NAVTEQ Firmasının Yanıtı

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: NAVTEQ Firmasının Yanıtı

Sayın Vehicle Dynamics,
Bugün bakmaya çalışacağım dediğiniz adrese, ancak sanki Sn.Drwaverunner, dediğiniz adrese bakmış ve Yahyakaptan mahallesinin olduğunu söylemişti size gibi hatırlıyorum.Yanılıyormuyum bilmiyorum?

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Doğru hatırlıyorsunuz, fakat drwaverunner da 2010 cd si yüklü.

Benim merak ettiğim acaba benim cd mi bir sorun var.2010/2011 yazıyor, ama eski cd den daha az detaylı.Belki 2011 araçlarında daha detaylı haritaya sahip olan olabilir.

demircic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
... Kusurlu ürün satma kapsamına girer mi?

...

Bize sattığınız navigasyon sistemi hakkında satarken hiçbir ikaz yapılmadı,eğer ben yalnızca istanbul ve ankarada çalıştığını bilsem almazdım diyeceğim.

Demişsiniz. Ben de bir CD500 kullanıcısı olarak elbette ki haritanın yetersizliğinden şikayetçiyim. Hatta yukarıda da belirttiğim gibi aracı ilk aldığım zamanlar, Opel Türkiye ile görüşmüş, sonuç alamayınca dava açmayı bile düşünmüştüm. Ancak o dönemlerdeki reklam ve tanıtımlarda özellikle "Türkiye haritası sunulmamaktadır" ibaresine yer verilerek açılması muhtemel davalara karşı peşinen önlemlerini almışlardı zaten. Kısaca diyorlar ki, "Biz sadece CD500 ekipmanını satıyoruz, ama içine Türkiye haritası yüklemiyoruz. Bu şartlar altında ister alın ister almayın". Telefonda da bana benzer şeyler söylemişlerdi, ben de gıcıklığına "Madem öyle benim araca Türkiye değil de Avrupa haritası yükleyin" demiştim. Sonra serviste kısıtlı da olsa bir harita yüklenince uğraşmaktan vazgeçmiştim.

Anlayacağınız, dava açılarak bir sonuca varılamayacağı kanaatindeyim. Ama, Sn. alahan1963'ün de dediği gibi, toplu ve organize bir şekilde hareket edebilirsek bir sonuç elde edebiliriz gibime geliyor. İnsignia Team'de bir dönem ortak bir metin hazırlanarak Almanya'daki yetkililere göndermek gibi bir çalışma vardı, sonuç ne oldu bilmiyorum.

comodor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

çeviri maili vardı almanyaya attım ama bana opel izmirden döndüler sorunlarınızı bize iletin diye bugün de onlara attım dönecekler inşallah bence asıl sorun opel türkiyenin pasifliği ağırlığını koyamayışı

demircic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Opel Türkiye'nin pasifliği de etkili olabilir elbette, belki biraz bastırsa işler daha hızlı ilerleyebilir. Ancak asıl mesele Opel'den değil Navteq firmasından kaynaklanıyor sanırım. Çünkü, Kıbrıs haritası yüzünden Navteq firmasının -araçlar için- henüz lisans alamadığı söylenmişti bana.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sn demircic,
'Türkiye haritası sunulmamaktadır' ibaresi yazılı bir kaynakta geçiyor mu?

Bu ibare yazılı bir yerlerde yer alsa da hukuki olarak bu Opel i haklı duruma getirir mi?1750 liraya navigasyon cihazı satıyorsun, ama haritası yok, bu motoru olmayan araba satmaya benzemez mi?Hukukçu arkadaşlar görüşlerini belirtirlerse sevinirim.

Bende 2010 modellerde görülen kocaeli detayları görünse gene işimi görücek, fakat aracım 2011 olmasına rağmen, daha sonra çıkan cd daha az detay içeriyor.Bu bakımdan hukuki bir avantaj elde edebilir miyim?

