Opel h kasa yardım...

.:Rivendell:.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim görüşüm tam tersi. Şehir içi benzinli, hele kışın kısa mesafe için dizelle kıyaslanamayacak kadar çok yakar.
Uzun yolda iyi kullanılırsa dizel ve benzinli birbirine daha yakın oluyor.

Abi şimdi düşününce haklı olabilirsin.:rolleyes: Ama 2-3 krştan fazla olacağını sanmıyorum .

merdo06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar okuyorumda şaşırdım valla.benzinli astra şehir içindede şehir dışındada kesinlikle çok daha fazla yakıyor ben 1.6 benzinili kullanıyorum aracım 2012 model 9000de fabrika verilerini yakalamış biri olarak söylüyorum şehir içi de dışıda benzinlisi dizelinden neredeyse km başı 10 kuruş fazla tüketiyor emin olabilirsiniz buda azımsanacak bir değer değil...tabi benzinlinin keyfi bir başka oda ayrı bir konu...

Son düzenleme:

merdo06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
örnek fabrika verileri:dizel şehir içi 6.3 benzinli 8.8
dizel şehir dışı 4.1 benzinli5,3(ki bu değer imkansız gibi birşey)şimdi ufak bir kerat cetveli hesabı ile dizel şehiriçi 6,3*4,0=25.2lira 100kmde yakarken benzinli 8,8*4,59=40,392lira 100kmde yani düz hesap 40-25=15 lira 100km de benzinli daha fazla yakar.gelelim şehir dışına;
dizel şehir dışı;4,1*4=16,4lira 100 kmde:
benzinli şehir dışı;5,3*4,59=24,327 lira 100kmde
şimdi bir depoyla yaklaşık benzinli astra 750 km yol yapabiliyor desek (ki bende öle)uzun yolda fark 24-16=8 lira 100 kmde 750 kmde 7.5*8=60lira eder.şehir içinde ise benzinli 550km yapar desek 15*5,5=82,5 lira yapar 1 depoda.özetle 60 lirada 82.5lirada bence ii paralar.ben yazın tatile gittiğimde enaz 3 depo benzin harcıyorum 60*3=180 lira bu yaz 8 gün tatil yaptım 3 depo yedim 8 gün için 180 lira dizel araç karı var iyi para ama benim için benzinli paradan ziyade farklı bir konu:)

merdo06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şunuda eklemeliyim ki dizel araç uzun yolda 1 depo ile 1000 km yi deviriyor benzinli ise 750 gerisini siz hesap edin:)

ZdeArBaN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2001 Edition temiz bir aracım olsa başka bir araç almayı düşünmezdim. Eski bir Astra G kullanıcısı olarak Astrag deki tadı başka bir araçta bulamadım. Ama Astra H kullanmadım o konuda yanıltmayayım sizi. Sadece Astra G nin ne kadar güzel bir araç olduğunu hatırlatmak istedim.

bende çok aradım astra g edition malesef 12 yaşındaki arabaya değerinden fazla para istiyorlar :(

aynı paraya 1.4 astra h aldım 90 hp arabada boya yok çok memnunum iyiki astra h almışım

husamettin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg performansı nasıl bilmiyorum ama (uyumluluk, uzun ömür, çekiş) bana sanki lpg ile daha az yakarsınız gibi geliyor.mevcut lpg-mazot fiyatlarında lpg avantajlı konuma geçti.

farklı sedan c sınıfı araçlarda uzun yolda sakin sürüş ile 5.5 - 6 litre/100 km hayal değil. bu da 14 kr gibi bir şey eder ki gayet güzel. dizelde ise 4 litrenin altına biraz zor düşersiniz diye düşünüyorum. bu ise 16 kr filan eder en az.

Çok farketmez ama eğer lpg uyumu sorunsuz ise astra hlerin (benim bilgim yok) benzinli de motor hacmi açısından daha tatmin edici olur.
Tabii ki dizelin de satarken daha avantajlı olacağını, bagaj-stepne sıkıntısının olmayacağını ve lpg ayarı vs gibi sorunlarla uğraşmayarak orijinal bir araç kullanacağınızı da zaten biliyorsunuzdur.

Son söz olarak, her ne kadar lpg daha avantajlı gibi dursa da eğer dizel ve benzinli araç +lpg dönüşümü arasında fiyat farkı çok bulunmuyorsa ben dizeli alırdım akıllı akıllı kullanırdım. bende corsa var 1.3 motor 75 bg ve astra ile aralarında fazla bir ağırlık farkı yok. üstelik astra 90 bg ve torku daha yüksek. benim araç 1260kg gibi bir şey boş ağırlığı. sanırım astra da 1300 küsür filandı.

Ne alırsanız güle güle kullanmanız dileğiyle.

Saygılarımla

ferdi.ozturk.03

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çok saolun arkadaslar benzin + lpg almaya karar verdım.şuankı astram da zaten (2001 100.yıl edition)benzın gaz gayet memnunum...bakaım nasip kısmet artık

fleet14

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2004 ten sonraki Opel Twinport motorlari subap ve yataklari LPG uyumlu degil. Kisa vadede araci kullansanizda, 100bin km daha gitmesi zor. Bunu Prins, BRC, ve xe Opel soyluyor. Bence Opel Astra G gibi uyumlu olmayacagi icin siz abinize Astra H alin.-) Bu arada Astra Classic G 2004 sonrasi ayni sekilde problemli. Motor kodu Z16XEP ve sonrasi.

[/B]
çok saolun arkadaslar benzin + lpg almaya karar verdım.şuankı astram da zaten (2001 100.yıl edition)benzın gaz gayet memnunum...bakaım nasip kısmet artık

fleet14

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu problem eski Astra G lerde daha kotu ama siz de abartiyorsunuz. Ben gayet guzel X14XE motor ile 2000 devir ustimde oldukca dik yokuslari 2. Vites ile hizlica cikiyorum. Istanbulda Haci Osman yokusu vardir, 2500 devirde 4. Vitez ile cikabiliyorum. 3500-4000 devir otobanda basma disinda cok kulanmiyorum.

Benzinli aracin verimi gaz pedalina bastikca artar, kelebek kisitlamasindan kaynaklanan kayiplar azalir. Performansli yukzek devirde kullaninca benzin ekonomisi kotu olur.
Çok konu var forumda ama şöyle yazayım ben.1.6 ancak 3500-4000 devirden sonra kendine geliyor.yokuş yukarı 2bin-2500 gibi gitmek çok zor tam gazda da yavaşlıyor.Ama dediğim gibi 4binden sonra yrümeye başlıyor sıkıntı olmadan. Bence test sürüşü yapın memnun kalırsanız alırsınız :)