Opel Corsa D Kasa (2008) Volant Sorunu

michaker19

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar yeni üye oldum foruma. Canımı sıkan bir konu var bu konuyla ilgili paylaşmak ve sizden de yorum almak istiyorum. Aracım 2008 Corsa 1.3 CDTI 75 B 5 vites. Debriyaja yarım basınca belirgin bir şekilde "tok tok tok tok tok..." diye ses geliyor motordan. Düşük viteslerde ve düşük hızlarda da vites gaz kesip tekrar gaz verince bazen yine tok tok diye vurma sesi gibi bir ses geliyor.
Debriyaja sonuna kadar basınca ses yok. Frene basınca da yok. Vites boştayken de yok. Ama işte kalkış yaparken debriyaja yarım basınca tok tok sesi duyuyorum ve pedal da titriyor. Ustaya götürdüm bir tane İstanbul'da. Volantı gitmiş dedi. Bunda yaylı volant var kronik bir sorun dedi. Değişimi 1500 falan tutar dedi. Ama değiştirdikten sonra bile tekrar arıza yapabilir aynı ses gelebilir bir süre sonra dedi. Bu ne yaa? Böyle kronik sorun mu olur opel niye böyle bir şey yapıyor ki? Ne yapmalıyım? Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
orjinalde oynak volant vardır ve belli bir km.den sonra ses yapmaya başlar.
ister aynı oynak voplanttan veya sabiit volanttan takabilirsin ama birincisi iyi bir usta olacak.
sabit volant daha ucuzdur, eskiden 2 yerde üretiliyordu şimdi çoğalmış olabilir.
hangisini takarsan tak maliyeti 1500 lirayı bulmaz.
2 sene önce bende de dizel corsa d vardı sabit volant araştırdığımda set halinde işçilik dahil 500-550 lira, orjinal oynak volant 700-750 gibi bir rakam tutuyordu.

michaker19

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bana ustanın dediği o hareketli olanı takarsam ses yine gelir dedi ve debriyajı şuan çok ağır.Bundan inip volkswagen carevelleye bindim neredeyse debriyaj pedalını kırıyordum.Benim arabanın debriyajının o kadar sert olduğunu o zaman anladım. İstanbul da iyi bir usta bulup yaptırmam lazım ama yabancısıyım yaptıran arkadaşlar varsa diye foruma konu açtım belki yardımcı olan olabilir...

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iyi ibir montajla sabit volant kullanan çok kişide bir şikayet yok. ilk başlarda bir kaç münferit malzeme veya montaj hatalarından dolayı sıkıntı çekenler olmuş.
ben olsam hangi marka sabit volantın kaliteli ve uygun olduğunu araştırdıktan sonra set halinde alır sabit volant değişimi yapmış iyi bir ustaya değiştirtirim.
sanırım 350-400 lira civarında malzeme, 200 lira civarında işçilik masrafı olur.