Opel Vectra 1.6 Confort ABS Beyin Tamiri Hk.

bunyas01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Merhabalar,
Aracım Opel Vectra 2000 model 1.6 Comfort olup, araç muayenesinde ABS lambası sürekli yandığı ve ABS sistemi çalışmadığı için Ağır Kusur olduğundan geçmemiştir. 30 gün süre verilmiştir herkesin bildiği şeyler.
Muayene öncesi karşılaştığım durum: Öncelikle aracımı gün içerinde ilk çalıştırdığımda ABS lambası sürekli yanmıyor belli bir süre sürüş ve zaman geçtikten sonra gün sonuna kadar aracımın ABS lambası sürekli yanık olarak kalıyordu. Açıkcası bu durumu pekte önemsemiyordum. Muayeneye gittiğim de ağır kusur olarak karşıma çıktığından mecburen bakımları yapılacaktı.
İlk olarak arkadaşımda Op-COM cihazı vardı. Bu cihazla ABS beynine giriş yaptım aşağıdaki hataları verdi.

"Date&Time: 07.03.2016_12:27:05
Control Unit: 2000_Vectra-B_Chassis_ABS 430
Identifier: 0x3402
Total number of fault codes: 2
C0121 - Valve Relay Circuit Malfunction
(02) - Not present
C0121 - Valve Relay Circuit Malfunction
(09) - Not present "

Bu hataları sildim ancak lamba yanması devam etti. Sonra Ön tekerdeki ABS sensörlerinden olabilir deyip tekerleri söktük ve sensörleri temizledik poryalara baktık sıkıntılı değildi. Arka tekerlerin sensörleri iç kısma gömülü olduğu için bakma gereği bile duymadık. Cihaza tekrar bağladık hataları sildik ancak hata vermeye devam etti. yani ABS lambası devamlı olarak yanmaya devam etti ve ABS devre dışı kaldı.
Sonra Opel özel servisine götürdük orada da TECH2 cihazına taktırdık hatanın beyinden kaynaklandığını Beynin tamir edilmesi gerektiğini söyledi ve ücretinin 250 TL ile 500 TL arasında değişebileceğini söyledi.
1 haftalık forum sitelerinde (özellikle opelim.nette ksk rumuzlu arkadaşa yaşadığı şeyi harfiyyen yaşadım) ve youtube videolarını inceledim. Hafta sonu tatilimin c.tesi gününü ABS beynini açıp tamir etmeye karar verdim.
Yalnız o ABS beynini sökmek ve içini açmak o kadar anlatıldığı gibi kolay değil. ABS beynine ulaşmamda bana yardımcı olan kardeşim Uğur Tek'e teşekkür ederim. Beyni söktükten sonra beyin malesef çok sağlam muuahafaza edildiği için açmak için özel kesici ekipmanlara ihtiyaç duyuyorsunuz ben açmada küçük el matkabı kullandım. köşelerini fazla derine girmeden kestim ve ABS devresine ulaştım. Çıplak gözle büyük gözlü lehimlere baktığınızda pek birşey görmüyorsunuz büyüteçle baktığınızda şunu göreceksiniz lehimlerden biri dip noktadan çatlamış olduğunu göreceksiniz. tüm lehimleri yeniledim ve kapağını yapıştırmadan ABS beynini test için aracımda test ettim ve ABS lambam söndü. Muayeneden geçti ABS'de ilk günkü gibi derler yaa aynen öyle çalışıyor. Maşallah diyeyim.

Araştırmalarımda Şunu gördüm 10 yılın üzerindeki Opelin bu modellerinde genelde karşılaşılan sıkıntı soğuk lehim diye tabir edilen devre üzerinde lehimin çatlaması ve özelliğin yerine getirememesi şeklinde. Ben yaptım oldu para kolay kazanılmıyor kendiniz yapabilirsiniz.:)
İşiniz gücünüz rast gitsin. Umarım böyle bir sıkıntıyla karşılaşmazsınız.
Karşılaşırsanız da reçetesi burada.

Ahmet becit

Kayıtlı Kullanıcı
78-Karabük
Siteyi ziyaret et
:alkis::alkis::alkis::alkis:

alinergy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bunyamin ayni sikinti bendefe var uasabilirmiyim sana 1.5 diyorlar tamirine

alinergy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sokme nadil yapicaz ulasilmasi zo yerde

ksk

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Uzun zamandır foruma girmiyordum.
Yaptığım paylaşımın işe yaradığını görmek güzel.
Tamir fotograflarini bulabilirsem tekrar yüklerim