niye kendi aracımızı üretmiyoruz!!!

orhaninho

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ARKADAŞLAR KLASİK OLABİLİR AMA YİNEDE BU KONUYU AÇACAĞIM VE YORUMLARINIZI BEKLİYORUM... BEN ARABAMDAN ÇOK MEMNUNUM NAZARDA DEĞMESİN....AMA NİÇİN ÜLKEMİZDE KENDİ MARKAMIZLA AYNI ŞİMDİ BİNDİĞİMİZ GİBİ KALİTELİ VE GÜZEL ARABALARA BİNEMİORUZ,NİÇİN KENDİ ARABAMIZI ÜRETMEYİP MİLYARLARCA DOLARIMIZI HER YIL BAŞKA ÜLKELERE AKITIYORUZ...HİÇ Mİ GİRİŞİMCİ İNSANLARIMIZ MÜHENDİSLERİMİZ YOK DÜNYAYA KAFA TUTACAK...KÜÇÜKLÜĞÜMDEN BERİ DUYARIM PARÇALARI BİZ SATARIZ AVRUPAYA ADAMLAR ONLARI TOPLAR BİZE SATAR....İRAN BİLE KENDİ ARABASINI ÜRETİYORMUŞ VE BAYRAMDAN SONRA TÜRKİYEYE GİRCEKMİŞ,HİNDULAR TATA SIYLA PİYASADA V.B.:cool: :mad:

CeyCeyX

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
bizde anadol var di yeni sattik babam sifir almis.. 31 sene kullandik
yapsak cok guzel olurr

IceBreaker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bizde o teknoloji yok..... keşke olsa ya
hertürlü parça yı kendimizin yapacağı bir altyapıyı hazırlamak.tesisleri kurmak.kimse buna yatırım yapmaz.ayrıca bizim teknolojimiz o kadar ilerlemedi ayrıca hiçbir yatırımcı da buna yatırım yapmaz.
bildiğim kadarıyla da anadol tamamen türk malı sayılmaz ...parçalar tamamen türk mühendisleri tarafından tasarlanmadı diyebiliyorum.
hertürlü parçalarını kendimizin ürettiği en küçük viına dek bir arabayı kullanmanın zevki çok başka olurdu heralde .

ama hayal gibi görünüyor:(

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lejyoner_494' Alıntı:
bizde o teknoloji yok..... keşke olsa ya
hertürlü parça yı kendimizin yapacağı bir altyapıyı hazırlamak.tesisleri kurmak.kimse buna yatırım yapmaz.ayrıca bizim teknolojimiz o kadar ilerlemedi ayrıca hiçbir yatırımcı da buna yatırım yapmaz.
bildiğim kadarıyla da anadol tamamen türk malı sayılmaz ...parçalar tamamen türk mühendisleri tarafından tasarlanmadı diyebiliyorum.
hertürlü parçalarını kendimizin ürettiği en küçük viına dek bir arabayı kullanmanın zevki çok başka olurdu heralde .

ama hayal gibi görünüyor:(

ben tamamen katılmıyorum.mekanik teknoloji de iyi durumda elektronik teknolojide türkiye de .sadece sorun diplomatik ve yasal zorluklar.Bir otomobilin üretilemiyecek yada yapılmıyacak hiçbir parçası yok Tr de.Hatta
birçok yeniliğin(otomatik vitesin mucidinin bile) Türk olduğunu biliyorum.Ben Medikal cihaz ithal eden bir firmada çalışıyorum.Emin olun iyi bir ekiple o cihazı hatta gelişmişini üretirim.Cihaza ek devre ile özellikler katıyorum.İtalya da adamlar çekinik kalıyor.Yani bizim kadar bilemedikleri noktalar dahi var.Ama aynı cihazı Tr de üretmek değil satabilmek için alınması gereken CE ve bunun gibi diğer yasal izinler vergiler harçlar hesaba girdiğinde olay 2 katını buluyorki bu da ithalatı destekliyor.aynı şekilde Testaş ta bir zamanlar entegre üretiliyordu ama bu gibi sebeplerle çip başı maliyet ithalının 2 katı.pazara satamıyorsun dolay olarak da üretmiyorsun(üretememek değil yani) öncelikle yasal ve işleyişte iyi destekler ayrıca ben ithal eder satarım.paramı kazanırım yerine aynı parayı kazansamda uğraşırım Tr de yapıldı olur.ülkem gelişir zihniyetinde olan gerçel beyinli girişimciler lazım.

