangileri yanar acba bunuda ögrenebilirmiyim

Son düzenleme:

eyup01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabanın kontagını actıgımızda calıstırmadan hangileri yanar acba bunuda ögrenebilirmiyim

Şarj, el fireniş, akü, abs. asr... vs. ışıklar yanar motor çalışınca söner.

opelim2008

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şarj, el fireniş, akü, abs. asr... vs. ışıklar yanar motor çalışınca söner.

bilgi için tesekkür ederim abi babama sordum kablolarda bisey varmı die bir kacı kırılmıs herhalde elektrikçi sarmıs ondanmı oluyo yoksa nedir bilmiyom gidince bi kontrol etcem bakalım olmassa kabloları bi degişitiriirz ne kadar acaba gider ordaki kabloları yenilemek

eyup01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Senin sorunun belkide şarj dinamosundan kaynaklanmıyor da olabilir!! Şarj dinamosundan haküye ve tesisata elektrik dağıtan kablolar var o kabloların elektrik iletip iletmediğini kontrol ettirin. Zamanla bu kablolar yanıyor veya oksitliyor durum böyle olunca tüm elektrik tesisatı bundan olumsuz etkileniyor. Arabanın çalışmasından tutun çekişine kadar, farlara kadar elektrikle çalışan her devreyi olumsuz etkiliyor.

Senin yapacaklarını yazıyorum:

1: İyi bir oto elektrikçisine gidin şarj dinamosunu kontrol etsin.
2: Akünün şarjını ölçsün.
3: Motor çalışırken şarj dinamosunun şarj yapıp yapmadığını ölçsün.
4: Dinamoodan aküye ve tesisata elktrik dağıtan kabloların iletkenliğini kontrol etsin.

opelim2008

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Senin sorunun belkide şarj dinamosundan kaynaklanmıyor da olabilir!! Şarj dinamosundan haküye ve tesisata elektrik dağıtan kablolar var o kabloların elektrik iletip iletmediğini kontrol ettirin. Zamanla bu kablolar yanıyor veya oksitliyor durum böyle olunca tüm elektrik tesisatı bundan olumsuz etkileniyor. Arabanın çalışmasından tutun çekişine kadar, farlara kadar elektrikle çalışan her devreyi olumsuz etkiliyor.

Senin yapacaklarını yazıyorum:

1: İyi bir oto elektrikçisine gidin şarj dinamosunu kontrol etsin.
2: Akünün şarjını ölçsün.
3: Motor çalışırken şarj dinamosunun şarj yapıp yapmadığını ölçsün.
4: Dinamoodan aküye ve tesisata elktrik dağıtan kabloların iletkenliğini kontrol etsin.

tamam abi tesekkür ederim bunların hepsini yaptırcam

efes79

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bizde de aynı sorun oldu. Opel e gittik 1132 Ytl fiyat verdi. Aslan Ekrem abime götürdüm :) karşı yedek parçacıdan Delphi marka 60 Ytl ye diyot ve konjektör al dedi. 50 ytl de kendi aldı sök-tak masrafı. Hepsi çözüldü şükürler olsun.