Opel astra j fan ayarları ile yakıt tüketimi

isyew

Kayıtlı Kullanıcı
63-Şanlıurfa
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar arabamda sadece fan açmak istedim böyle kilima tuşuna basmadım sadece soğuk fan açtım ve üst cama vermeyerek açtım ama yine yakıt tüketimi gidiyor.. Bizim bu araçlarda yakıt olmadan sadece dışarıdaki havayı içeri almak için ücretsiz nasıl yapabiliriz.. Normalde fan açmak yakıt harcamaz biliyordum ama yakıt gidiyor açınca kilima tuşuna basmadagim halde.

ermaneray

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Motor çalışırken yakıt harcar.
Fan ekstra yakıt harcamaz size öyle gelmiş.
Klima açarsan %10 en fazla yakıt harcar.

Fanı bu tarz havalarda çalıştırırsanız camlar buhar yapar. Gerek yok anlayacağın. Camı yarım açın daha serin olur aracınız

Siz bu tarz ufak şeylere takılmayın klima açılacak havalarda konforunuz için kullanın.

Araç çok yakıyorsa buna takılıyorsanız evet çok yakan bir aracınız var aynı performansı daha az yakıtla veren otomobiller de var ileride onlardan alırsınız gerekirse

• Beğen
Tepkiler: omeroz ve Kaan.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et

Fanı bu tarz havalarda çalıştırırsanız camlar buhar yapar. Gerek yok anlayacağın. Camı yarım açın daha serin olur aracınız

Siz bu tarz ufak şeylere takılmayın klima açılacak havalarda konforunuz için kullanın.

Araç çok yakıyorsa buna takılıyorsanız evet çok yakan bir aracınız var aynı performansı daha az yakıtla veren otomobiller de var ileride onlardan alırsınız gerekirse
Ki araç ağır ister istemez yakıyor elektrik çeken herşeye yakıta bir mebla etki eder üstadın da dediği gibi biraz fazla yakıyor oda ağırlıktan fan için yakıt artamaması son kademeye almadıysanız

• Beğen
Tepkiler: omeroz

isyew

Kayıtlı Kullanıcı
63-Şanlıurfa
Siteyi ziyaret et

Haklısın biraz çok dikkat ediyorum ama herşeyi bilmek ve ona göre sürmek beni daha mutlu ediyor.. Normalde kışın fan açınca dikkat ettim yakıt çok gitmiyordu ama bugün soğuğa getirdim ışıkta durdum normalde 0.8falan gidiyordu fan ile 1.5 gösteriyor. Kapatınca tekrar 0.8 oldu..

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Bugün konudan habersiz tam bunu test etmiştim iyi denk gelmiş :)

Klima açık değilken fan 1 ve 2. kademelerde ekstra yakıt tüketimine sebep olmuyor ancak 3. kademeden sonra saatte 0.13 litre ekstra yakıt yaktırıyor; klima ise saatte 1 ve 2. kademelerde 0.3 litre yük bindiriyor, 3 ve üzeri kademelerde saatte 0.43 litre ekstra yakıt tüketimine sebep oluyor göstergenin hesapladığına göre :)

• Beğen

ermaneray

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Haklısın biraz çok dikkat ediyorum ama herşeyi bilmek ve ona göre sürmek beni daha mutlu ediyor.. Normalde kışın fan açınca dikkat ettim yakıt çok gitmiyordu ama bugün soğuğa getirdim ışıkta durdum normalde 0.8falan gidiyordu fan ile 1.5 gösteriyor. Kapatınca tekrar 0.8 oldu..
Anlıyorum ama bu şekilde düşünmeyin.
Anlık yük binmesi sebebiyle Anlık çıkışlar olabilir ama yakıt arttırmaz.
Radyatör fanı açınca veya farları açınca bunlar yine güç çeker hatta fan motorundan fazla yük çekerler.

Doğru sürüş tekniği ile aracınızı kullanmaya özen gösterirseniz aracınız hem az yakar hemde masraf çıkarma olasılığı düşer.

Mtunc

VIP Üye
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar arabamda sadece fan açmak istedim böyle kilima tuşuna basmadım sadece soğuk fan açtım ve üst cama vermeyerek açtım ama yine yakıt tüketimi gidiyor.. Bizim bu araçlarda yakıt olmadan sadece dışarıdaki havayı içeri almak için ücretsiz nasıl yapabiliriz.. Normalde fan açmak yakıt harcamaz biliyordum ama yakıt gidiyor açınca kilima tuşuna basmadagim halde.

images-16195ba1c5059a473.jpg

Bu tuşlardan orta en üsttekine basarsanız yani sadece yukarı verirseniz klimayı aktif etmeseniz bile aktif oluyor bilginize.

• Beğen

isyew

Kayıtlı Kullanıcı
63-Şanlıurfa
Siteyi ziyaret et
At dediğinizi demeyim bugün 4 getirmiştim fan ayarını belkide ondan yakıt tüketimi çok çıktı umarım siz dediğiniz gibi 1/2 yapınca yakıt gitmez..