Navi 600 ve TMC

Devrim3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaslar merhaba,
navi600 u olupta turkiye'de de baslamis olan TMC (traffic message channel) olayina girmeyi dusunen arkadaslari buraya toplayayim dedim.
ben biraz arastirma yaptim bu gece lakin net bir durum yok, istanbul'da 104.2 radyo trafik te tmc var diyorlar lakin bizim navi600 un ayarlari acik oldugu halde data almadi. bir kac yerde lisansli gibi durumlar okudum (pek mumkun degil, generic bir yayin olmasi gerekli).

bununla ilgili bilgisi olan var mi?
bu arada cyclone ve necvox kullanan arkadaslar, igo da bunu destekliyor ve kullananlar varmis sanirim.

bir sekilde bilgileri bu baslikta toplayip calisir hale getirelim.

Devrim3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Navi 600 ve TMC

radyo D uzerinden de yayin var deniyor.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben Almanya`ya geldigimda aracimda baska bir ayar yapmadan trafik mesajlarini aliyordu. Mesela usb den müzik dinliyorsun, aniden radyonun birine gecip trafik mesaji iptali icin TP ya basin diyor.

Ayrica navi haritasi üzerinde tikali ya da yavas ilerleyen yollari kalin kirmizi cizgi ile gösteriyor.

Hatta birkac kere bir yolda ters yönde ilerleyen bir arac var diye mesaj gelmisti.Haritada da nerde oldugunu gösteriyordu.

Sanirim Türkiye'de henüz böyle bir yayin yok.

Devrim3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Ben Almanya`ya geldigimda aracimda baska bir ayar yapmadan trafik mesajlarini aliyordu. Mesela usb den müzik dinliyorsun, aniden radyonun birine gecip trafik mesaji iptali icin TP ya basin diyor.

Ayrica navi haritasi üzerinde tikali ya da yavas ilerleyen yollari kalin kirmizi cizgi ile gösteriyor.

Sanirim Türkiye'de henüz böyle bir yayin yok.

Tp yayını var buluyor lakin tmc bundan farklı ve yayın olduğu kesin. Bir dümenler var olmazsa opel Türkiye yi arayıp soracağım :))

sukru52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Adamlar Avrupa da 2. Nesil TMC ye gecti , bizde hala yok , sanırım TP ile TMC karıştırılıyor . Yeni nesil 2. TmC de , Almanya da sanırım GSM şirketlerinin bazıları veriyor bu hizmeti , aracın kendi haritası üzerine artık yoğunluk bilgiside gönderiliyor . Yani hem TMC den yol sorunları , kazalar vs ler geliyor hemde anlık canlı trafik yoğunluk haritası geliyor .

Bizim bu sorunu yasamamizdaki en büyük sorun harita olayının askeri izne bağlı olması , sonuçta bunu çözemiyorlar iste , bu haritalara bile kavuşmuş olmak büyük olay ...

Devrim3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sukru52 link' Alıntı:
Adamlar Avrupa da 2. Nesil TMC ye gecti , bizde hala yok , sanırım TP ile TMC karıştırılıyor . Yeni nesil 2. TmC de , Almanya da sanırım GSM şirketlerinin bazıları veriyor bu hizmeti , aracın kendi haritası üzerine artık yoğunluk bilgiside gönderiliyor . Yani hem TMC den yol sorunları , kazalar vs ler geliyor hemde anlık canlı trafik yoğunluk haritası geliyor .

Bizim bu sorunu yasamamizdaki en büyük sorun harita olayının askeri izne bağlı olması , sonuçta bunu çözemiyorlar iste , bu haritalara bile kavuşmuş olmak büyük olay ...

Tmc den birincisi bile olsa hepsi geliyor. Yayın oldugu da kesin su anda lakin bizim aletler çalışmıyor.
İgo yu vs çalıştıran olmuş :))

Ben opel i arayacağım kesin :)

sukru52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Devrim link' Alıntı:
Tmc den birincisi bile olsa hepsi geliyor. Yayın oldugu da kesin su anda lakin bizim aletler çalışmıyor.
İgo yu vs çalıştıran olmuş :))

Ben opel i arayacağım kesin :)

Anlık trafik yoğunluk bilgisini kim veriyor , Almanya daki sistemde cihaz üzerinde sim kart girişi var ... Bir foto vardı mercedes comand online haritasına gelen trafik bilgisini gösteren bakalım bulabilirsem atacam ...

Devrim3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sukru52 link' Alıntı:
Anlık trafik yoğunluk bilgisini kim veriyor , Almanya daki sistemde cihaz üzerinde sim kart girişi var ... Bir foto vardı mercedes comand online haritasına gelen trafik bilgisini gösteren bakalım bulabilirsem atacam ...

O da tmc den location ile birlikte geliyor, tmc alıcısı decode edip haritada gösteriyor.
Tmc ile çalışan ürünler verilmiş Türkiye de piyasaya. Piranha ve next modelleri var, üzerinde  herhangi bir mobil data yok lakin tmc den hepsini alıp gösteriyorlar. Hatta piranha icin yayın radyo D üzerinden oluyormuş.

Bizim cihazlarda Navi 600 de bu isin hardware i var görünüyor. Niye alamadığını bulmak lazım.
Cyclone vs üzerindeki igo da bile çalıştırmışlar :))

sukru52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Devrim link' Alıntı:
O da tmc den location ile birlikte geliyor, tmc alıcısı decode edip haritada gösteriyor.
Tmc ile çalışan ürünler verilmiş Türkiye de piyasaya. Piranha ve next modelleri var, üzerinde  herhangi bir mobil data yok lakin tmc den hepsini alıp gösteriyorlar. Hatta piranha icin yayın radyo D üzerinden oluyormuş.

Bizim cihazlarda Navi 600 de bu isin hardware i var görünüyor. Niye alamadığını bulmak lazım.
Cyclone vs üzerindeki igo da bile çalıştırmışlar :))

İste bende onu diyorum farklı farklı seçenekler var , eğer cihazda varsa , fm anteni üzerinden alırsınız , eğer cihazdaki yani rds TMC ise , birde yeni gprs üzerinden çalışanlar var , online yani ... TMC icin frekans girişini radyo ya yapmak lazım , evde olsam arabadan bakardım ama bende uğraşayım bakalım nasıl açabiliriz ...

Devrim3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sukru52 link' Alıntı:
İste bende onu diyorum farklı farklı seçenekler var , eğer cihazda varsa , fm anteni üzerinden alırsınız , eğer cihazdaki yani rds TMC ise , birde yeni gprs üzerinden çalışanlar var , online yani ... TMC icin frekans girişini radyo ya yapmak lazım , evde olsam arabadan bakardım ama bende uğraşayım bakalım nasıl açabiliriz ...

Sizin de Navi 600 mu? Bende direk infotype lar açık. Config menüsünde var.