Ne Yapmalıyım ?

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi günler ve merhaba arkadaşlar.

Araç = OPEL ASTRA G 2000 MODEL CD HB 1.6

1 - direksiyon simidi altındaki küçük torpido kapağı (tutma yeri pimi kırık) 400-600 lirası istiyorlar. parça allerinde yok.

2 - arka su fışkiyesi bozuldu (sanayide ön cam suyuna ayar yaparlarken çeşme suyu kullandılar. vede 1 gün sonra arka cam silecek suyu tıkandı.) (300-500 arası fiyat çıkardılar buda ellerinde yok.)

direksiyon simidi altındaki küçük torpido içinde lpg düğmesi var. çıkmacılara baktım. İlk Opay opeli aradım, ordaki usta gel 2. el buluruz dedi. ben oraya gittiğimde, ilk önce çıkmacılara gittim ve benden 10 dakka önce bir adamın o küçük torpido kapağını 50 liraya aldığını söyledi..... (acaba bana sıfır parça getirttik diye eski parçayı 1 ay sonra satacak olabilir mi ?)

birde bu arka silecek suyunun önemi nedir ? olmazsa olur mu ? sanayide kimse temizleme taraftarı olmadı, 2 saat sürer tavanı komple sökmemiz lazım dediler. yalandan bir hava sıktılar içine. 1 ay bekletip komple antenle birlikte satmaya çalışacaklar bana. (sorun sadece arka antene bağlı olan fışkıyede.)

Ne yapmalıyım ? bu iki parçayı kafaya takmamalı mıyım ?

ortalama 500 - 500 = 1000 tl hesap çıkıyor ? bu çok fazla değilmi ? en az 10 opele uğradım. kimse yardım bile etmiyor.....

Ne yapmalıyım ?

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bizim uyanık esnaf çıkma parçayı sıfır diye satar mı? Satar. Tabi çizik vida izi falan yoksa. Onu bir güzel yıkar. Sonra yağlı kontak spreyle bir güzel siler. Parça sıfırmış gibi pırıl pırıl parlar. Gerçi otomotiv sektöründe daha çok kontak sprey yerine torpido sütü falan kullanıyorlar sanırım.

Arka cam işi sıkıntı. Çünkü tesisat tavan döşemesi altından geçiyor. Bu nedenle müdahale işi sıkıntı. Bazıları kireç tutmuştur porçöz gibi kireç sökücü falan kullan temizlenir desede tavsiye etmem. Döşeme altında ki boruların durumu belli değil. Bir yerden patlak olursa bütün tavan döşemesini değiştirmek zorun da kalabilirsin. Sizin araçta fıskiye çıkışı tam nerede bilmiyorum ama genelde üçüncü stop lambasının üzerinde oluyor. Hani bir ihtimal borular değilde belki sadece fıskiye tıkanmıştır. Eğer o ise sorun 15-20 liralık bir parçadır yenisi. Fakat borularda tıkanma varsa o zaman yeni tesisat harici güvenli bir çözüm yok gibi.

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bizim uyanık esnaf çıkma parçayı sıfır diye satar mı? Satar. Tabi çizik vida izi falan yoksa. Onu bir güzel yıkar. Sonra yağlı kontak spreyle bir güzel siler. Parça sıfırmış gibi pırıl pırıl parlar. Gerçi otomotiv sektöründe daha çok kontak sprey yerine torpido sütü falan kullanıyorlar sanırım.

Arka cam işi sıkıntı. Çünkü tesisat tavan döşemesi altından geçiyor. Bu nedenle müdahale işi sıkıntı. Bazıları kireç tutmuştur porçöz gibi kireç sökücü falan kullan temizlenir desede tavsiye etmem. Döşeme altında ki boruların durumu belli değil. Bir yerden patlak olursa bütün tavan döşemesini değiştirmek zorun da kalabilirsin. Sizin araçta fıskiye çıkışı tam nerede bilmiyorum ama genelde üçüncü stop lambasının üzerinde oluyor. Hani bir ihtimal borular değilde belki sadece fıskiye tıkanmıştır. Eğer o ise sorun 15-20 liralık bir parçadır yenisi. Fakat borularda tıkanma varsa o zaman yeni tesisat harici güvenli bir çözüm yok gibi.

cevap için saolun hocam.

