Opel Vectra b Sekonder Hava pompası sanırım sorun acil yardım .(

alperx20xev

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar iyi geceler başımdan geçen sorunu kısaca özetleyim yardım olabilen varsa çok sevinirim soniki gündür sabah aracımı çalıştırdığımda sekonder hava pompası devredeyken araç stop ediyor gazda yemiyor zar zor gaz verip sekonder devreden çıkar çıkmaz araç normale biniyor devir 850 rpm anlık yakıt 1.0 l felan herşey normal sanayiye gittim bugun 3 tane opel servisi gezdim tech2 ye bağladığımızda hiç bi arıza kaydı yok elektronik olarak motor sıcak olduğu içinde sekonder devreye girmemişti zaten ayrıca araçda 4 yıldır kullandığım headers var yani sekonderin bastığı hava otomatikmen valfde kalıyor sanırım yarın fişini çekip iptal etmeyi deneyeceğim arza yakarsada direnç atayım diyorum neyden olabilir bi fikri olan varmı acaba ben akıl erdiremedim :(

Fikir açısından resimde

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eski vectra b aracımda headers vardı fakat sorun yaşamamıştım soğuk havalarda.Sekonder in bildiğim kadarıyla rolesi var.Role yi kontrol ettirirseniz büyük ihtimal role sorunu gibi geldi bana ;)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Alper aracında 4 yıldır headers kullandığını belirtiyorsun ama arıza da son iki gündür varmış . Konuya bu açıdan bakarsak headersten olacağı zor bir ihtimal. Ustalara yardımcı olmak için ya motor soğukken bir video çekeceksin ya da aracı geceden (güvenli bir yerse) ustanın kapısına çekeceksin, sabah motor soğukken durumu kendisi gözleyecek.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eski vectra b aracımda headers vardı fakat sorun yaşamamıştım soğuk havalarda.Sekonder in bildiğim kadarıyla rolesi var.Role yi kontrol ettirirseniz büyük ihtimal role sorunu gibi geldi bana ;)
roleyi söksün denesin.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Sekonder ile alakasız da olabilir, Sekonder sıcaklığa göre çalışır. Aynı veriye göre de hava yakıt ayarlanır. Belki sıcaklık sensörü arızalıdır, onu da kontrol edin.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anlamak için en güzeli soketi veya rolesini çekmek olacaktır. selonoit kaynaklı olabilir sekonder- valfı-egr

alperx20xev

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dün ilk iş olarak sekonderin fişini çektim denedim sonuç aynı sonrasında gaz kelebeğini söktüm sökmüşken bi iki kanal tıkanmış onları açtım temizledim iyice elimde yedek bi gm rölanti ayarlayıcı vardı onu taktım eskisi temizledim felan derken çalıştırdığımda stop etmesi biraz düzeldi ama düzeni iyice kaçtı arabanın sonrasında tech2 ye bağladığımızda 3 arza kaydetmiş biri debi diğeri emme manfold basıncı diğerini unuttum bunları sildikten sonra teste çıktık sadece debi arzası verir oldu diğerleri sanırım kelebeği vakum hortumlarını temizledim geçici kaydetti debiyi iki ay önce doduco almıştım selenoidleri sağlam görünüyor yinede bi daha temizledik ama sonuç aynı debi arzası kaydetiyor hatta deger olarak rölantide 0 görünüyor tech de gaza basınca deger artıyor sonuç olarak fişini çekince rahatladı biraz araç o şekilde 300km yol geldim çoruma haftasonu orjinal hava filtre kutusunu takacağim artık onu kullanırım ondanda yapma ihtimali aklıma geliyor debi fişi sağlam ek , bant vs. bişeyde yok bi yandan da orj. siemens debi arıyorum sonuç olarak bu durumdayım kardeşlerim abilerim .( birazda fazla yaktı sanırım araç ayrıca uzun yolda vitesi boşa attğımda stop ediyor deviri tutamıyor oda sanırım debinin fiş çekili ondan bakalım hayırlısı

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Anlattıkların birleşince, araç hava alıyor da olabilir, hortumları da kontrol et, çatlak vs. var mı bak.

alperx20xev

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anlattıkların birleşince, araç hava alıyor da olabilir, hortumları da kontrol et, çatlak vs. var mı bak.

Hava alıyor derken vakum boruları hortumları tamam gibiydi benim baktığım ama bi ustaya gidince oda detaylı baksın kelebeğe bağlanan hortumlar tamam birde egrni arkasında vakum boruları varmış onlarıda geçen ben tamamladım yine bide onları sorayım emmede yada enjentörlerde kaçırma yok heralde bi ara oralarıda kont ettiler suyla felan emme monifol arzası sanırım hava hortumları sökükken yarım kontak yaptım arza kaydetmiş olabilir diye düşündüm

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle rolanti motoru iyi çalışıyormu? artı tüm boğaz kanalları temizlendi mi? yanlış hava almadığına emin olun,debimeteyi temizleyin(madem arıza veriyor) ama birde debimetre derken aslında oksijen sensoruda sebep olabilir? yani debimetre gösterir ama lambda sensoru olur.