Oepl Astra H Silkeleme Sorunu! Çıldırmak üzereyim..

immortal_12

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar;
Aracım 2006 model Easytronic Opel Astra H. Yakıt Benzin/LPG..
Yaklaşık üç hafta önce uzun yolda araç giderken silekeleme yapmaya başladı. Araç gaza basınca ileri-geri silkeleme yapıyor. Ayağı gazdan çekince ve ya vitesi boşa alınca kesiliyor.5. Visteste özellikle tahammül sınırlarını zorluyor. Genellikle belli devir aralıklarında yapıyor. Araçı çalıştırıp yavaş yavaş hareketlendiğinde 1. viteste bile baya hisstettiriyor. Ilgaz'da hemen bir rot balansa soktum. Ustaya durumu anlattım." Kesin aks başlarındandır." dedi. Hemen Ilgaz sanayi de bir ustaya götürdüm baktı "Aks başları değişmesi lazım. Ben de yok istanbul'da değiştir." dedi. Eyvallah dedik. İstanbul da sanayi de gösterdim "Aksla hiç alakası yok. Motor bobinlerinden dedi. değiştirelim deneylim" dedi. Değiştirdi denedi yine değişen bir şey yok. Bilgisayara sok dedi. Bilgisayara soktuk. 3. silindir subapında arıza çıktı dedi. Yaptırmak için bu sefer işten anlayan olduğunu umduğumuz başka bir sanayi de ustaya götürdük "bunu ondan yapmaz baskı balata bitmiş.Baskı balatalrın değişmesi lazım" dedi. Tabi bu süreç geçtikçe aracın tamir fiyatı mütemadiyen 2 şer kat katlayarak devam etti. Bir daha ustaya götürsem "Bunun işi bitmiş.Sen aracı bana bırak git." diyecek diye düşünüp bunalımlara girmeye başladım:) Artık arabayı boşa alıp şarampole yuvarlayasım geliyor:) Takıntı yaptım.
Bu konuda bana yardımcı olabilecek ve ya kaputu açıp araçla "öküz-tren" ilişkisi kurmayacak gerçekten işin ehli usta (istanbul da) önerebilecek biri varsa çok sevindirik olup, o arkadaşa duacı olacağım.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler...

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Merhabalar;
Yaklaşık üç hafta önce uzun yolda araç giderken silekeleme yapmaya başladı. Araç gaza basınca ileri-geri silkeleme yapıyor. Ayağı gazdan çekince ve ya vitesi boşa alınca kesiliyor.5. Visteste özellikle tahammül sınırlarını zorluyor. Genellikle belli devir aralıklarında yapıyor. Araçı çalıştırıp yavaş yavaş hareketlendiğinde 1. viteste bile baya hisstettiriyor. Ilgaz'da hemen bir rot balansa soktum. Ustaya durumu anlattım." Kesin aks başlarındandır." dedi. Hemen Ilgaz sanayi de bir ustaya götürdüm baktı "Aks başları değişmesi lazım. Ben de yok istanbul'da değiştir." dedi. Eyvallah dedik. İstanbul da sanayi de gösterdim "Aksla hiç alakası yok. Motor bobinlerinden dedi. değiştirelim deneylim" dedi. Değiştirdi denedi yine değişen bir şey yok. Bilgisayara sok dedi. Bilgisayara soktuk. 3. silindir subapında arıza çıktı dedi. Yaptırmak için bu sefer işten anlayan olduğunu umduğumuz başka bir sanayi de ustaya götürdük "bunu ondan yapmaz baskı balata bitmiş.Baskı balatalrın değişmesi lazım" dedi. Tabi bu süreç geçtikçe aracın tamir fiyatı mütemadiyen 2 şer kat katlayarak devam etti. Bir daha ustaya götürsem "Bunun işi bitmiş.Sen aracı bana bırak git." diyecek diye düşünüp bunalımlara girmeye başladım:) Artık arabayı boşa alıp şarampole yuvarlayasım geliyor:) Takıntı yaptım.
Bu konuda bana yardımcı olabilecek ve ya kaputu açıp araçla "öküz-tren" ilişkisi kurmayacak gerçekten işin ehli usta (istanbul da) önerebilecek biri varsa çok sevindirik olup, o arkadaşa duacı olacağım.