şimdi tavandaki anten lastiği koptuğu için 10 liraya lastik aldık onu değiştirdiler oda olmadı. adam bize yanlış lastik satmış. (tabikide değiştiremedik çünkü saat 6 olmuştu. 6 da tüm sanayi kapanmaya başlıyor.) başka bir açık opelci bulduk 20 liraya başka bir tane aldık o oldu. şimdi tavanı 5-10 dakkalığına yandan söktüler. fıskiyeye giden borudan su çıkıyor fıskiyeden çıkmıyor.... 100 de 100 açarız ama 2 saat sürer 2 saat sürer uğraşamayız dediler.

Anten ve fışkiye 2 si bir parça. düz klasik sedan opel astralar gibi değil. anten ve fışkiyede antalyada yok 1 ayda getirecekler 500 lira falan tutuyormuş ortalama. şimdi bu nedir ? arka cam fıskiyesi olmasada olur mu ?

Son düzenleme:

Stormingful

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o iki parça o kadar para etmez hocam. çok aciliyeti yoksa sizin için bu şekilde kullanın,. bu arada çıkmacıları sürekli yoklarsınız denk geldiğinde 50 100 liraya alırsınız parçaları.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
fiskiyenin ucuna toplu iğne veya ince tel sokmayı deneyiniz , çok ince ve sivri olmayan bir teli nazikçe itebilirsiniz ve hortum açılır , daha sonra bolca sirke ve su karışımını su deposuna koyarak fıskıyelerınızı uzun sure çalıştırın , bütün kireç çözülecektir . 300-500TL de neymiş yahu....
Sol taraftaki kapak için ise tamiri mümkün değilmi söksenz uğraşsanız?
Sanayide bu tarz şeyler için uğraşırsanız kaputu 100TL den aşagi açmayan esnafta sizi bi güzel sever ;)

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
fiskiyenin ucuna toplu iğne veya ince tel sokmayı deneyiniz , çok ince ve sivri olmayan bir teli nazikçe itebilirsiniz ve hortum açılır , daha sonra bolca sirke ve su karışımını su deposuna koyarak fıskıyelerınızı uzun sure çalıştırın , bütün kireç çözülecektir . 300-500TL de neymiş yahu....
Sol taraftaki kapak için ise tamiri mümkün değilmi söksenz uğraşsanız?
Sanayide bu tarz şeyler için uğraşırsanız kaputu 100TL den aşagi açmayan esnafta sizi bi güzel sever ;)

sol kapak tamiri mümkün değil. çünkü tutma yerini tutan pim kırılmış.

ama şu arka fışkıyenin içine ince tel sokma fikri aklımdan geçmişti. saolun.

aracı bu olaylardan sonra 1 hafta kullanmadım. moralim iyice bozuldu.
bir haftadır hasta gibiyim. bugün araç çalışmadı aküsü bitmiş :(
neyse taksici 10 lira verip takviye yaptırdık. sanırım aküde değişmesi gerekli.

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Taksiciye 10 lira mı? Hemde akü takviyesi için. İnsanlık bitmiş be.

