opel corsa dizel cdti egr iptali yararlı mıdır?

mertcan.jpg

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar merhaba, aracım corsa d 1.3 ecoflex.
uzun süre önce aracımdaki siyah duman hakkında sizlerden yorum almıştım.
turbodan olduğu söyleniyordu ama bugün turbomu kontrol ettirdim sorunsuz çalıştığını öğrendim. enjektörler ve turbom sorunsuz geriye siyah dumanın tek sebebi egr kalıyor. sizlerden yorum almak istiyorum.
1- Egr iptalinden yararlı mıdır ? siyah dumanı keser mi?
2- aracın performansına etkisi neler olur ?
3- egr/ manifold temizliği siyah dumana çözüm olur mu?
4- egr iptal maliyeti nelerdir?

yorumlarınız için teşekkürler..

Kerim Avcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Egr’nin dumanla alakası nerden çıktı ki. Ya turbo hortumlarindan hava alıyor ki başka bir sebebi olmaz. yada debimetre bozuk.

Kerim Avcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
egr valfi kurum bağlaması siyah duman sorunu yaratır.

Hiç rastlamadım 10 tane dizel aracın bakım onarımını yaptırıyorum. Hatta birinin egr’si arızalı çekişte sorun ve tekleme yapmadığından yaptırmıyorum. 1 yıldır böyle kullanılıyor Hiç duman Yok dtp de gayet iyi.

mertcan.jpg

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hiç rastlamadım 10 tane dizel aracın bakım onarımını yaptırıyorum. Hatta birinin egr’si arızalı çekişte sorun ve tekleme yapmadığından yaptırmıyorum. 1 yıldır böyle kullanılıyor Hiç duman Yok dtp de gayet iyi.

nette araştırdım. duman sorunlarının %65 i nerdeyse egr. senin başına gelmemiş umarım gelmez.

Kerim Avcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
nette araştırdım. duman sorunlarının %65 i nerdeyse egr. senin başına gelmemiş umarım gelmez.

İlk kez duyuyorum cunki egr açık kalırsa araç tekler tam açık kalırsa çalışmaz, zaten normalde 3500 devirlerde açarak sözde yanmamış yakıtı pistonlara verir. Ben bunu Ford araçta yaşadım biri açık kaldı tekleme yapıyor moror korumaya geçiyordu değiştirdim, ikinci aracımın hala bozuk duruyor sıkıntısı Yok. Toplam üç atacinki değişti ama duman olayı hiç olmadı. Hele ki siyah duman. Bir bakın ama mutlaka biryerde çatlak falan vardır. Egr nin fişini cekin zaten devre dışı kalır sadece ariza lambası yakar birde böyle deneyin. Sebebi belli olur

dark_crow

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Egr problemi her araçta aynı tepkiyi verecek diye bir şey yok. Çalışma prensibi gaza ne kadar bastığınız ile alakalıdır. Tam gaz da tamamen kapanır, gaz pedalı yüzdesine göre valf de açıklık pozisyonunu ayarlar. Kış aylarında egzosdan gelen sıcak havayı emmeye verip motorun daha çabuk ısınmasını sağlar. Sanırım tek faydası bu :)

1.7ler de fiş çekili iken sorun olurken, 1.3ler de sadece arıza ışığı yanar. vb..

mertcan.jpg

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Egr problemi her araçta aynı tepkiyi verecek diye bir şey yok. Çalışma prensibi gaza ne kadar bastığınız ile alakalıdır. Tam gaz da tamamen kapanır, gaz pedalı yüzdesine göre valf de açıklık pozisyonunu ayarlar. Kış aylarında egzosdan gelen sıcak havayı emmeye verip motorun daha çabuk ısınmasını sağlar. Sanırım tek faydası bu :)

1.7ler de fiş çekili iken sorun olurken, 1.3ler de sadece arıza ışığı yanar. vb..

sonuç olarak egr yi iptal edelim mi :D

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
egr tam gazda kurumdan dolayı kapanmazsa dumanı basar. aracımda var sorun ordan biliyorum :D