opel vectra 2.0 cd 1996 model arızalar çözülemiyor

ismailsert

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle herkese iyi akşamlar dilerim. Yardımlarınızı bekliyorum.
Opel vectra 2.0 cd 1996 model aracımda değişik arızalar mevcut ve vanda bunu çözebilecek çözebilse bile çözmek iateyecek kimse yok gibi duruyor. Arızalarım şöyle.

Aracı sabah ya da gece fark etmez soğukken çalıştırıyorum tek marş sorunsuz çalışıyor. Ancak araç ısınmadan hararet 3 kırmızı çizginin üstüne çıkmadan aracı yürütemiyorum ne tüpte ne benzinde araç gitmiyor yarım debriyaj kalkıyor hızlanıyorum yeteri kadar ama debriyajı bıraktığım an araçta göstergedeki bütün ibreler sıfıra iniyor motor duruyor. Yokuş aşağı bile olsa çalışmıyor geri marş basınca çalışıyor araç vitese takınca tekrar gaz yemiyor sanki gaza basmıyormuşum gibi oluyor. Ben bi kaç ustaya gittim ama fazla yorum yapmak istemiyorum o konuda.

Bu gün boğaz kelebeğini kendim açtım sadece üstten balata spreyi ile temizledim. Oksijen sensörünün açıktaki soketini balata spreyi ile temizledim. Hava filtresini komple çıkardım kutusuyla kendimce baktım temizledim bi sıkıntı görmedim. Ayrıca aracın motoru sıcakken motor bloğunun çevresinden boğaz kelebeğinin altlarından yanlış anlamadıysam egzoz dumanı çıkıyor. Aynı duman yağ çubuğunu çekincede hafif hafif çıkıyor. Yağ kapağını açtığımdada aynı dumanı gördüm hafif hafif atıyordu yağ sıçradığı için fazla açık tutamadım.

Sizce benim problemim ne olabilir ne yapmam lazım kafayı yedirecek bana bu araba benzin döküp yakabilirim böyle devam ederse. Şimdiden teşekkür ederim. Konuyu umarım doğru yere açmışımdır. Henüz yeniyim yanlışım varsa kusura bakmayın.

MrBekir

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Şimdi, bu araçlardan gerçekten soğudum. Bende de 97 modeli var, elektronik aksamı adamı bezdiriyor. en ucuz parçası 300 tl. Lanet girsin. Umarım üst kapak olayı değildir.

muammer yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,
motor sıcaklık sensörü ile alakalı bir durum gibi görünüyor dediğiniz tarzda arızalar verir mi bilemedim ,
ayrıca vectra b araçlarda en sık karşılaşılan problem bence motor elektrik tesisatı ,
isterseniz şöyle bi test yapın motor un önünde olduğunuzu düşünerek kaputu açınca sağ üst kısımda bi kutu var röle ve sigorta kutusu var onu açtığınızda kablolar göreceksiniz muhtemelen kabloların izole kısmı dökülmüştür bu araçların kronik hastalığıdır ve onun gibi ecu dan çıkan 50 civarı kablo da aynı şekilde sıcaktan kavrulup kısa devre yapıyordur bütün sıkıntı bunla alakalı da olabilir.

şimdi size tavsiyem bu test sonucunda yenisi en az 1000 tl civarı olan (çıkması da sizinki ile 3 aşağı 5 yukarı aynı tavsye etmem) kabloyu alıp değiştirin demeyeceğim tabi, kendimde de bu araç tan vardı 10 sene bindim ama diğer arkadaşın da dediği gibi bi araç parası kadarda masraf ettim,
kendi uyguladığım yöntem 10 adet kadar izole bant alıp 20 tl civarı beyin soketinden başlayarak tüm kabloları tek tek izole ettim ve araç ta ne kadar abuk sabuk sıkıntı varsa düzeldi bunu yapabilirsiniz ama bunu yaparken mutlaka akü kablolarını sökün(orijinal teypse teyp code fala olaylarını tekrar girmek gerekir)
daha profesyonelce yöntemde tek tek kabloları yenilemek uzmanlık gerektirir.

diğer sorunuza gelince motor çevresindeki duman külbütör kapağı dediğimiz en üst kapaktaki (ecotec yazan kapağın tamamı)contadan yağ kaçırır buda iyi bi işçilikle değişmezsse değiştikten sonra 1 hafta olmadan tekrar kaçırır ordan gelen yağın manifolt üstünde yanmasından kaynaklanır,
yağ çubuğundan gelense kompresyon kaçağına işaret eder ancak sorun teşkil etmez (çok aşırı değilse)ayrıca ordan buji lerede yağ dolar.

umarım bi nebze yardımcı olabilmişimdir.

kolay gelsin.

ismailsert

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok sağolun

Cevaplarınız içinçok teşekkür ederim dediklerinizi uygulamak için fırsat bulmaya çalışıcam. Araç biraz dağınık motor bölümünde sigortaların kutusu yok beyinden gelen kablolar motorun üstünden geçiyor bez bantla sarılmış bi acayip yani anlıycağınız. Belkide hiç uğraşmam :/

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Cevaplarınız içinçok teşekkür ederim dediklerinizi uygulamak için fırsat bulmaya çalışıcam. Araç biraz dağınık motor bölümünde sigortaların kutusu yok beyinden gelen kablolar motorun üstünden geçiyor bez bantla sarılmış bi acayip yani anlıycağınız. Belkide hiç uğraşmam :/

Sorunun kaynağı aşağı yukarı belli oldu. Acemi ellerce kurcalanmış bütün araçlarda bu tür şikayetlerin olması normaldir. 10 sene civarında Vectra B kullandım, hiç elektrik ile ilgili bir arızaya denk gelmedim. Bizim ailede bir de SW Astra F var, hani efsane kasa denenlerden. Bu aracın eski sahibi araca gereken değeri vermemiş, ucuz işçilik olsun diyerek araca merdiven altı denen yerlerde müdahale edilmiş. Aracın bir çok yerini kendim söktüm, araçta bir işe yaramayan, gereksiz ekler yapılmış, bir nevi amatörce çekilmiş, (yaklaşık 30-40 metre uzunluğunda) epeyce bir kablo vardı. Elektrik ustası arkadaşla bunları tek tek temizledik, hatalı olanları düzelttik, 4-5 senedir sıkıntı yaşamıyoruz.
Vectra B tesisatından iyi anlayan bir oto elektrikçisinden yardım alırsanız olası birçok arızanın önüne de geçmiş olursunuz.

hhmurat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kolay gelsin hocam. Ben de iki hafta önce 97 vectra b aldım. 2.0 cd. İlk günler normaldi sonra yokuş yukarı çıkmamaya başladı araç. Işıklarda durduğumda falan hareket etmiyordu. Bire takıp kalkıyorum her seferinde. hareket halinde de 80 km ve 2500 deviri geçmiyor. iki kere bilgisayara bağlandı ikisinde de ksantrik sensörü hatası verdi. Onun da orijinalini bulamadım bir süre. İstanbulda bir ustada buldum. onun yanına gitmek için araca bindiğimde arıza ışığı da yanmıyordu araç da güzel gidiyordu. Durumu anlattım. gaz verdi 7000 devire çıktı araç normal bir şekilde. bana elektrik tesisatından dolayı olabileceğini söyledi. çukura girse bile hatalar çıkar dedi. bir tesisatçıya göster dedi.

Sizin bildiğiniz bu arabalardan anlayan sağlam bir tesisatçı var mı?