Opel Kanada-Rus ortaklığına satıldı

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opel Kanada-Rus ortaklığına satıldı (SATIŞTAN VAZGEÇİLMİŞ)

hurriyet.com.tr / EKONOMİ 10 Eylül 2009
spacer.gif
8780568.jpg
spacer.gif

spacer.gif

spacer.gif

spacer.gif

General Motors'un Opel'i Kanadalı Magna ve Rus Sberbank konsorsiyumuna satacağı ile ilgili söylentiler gerçek çıktı. GM'den yapılan açıklamada, Opel'deki çoğunluk hissenin Kanada-Rus ortaklığına satışına onay verildiği bildirildi.

GM'in açıklamasına göre Kanada/Rus ortaklığına satılacak olan hisse oranı yüzde 55 olarak belirlendi. GM, yüzde 35 hisseyi ise kendisinde tutacak.
GM açıklamasında, "Anlaşma uyarınca Magna/Sberbank yüzde 55 hisseyi alacak, GM'de ise yüzde 35 hisse kalacak. Yüzde 10'luk kısmın sahibi ise çalışanlar olacak" ifadesi kullanıldı.
GM, satış için gerekli imzaların birkaç hafta içerisinde atılabileceğini, anlaşmanın sonuçlandırılmasının ise birkaç ayı bulabileceğini duyurdu.
SATIŞ KARARI BEKLENİYORDU
Opel'in satışı uzun süredir kamuoyunu meşgul eden konuların başında geliyordu. General Motors'un finansal durumunun kötüleşmesi ile birlikte Opel'i elden çıkarması bekleniyordu. Bu kapsamda Magna/Sberbank ile görüşmeler yapıldığı da biliniyordu.
Öte yandan Magna firması Opel'i aldığı takdirde 10 bin kişinin işine son vereceğini açıklamıştı. Ancak son açıklamada bu işten çıkarmalarla ilgili bir bilgi yer almadı.
General Motors Avrupa'da yarısı Almanya'da olmak üzere toplam 50 bin kişiyi istihdam ediyor.

80 YILLIK EVLİLİK BİTTİ
Opel ile GM arasındaki ilişki bundan tam 80 yıl öncesine dayanıyor. 1862 yılında Adam Opel tarafından kurulan Opel, 1898 yılında otomobil üretimine başladı. Sekiz yıl sonra da o zaman için çok büyük bir rakam olan bininci aracını üretmeyi başardı.
Ancak Opel o dönemde daha çok bisiklet üretimi ile tanınıyordu. 1929 yılında GM tarafından satın alındıktan sonra tüm ağırlığını otomotive verdi. ABD metotlarını kullanarak kısa süre içerisinde hızla büyüyerek Avrupa'nın en bilinen markalarından biri haline geldi. 1970'lerde Almanya pazarının yüzde 20'sini elinde tutan Opel, özellikle Kadett modeli ile büyük sükse yapmıştı.

Son düzenleme:

Webeffect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ne yani artık opellerde rus çizgileri mi görecegiz.. hiç sevmedim ben bu işi..
acaba kalitesi vs ne durumda olacak. bunu zaman belirleyecek

S

sozberk

Bilgi Girilmemiş
Şu GM logosu hikaye olacak yani.

cooleagle

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mutlaka bi çözümü olacaktır bu tip sorunların. asıl sorun şu mevcut opeller için orjinal gm parçalar bi süre sonra ortadan kalkarmı çünkü elemanlar kendi parçalarını üretebilir gibi geliyo..bide yeni modeller için çıkış tarihleri üretim yapılanması açısından gecikme olabillir diye düşünüyorum.

topuz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Belki şikayet edilen husularda iyileşmeler olabilir. Ancak, başka beklenmedik durumlarla da karşılaşabiliriz, gibi geliyor bana.

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla ben yedek parçada ucuzluk bekliyorum. keşke GM komple çıksaydı işin içinden.. hala kendine %35 hisse ayırmış.
çizgisinden bişey kaybetmez. gene opel almanyada üretilecek. değişen bişey yok.

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
FLAŞ FLAŞ FLAŞ........

GM Opel'i satmaktan vazgeçti

spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
hurriyet.com.tr / EKONOMİ 4 Kasım 2009
spacer.gif

spacer.gif

spacer.gif

General Motors Yönetim Kurulu, sürpriz bir karar alarak Opel'in çoğunluk hissesini Magna ve Sberbank ortaklığına satmaktan vazgeçti.

Opel'in Kanadalı Magna ile Rus Sberbank ortaklığına satışına kesin gözü ile bakılıyordu.
Yönetim Kurulu, bu karara gerekçe olarak ekonomideki olumlu gelişmeleri ve markanın stratejik önemini gösterdi.
Eylül ayında GM'den yapılan açıklamada, Opel'deki çoğunluk hissenin Kanada-Rus ortaklığına satışına onay verildiği bildirilmişti. GM açıklamasında, "Anlaşma uyarınca Magna/Sberbank yüzde 55 hisseyi alacak, GM'de ise yüzde 35 hisse kalacak. Yüzde 10'luk kısmın sahibi ise çalışanlar olacak" ifadesi kullanılmıştı.
HÜKÜMETTEN TEPKİ
Almanya Ekonomi Bakanı Rainer Bruederle, GM'in kararına tepki göstererek, 'Bu U dönüşü kesinlikle kabul edilemez" dedi.
80 YILLIK EVLİLİK DEVAM EDİYOR
Opel ile GM arasındaki ilişki bundan tam 80 yıl öncesine dayanıyor. 1862 yılında Adam Opel tarafından kurulan Opel, 1898 yılında otomobil üretimine başladı. Sekiz yıl sonra da o zaman için çok büyük bir rakam olan bininci aracını üretmeyi başardı.
Ancak Opel o dönemde daha çok bisiklet üretimi ile tanınıyordu. 1929 yılında GM tarafından satın alındıktan sonra tüm ağırlığını otomotive verdi. ABD metotlarını kullanarak kısa süre içerisinde hızla büyüyerek Avrupa'nın en bilinen markalarından biri haline geldi. 1970'lerde Almanya pazarının yüzde 20'sini elinde tutan Opel, özellikle Kadett modeli ile büyük sükse yapmıştı.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
GM opelin satisini iptal ettirdi...satilmadi