opel tüm modeller için faydalı bilgiler

i.gokce

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Iyi aksamlar opel rekord icin (1972-1977 arası orjinalinde klima üretimismi acaba) merak ediyorum

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracda conta yakma belirtileri için yazıyorum her defasında soruluyor cevaplar kafa karıştırıyor...bir kanıda aracım hararet etmedi cota nasıl yanıyor vs...
illa hararet yapması ve bu şekilde conta ykacak diye birşey yok...zamanla contanın yıpranması eskimesi de sebeptir ,neyse konuma geleyim...

Bir conta yanması belirtileri şunlardır...
soğutma suyu bidonundan motor çalışırken hava kabarcıkları yükselmesi, diğeri suyu yanma odasına atması ve basıncla su buharı olarak egzosdan dışarı atması(dikkat motor soğuk iken kışın atılan ama ısınınca kesileni dumanı bunla karıştırmayın bu kondens suyudur) bir digeri, suya yağ karıştırması (dikkat yağ soğutucu olan motorlarda bu yağ soğutucusu kaçırması olabilir). suyu yağa karıştırması yağın rengi sütlü kahve renginde olması veya kakao rengine gelmesi.bağzı motorlarda araç teklemeside belirti olabilir...
motor sıcak iken takviye bidonu kapağını açınca basınc tıslaması normaldir sonuçta kapakta ventil bulunmakta bu 1,5 bar basıncla suyun 120 dereceye kadar kaynaması içindir...aynı zamanda ortasında ikinci bir ventilde basınc azalırsa dışarıdan hava emmesi için hortumların büzüşmemesi için...
eklemek isteyen ustalar eksik bilgim olabilir unuttuğum ekleyebilirler
aklıma geldikce ekliyorum....
su eksiltmesi olduğu zaman aracınızdan antifiriz kokusu alıyorsanız motor sıcak iken bu biryerlerden(hortumlardan olabilir,devirdamden olabilir radyatörlerden olabilir)
birde Indikator sıvısı ile özel aletle co2 testi yaptırabilirsiniz...bu testde mavi sıvı rengi yeşile veya sarıya dönüyorsa conta da sorun olduğunun belirtisidir....
birde bakın hareret yapmadıkca taşlamaya da gerek olmayabilir motor bunun için iyi bir usta bulun motor söküldüğünde kafayı ve bloku uzunluğuna yanlamasına özel kıl gönye diyorsunuz galiba türkçe ölçtürerek bakın...

Son düzenleme:

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracda conta yakma belirtileri için yazıyorum her defasında soruluyor cevaplar kafa karıştırıyor...bir kanıda aracım hararet etmedi cota nasıl yanıyor vs...
illa hararet yapması ve bu şekilde conta ykacak diye birşey yok...zamanla contanın yıpranması eskimesi de sebeptir ,neyse konuma geleyim...

Bir conta yanması belirtileri şunlardır...
soğutma suyu bidonundan motor çalışırken hava kabarcıkları yükselmesi, diğeri suyu yanma odasına atması ve basıncla su buharı olarak egzosdan dışarı atması(dikkat motor soğuk iken kışın atılan ama ısınınca kesileni dumanı bunla karıştırmayın bu kondens suyudur) bir digeri, suya yağ karıştırması (dikkat yağ soğutucu olan motorlarda bu yağ soğutucusu kaçırması olabilir). suyu yağa karıştırması yağın rengi sütlü kahve renginde olması veya kakao rengine gelmesi.bağzı motorlarda araç teklemeside belirti olabilir...
motor sıcak iken takviye bidonu kapağını açınca basınc tıslaması normaldir sonuçta kapakta ventil bulunmakta bu 1,5 bar basıncla suyun 120 dereceye kadar kaynaması içindir...aynı zamanda ortasında ikinci bir ventilde basınc azalırsa dışarıdan hava emmesi için hortumların büzüşmemesi için...
eklemek isteyen ustalar eksik bilgim olabilir unuttuğum ekleyebilirler

Bilgiler için teşekkürler...
Merak ettiğim bir konu var... belki bilginiz vardır...
Conta kontrol sıvısı varmış... Mor bir sıvı imiş bunu soğutma suyuna karıştırıp araç çalışır halde biraz bekliyormuşuz... eğer motor soğutma suyuna egzoz gazı kaçıyor ise suyun rengi yeşile dönüyormuş...
Renklerde tam bir bilgim yok... Sadece kulaktan duyma bilgiler...
Böyle bir sıvı var mı ? varsa nereden bulabiliriz...
Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim..
saygılar

volkan26

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar 2.5 uçak aldm yol bilgisayarı ve gösterge ışıkları iptal yardım istiyorum ? :)

muammer yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bilgiler için teşekkürler...
Merak ettiğim bir konu var... belki bilginiz vardır...
Conta kontrol sıvısı varmış... Mor bir sıvı imiş bunu soğutma suyuna karıştırıp araç çalışır halde biraz bekliyormuşuz... eğer motor soğutma suyuna egzoz gazı kaçıyor ise suyun rengi yeşile dönüyormuş...
Renklerde tam bir bilgim yok... Sadece kulaktan duyma bilgiler...
Böyle bir sıvı var mı ? varsa nereden bulabiliriz...
Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim..
saygılar

şu konuya bi göz atın

http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=91226

metin084

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mrb

metin084

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaslar benim 1997 model opelim arızası kalöröförü acınca ve cam ısıtma dügmesinide aracda sıkısma oluyor ve devirsati kendiliginden hareket ediyor bir aşagı bir yukarı arıza lambası yanıp yanıp sönüyor acaba sorun nerden kaynaklanıyor

metin084

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mrb aracım 1997 opel vecdira kalöröförü acınca arcımda tekleme ve sıkışma oluyor ustaya anlatıyorum ama anlamıyor napmalıyım

metin084

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mesajımı okuyan yokmu