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Taksiciye 10 lira mı? Hemde akü takviyesi için. İnsanlık bitmiş be.

bagajı bile açamadım ön kapıyı zor açtım.tüm kapılar kitlenmişti. yoksa alt kattaki dükkan sahibi yardım edecekti. ondada akü kablosu yokmuş. bende bagajda olması lazımdı. ama suların altındaydı. 1 saat bagajı açamadık,adamda çekti gitti işi vardı zaten. başka ne yapayım hocam. yakında taksi durağı vardı. neyse tanıdık bir taksici durakta bekliyordu. geldi takviye yaptı 10 lirada para aldı. =)

ben işin orasında değilim.
sanayiciler daha kötü. mesela biz telefon açıyoruz adam bize diyorki ben torpido kapağını hallederim hemen gelin diyor olmazsa 2. el alırız diyor. 30 km sanayiye gidiyoruz abi önce çıkmacılara bakıyoruz, çıkmacıdaki adam diyorki sizden önce birisi aldı diyor. (BU ARADA ÇIKMACILAR MAFYALAŞMIŞ BİZDE SATILIK PARÇA YOK DİYORLAR.) arabanın biri sabah gelmiş zaten sanayiye. kim alacak ? opelin sahibi. ne yapacak ? 10-20 liraya alıp bir güzel yağlayacak onu. benide 1 hafta bekletip. 500 den satacak.

(adam orda 2 saat bizi oyaladı. boşu boşuna 30 - 30 km yol götürttü bizi. sonrada 2. el zaten yokmuş bulunmaz, sıfırı 460 lira dedi.....)

bu arada ben sanayiyle uğraşamam. hergün git gel yapamam.... yeni sanayi dedikleri 30 + 30 = 60 km bize....

lanet olsun böyle kullanayım. ama şu varki. yaptıkları çok ayıp dahada opay opele gitmem.....

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o çekmeceyi 500 tl ye alacağıma çift taraflı bantla sabitleyip hiç kullanmamak en iyisi. çıkmacılarda illaki bulursunuz ama sanayiye yağ değişimine filan gittiğinizde arayın.cok önemli göz önünde olan bir parçaddeğil zaten. arka cam fıskiye deliği tıkanmıştır büyük ihtimalle. deliğin ucuna topluiiğne sokun açılır büyük ihtimalle. açılmazsa bile bırakın öyle kalsın. ben senede 3-4 defa ancak kullanmisimdir bugüne kadar o fıskiyeyi. 500 tl vereceğine bagaja şişe ile su koy çok ihtiyaç olursa cama döker sildirirsin. böyle ufak şeyler için sanayide dolaşınca esnaf yolunacak tavuk gözüyle bakmaya başlıyor.

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o çekmeceyi 500 tl ye alacağıma çift taraflı bantla sabitleyip hiç kullanmamak en iyisi. çıkmacılarda illaki bulursunuz ama sanayiye yağ değişimine filan gittiğinizde arayın.cok önemli göz önünde olan bir parçaddeğil zaten. arka cam fıskiye deliği tıkanmıştır büyük ihtimalle. deliğin ucuna topluiiğne sokun açılır büyük ihtimalle. açılmazsa bile bırakın öyle kalsın. ben senede 3-4 defa ancak kullanmisimdir bugüne kadar o fıskiyeyi. 500 tl vereceğine bagaja şişe ile su koy çok ihtiyaç olursa cama döker sildirirsin. böyle ufak şeyler için sanayide dolaşınca esnaf yolunacak tavuk gözüyle bakmaya başlıyor.

cevap için saolun hocam.
yalnız ben herşeyin tam olmasını istediğim için böyle oluyor. şimdi boşvermeye başladım artık.
bagajda zaten her daim içme suyu mevcut. kipadan su alıyorum bir miktarı bagajda kalıyor.
küçük toprido gözünün piminin biri kırık diğeri zor tutuyor. ama içerisinde lpg düğmesi olduğu için bantlayamıyorum. ama böyle fazla zorlamadan kullanılıyor. ankaradan bizim uzaktan akraba en sonunda küçük torpido kapağı gönderdi. elime bugün geçti. ama siyah renk değil, gri renk. artık diğeri birdaha düşerse onu takacağım.

( bu arada bizim akrabanın gönderdiği küçük torpido kapağı 2. el. vede sıfır gibi. adam öyle bir temizlemişki. sıfır kutusundan açsan o kadar yeni durmaz =) ama rengi koyu gri. )

saolun cevaplar için çok teşekkürler.