Experience

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
İşin bir de şu kısmı var.Her ne kadar başarılı mühendislerimiz,tasarımcılarımız,teknisyenlerimiz olsa da araba işi çok büyük bir tecrübe gerektiren bir iş.Anadol'u geçelim,motoru bile ford'du.Kaza sırasında şasinin, kasadan ayrılıp dagıldığı örneklerini bile gördüm.O apayrı bir örnek...Şimdi deneyeceğimiz örnekler ise bence en ucuz çin otomobillerini geçemeyecektir,bunun nedenleri çok.Geçemeyeceği için bir süre sonra da türkiye'ye kakaladılar yıllarca bu arabaları deyip söylenecek milletimiz.Bütçesi kısıtlı bir kesim dışında kimse de almayacaktır.Bu yatırıma da kimse girmeyecektir..

Keşke bizim de otomobilimiz olsa,keşke paramız bizde kalsa,vw'de mercedes'te o kadar büyük tasarımcılarımız varken gidip abuk subuk ülkelerin otomobillerine binmek zorunda kalıyoruz.Ayrıca eminim bu işlerin perde arkasında da bir çok olay dönüyordur,izin vermezler...

New Astra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
antepte tamamen ferrari görünümlü arac öretmişler sanayide ama ruhsat mı ne alamamiş öyle duydum artık ne kadar dogru yanlış.. antep bu konuda canavar zaten ustalar getirin lomborgini bile yapariz diolarmiş :D

orhaninho

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
...

ben de çeklerle ilgili duymuştum ,,,halk tipi araba üretmişler bayağı bi önce,,,türk parasına çevirmişlerdi bayağıda ucuzdu,,,,öyle bir projeyle başlanabilir aslında ,,,servetimizi akıtıyoruz,,,,bizden bişe olmaz dememek gerekiyor...:cool:

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
orhaninho ya katılıyorum en azından birileri bu işin ucundan tutup yavaş yavaş başlamalı belki mercedes de ilk piyasaya çıktığında kimse beğenmedi ama daha sonraları kendini geliştirerek dünyanın en iyi arabalarından biri olmayı hak etti bende açıkçası beklemiyorum birileri direk piyasaya girsin bi vw kadar bi opel kadar bi bmw kadar iyi araba üretsin ama zamanla diyorum şimdi başlansa belki 50 sene belki 80 sene sonra bizimde mercedes gibi çok iyi bi arabamız olabilir kim bilir :good:

skyeye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar hep beraber bir hafızalarımızı tazeleyelim.Şu anda rahatız, istediğimiz aracın bayiine gidip istediğimiz modelini alabiliyoruz ama bu kaç senedir böyle?20 sene öncesini bi hatırlamaya çalışın, yaşı müsait olmayanlar da büyüklerine sorsunlar, Türkiye'de Renault ve Tofaş harici ne vardı araba olarak?Yıllar yılı Koç ve Koç'la anlaşmalı hükümetler bizi bu arabalara mahkum etmediler mi?Ben Anadol'u alırken İstanbul'da 3 ay sıra olduğundan gidip Antalya'dan o da torpille aldığımızı bilirim.Daha hala da kim bilir ne numaralar dönüyo otomobil sektöründe ki ABD'de .... Porto Riko'lusu üstüne alacak kıyafeti yok, Acura RSX'le geziyo, bi hala bi tarfımızı yırtıyoruz dandik bi araba alabilmek için... Kısacası kaz gibi yolunuyoruz arkadaşlar ve hala arzu ettiğimiz otomobili istediğimiz fiyata alamıyoruz.

Gelelim asıl mevzuya, neden kendi otomobilimizi üretmiyoruz.

1- Sizce Koç ve Sabancı kendi markaları dururken buna müsaade eder mi?
2- Hadi ürettiniz, ihracatınız olmadan ne yapacaksınız?İnanın markalaşmanın maliyeti makine ve üretim maliyetlerinin çok üzerinde olabiliyor.Kim yılda 5.000-10.000 araba satacam diye bu işe girer ki?adamlar zaten gelip piyasamızı ele geçirmişler, bi de bununla kalmayıp yurt içine sattığının kat ve katını ülkemizden dışarı ihraç ediyorlar...

Unutmayın arkadaşlar, çalışan kazanır ama çalıştıran daha da çok kazanır...