Opel Astra H 1.6 Twinport 35 mm Vogtland Yay

Burak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.devservis.com
Oncelikle opelim.net'te ilk mesajim oldugunda dolayi herkese merhabalar..

2004 model Opel Astra H 1.6 Twinport Easytronic sahibiyim, tam bir modifiye bagimlisiyim ve Opel'den her anlamda cok memnunum :) Aracima yaklasik 2 hafta once taktirdigim Vogtland marka 35 mm yaylar 700-800 km olmasina ragmen hala ses yapiyor. Arac hareket halinde cukurlara girdiginde yada hareketsiz halde direksiyonu cevirdigimde kitir kutur (benzetme super oldu) seklinde sesler geliyor. Araca yay takildiginda Rot-Balans ayari yaptirildi, usta tek tek butun on takimi kontrol etti, Rot, Rot baslari, rotil, amortisor v.s.. Ve seslerin yaydan geldigini tespit etti. Yaylarin tansiyonu dustukce arac yaylara alisicakmis, soyledigine gore..2 hafta olmasina ragmen sesler hala ayni siddette geliyor ve cok canimi sikiyor. Aracina yay taktirip boyle bir sorun yasayan varmi? Varsa nasil cozebilirim? Baska bir web sitenin forumlarinda bi uyenin yaylara lastik hortum sardirilmasi gerektigini ancak bu sekilde onune gecildigini soyledigini gordum fakat pek mantikli gelmedi.
Gercek cozum nedir? Umarim yardimci olabilirsiniz, tesekkur ederim.

:help:

got_the_life

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla benim arakdaş 20" jant taktı (dev gibi valla)bide yay içeri sesten durulmaz ve acayıp konforsuz oldu dedigin sesler ondada geldi ve hala devam ediyor çözüm bulamadı o sadece 16" döndü azda olsa kesildi ses ama halen devam ediyor...

B

bülent58

Bilgi Girilmemiş
got the life arkadaşın sordugu soru başka senin cevapladığın olay bambaşka:confused:

skyeye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yayların baş ve sonuna hortum takılması doğru bir uygulamadır, hatta bazı markalarda kendinden bile var.Özellikle arka amortisörlerde biraz boşluk oluşması normal.Kullanım sıklığına göre bazen 3 ay bile sürebilir oturması...

Burak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.devservis.com
hatirlatma yapiim aracimin lastikleri ve jantlari standart

10 kollu opel astra h alasim janti ile 205/55/16 lastik olculeri ve bridgestone turanza er300..lastikler 2 hafta once yay takilirken yeni degisti..umarim soylediginiz gibi hortum ile gecer, en iyisi ustaya gidip bi goruseyim, kabul etmezse bana baska bir usta tavsiye etmeniz gerekicek :)

agressiiff

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kaedes sana bısı dıcem bugun buna benyer bısey yasadım ama benım astıram 2004 g ve yayda taktırmadım
sadece sesın dıreksıyon kutusundan geldıgını farkettım
ustalar bazen yanılabılır dıreksıyon hıdrolıgı kalmamıs daha yenı baktırmıstım ama aracı calıstırıp dıreksıyonu hareket ettırınce hıdrolıgın olmadıgını gördüm.
sadece kontrol et neolur neolmaz

Burak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.devservis.com
bilgilendirme icin cok sagol..
benim direksiyon kutum zaten yaklasik 1 ay once sokulup tamir edildi..opel astra g, h ve corsa'larda hastalikmis bu..ilk once yag kaciriyo, eger zamaninda mudahele etmezsen pompayi yakiyor ve bu sana 2-3 milyar gibi bi masrafa maloluyor. bostancida bu isi 1 sene garantili yapan bi yer var, sadece direksiyon kutusu tamir ediyormus,benim ustam oraya gonderdi kutuyu sokup. dedigin gibi ilk basta direksiyonda bi sertlesme hissediyosun anlam veremiyosun..sonra arabayi park ettigin yerden ertesi sabah alinca yerde iki uc damla yag goruyosun..sonra egsozcuya uc taktirmaya gittiginde ne goresin :eek: arabanin direksiyon kutusunun oralardan fosur fosur yag geliyo.. bence acele et ve hemen servise git. ben 380 YTL'ye yaptirdim su an tik yok..