İzmir'de olsanız hallederdi burda benim usta :) Yolunuz düşerse ses edin :)

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hiç rolantide gaza yüklendinizmi? egsoz tıkalı olmasın?
birde boşa alıp gaza yüklenince bu sorun yoksa debraj,bu arada motor sesinde fazlalaşma gibi bir hissiniz varsa debraj pedalında vuruntu varsa volant da olabilir yani silkleme tireme ise

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Merhabalar;

Yine bir z16xep twinport kurbanı . Hocam aracında ilk olarak yapman gereken EGR nin fişini çekmek , eğer fişi çektiğinde bu tekleme , hoplama yada nasıl tanimliyorsan kaybolursa , hemen aşağıdaki linkteki işlemi yap ...

EGR fişini çektin , 1 defa marsa bas ve aracı test et , sonra kontagi kapat fisi geri tak , ilk kontakta arac arıza kaydetmez , deneme yapman icin bu sekilde . Ancak fiş cekili iken kontak ac kapa yapip 2. defa mars basarsan araba arıza kaydeder , 3. de arıza lamban yanık kalır . O yüzden test et , fişi tak . Eğer arızalar ortadan kaybolursa , linkteki işlemi yapın ...

ASTRA H - 52 DV 649: Z16XEP TEKLEME ÇÖZÜMÜ

Gecmis olsun ...

baris81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı sorun bende de var. sorun kesinlikle aks bobin vs den değildir. arkadaşın dediği gibi sorun egr den olabilir. sorun egr den değilse. boğaz kelebeğini temizlettirin. temizlemeden sonra boğaz kelebeğinin tech 2 ile kalibrasyon yapılması gerekiyor. çoğu usta kalibrasyon yapılmaz desede ben yapıldığını duydum. sizde araştırısanız bilginiz olur. kapağı tam açılmayan boğaz kelebeği arızaları bu silkelemeyi yapabilir.
aynı sorun bende de var ama benimki dizel. op-com tech 2 similasyon cihazı aldım. cihaz gelince bilgisayara bağlayarak onunla kendim boğaz kelebeğine bi kalibrasyon yapmaya çalışacağım. ancak bu silkeleme sorunu egr dende olabilir diye düşünüyorum. sizde egr den sorunu çözerseniz neticeyi burada paylaşın.

eyyup29

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
LPG enjektörleri patlamış ise silkeleme oluyor onlara bir baktır.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim yeni düldülde 1 ve 2 de silkeliyor. siz çok yanlış yöntemlere başvurmuşsunuz. ilk olarak ucuzdan başlasaydınız %90 sorununuz çözülecekti. egr boğaz kelebeği temizliği yapıp bujileride kontrol ederek olmadı bobin en son diğerlerine bakarak devam etseydiniz hem paranız çar çur olmamış olurdu hemde psikolojiniz bozulmamış olurdu...

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Bu arada şanzıman-diferansiyel sorunları da silkeleme yapıyor eğer sorun büyükse. Mesela şanzımanı indirtti bana bu hafta :D

multispace

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aks diyen ustayı gerçekten tebrik ediyorum :D

sorununuz twinporttan kaynaklı gibi geldi bana da

immortal_12

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yine bir z16xep twinport kurbanı . Hocam aracında ilk olarak yapman gereken EGR nin fişini çekmek , eğer fişi çektiğinde bu tekleme , hoplama yada nasıl tanimliyorsan kaybolursa , hemen aşağıdaki linkteki işlemi yap ...

EGR fişini çektin , 1 defa marsa bas ve aracı test et , sonra kontagi kapat fisi geri tak , ilk kontakta arac arıza kaydetmez , deneme yapman icin bu sekilde . Ancak fiş cekili iken kontak ac kapa yapip 2. defa mars basarsan araba arıza kaydeder , 3. de arıza lamban yanık kalır . O yüzden test et , fişi tak . Eğer arızalar ortadan kaybolursa , linkteki işlemi yapın ...

ASTRA H - 52 DV 649: Z16XEP TEKLEME ÇÖZÜMÜ

Gecmis olsun ...

Öncelikle yardımlarınız için teşekkürler..
Ama bu noktada şunu belirtmem lazım ki ben kaputu açtığında silecek suyu koyulacak yerden başka hiçbir şeyden anlamayan bir sürücüyüm :) Araç da zaten ilk arabam. Dolayısıyla anlattığınızı ve linkteki işlemleri yapabilecek ve sorunun temeline inecek; aynı zamanda "Hiçbir şeyden anlamayan yontulacak kaz geldi." diye avuçlarını ovuşturmayacak, delikanlı, yağız bir usta (İstanbul'da) önerebilirsen çok sevinirim.
Teşekkürler..