Bu arada navteq türkiye nin ankara telefon numarasını buldum.Verilen cevaba göre navteq haritası tüm türkiye yi kapsadığı halde Opel ile yapılan anlaşma gereği çok daha kısıtlı bir harita verebiliyorlarmış.Harita genel komutanlığından yeni harita için onay beklendiğini, yeni haritanın oldukça yüksek detaylı olacağını beklediğini söyledi telefondaki hanımefendi.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Türkiye haritası sunulmamaktadır opelin resmi sitesinde geçiyordu ben aracı alırken de
Hatta ben almadan önce dikkat etmiştim Türkiye haritası yok yazıyordu bunun üzerine cyclone almıştım.

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sn.Vehicle Dynamics,

Bu akşam sizin için haritaya baktığımda, ekcan opel servisini buldum hemen önünde ise akasyalar sokağı diye küçük bir sokak görünüyordu ve bu sokaktan başka da hiç yol görünmüyordu.Burası, dağ tepe bayır  bir yer değil öyle değil mi? Haritaya göre öyle çünkü..Bu arada bendeki cd üzerinde 2010/2011 yazıyor..

demircic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Sn demircic,
'Türkiye haritası sunulmamaktadır' ibaresi yazılı bir kaynakta geçiyor mu?

Bu ibare yazılı bir yerlerde yer alsa da hukuki olarak bu Opel i haklı duruma getirir mi?1750 liraya navigasyon cihazı satıyorsun, ama haritası yok, bu motoru olmayan araba satmaya benzemez mi?Hukukçu arkadaşlar görüşlerini belirtirlerse sevinirim.

...

Bu arada navteq türkiye nin ankara telefon numarasını buldum.Verilen cevaba göre navteq haritası tüm türkiye yi kapsadığı halde Opel ile yapılan anlaşma gereği çok daha kısıtlı bir harita verebiliyorlarmış.Harita genel komutanlığından yeni harita için onay beklendiğini, yeni haritanın oldukça yüksek detaylı olacağını beklediğini söyledi telefondaki hanımefendi.

Evet, televizyonlarda çıkan reklamlarda "Türkiye haritası sunulmamaktadır" şeklinde bir alt yazı geçiyordu, ayrıca Opel'in sitesinde de öyle bir uyarı vardı yanılmıyorsam.

Gerçi tüketici mahkemeleri genelde tüketici lehine kararlar veriyor ancak açıkça bir uyarı varken ne karar veriler bilemiyorum doğrusu. Akın Bey belki bu konuda -uzmanlık alanı farklı olsa da- daha açıklayıcı bilgi verebilir.

Navteq firmasına ben de mail atmıştım o dönemde ve bana da sizin söylediğiniz şekilde benzer bir cevap vermişlerdi. Zira Navteq'in tüm haritaları böyle eksik demek yanlış olur, sadece bu araca uygulanan haritalarda sıkıntı var. Ve evet, bunun için Milli Savunma Bakanlığı Harita Genel Komutanlığından lisans almak gerekiyor. Kıbrıs haritasındaki uyuşmazlık nedeniyle de o lisans bir türlü verilemiyor. Yoksa, lisans alındığında haritaların güncelliği konusunda hiçbir sorun olmayacak.

Navteq'ten gelen maili buraya koymak isterdim fakat şu anda il dışındayım ve o maili kaydettiğim hard disk maalesef İzmir'de kaldı. 10 güne kadar hala bu tartışma sürüyor olursa, o zaman eklerim:)

demircic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

alahan1963 link' Alıntı:
Sn.Vehicle Dynamics,

Bu akşam sizin için haritaya baktığımda, ekcan opel servisini buldum hemen önünde ise akasyalar sokağı diye küçük bir sokak görünüyordu ve bu sokaktan başka da hiç yol görünmüyordu.Burası, dağ tepe bayır  bir yer değil öyle değil mi? Haritaya göre öyle çünkü..Bu arada bendeki cd üzerinde 2010/2011 yazıyor..

Antiparantez belirteyim, bana CD bile vermediler:) Servise gidince söylüyorum, nasıl yapıyorlarsa güncelliyorlar kendileri.