Motordan gelen yanık kokusu

Lorenzo Von Matterhorn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar, aracımda yeni farketmeye başladığım bir sorunum var, henüz servise sormadım, belki sizlerdede oluyordur. 1.4 Turbo motorlu Astra kullanıcısıyım, aracımla genelde yüksek devirli ve uzun süreli dik yokuşlar çıktığımda belli bir süre sonra hafif bir yanık kokusu geliyor. Yüksek devirden kastım yaklaşık 3000-3500d/d 5. ve ya 6. vites.

İzmir'li arkadaşlarımız bilir balçovadan çevre yoluna çıktığımda Limontepe yokuşunu 150-160km/h ile çıktığım zaman aracımda bir yanık kokusu geliyor. Turbolu araç kullananlar uzun süreli aynı devirde gitmenin iyi olmadığını söylüyorlar acaba bu kokunun sebebi turbonun çok ısınması mı?

Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

N

napleser

Bilgi Girilmemiş
Ynt: Motordan gelen yanık kokusu

Hocam bende aracı ilk aldığımda senin anlattığın şekilde oldu
fulya mecidiyeköy arası baya dik yokuşlar var benim de orda olmuştu
özellikle dikkat ettim balata kokusu mu diye gerçi trafikte yoktu fazla yarım debriyajda yapmamıştım
bi anda motordan beyaz dumanlar çıkmaya başladı ama yoğun değildi
araba yeni ciğerleri açılıyo diye yordum bende bidada öyle bişey olmadı

senin koku geldiği zaman hararet göstergesi artıyomu ona baktınmı?

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

Araç ilk alındığı zaman böyle bir kokunun gelmesi normal fakat aradan 1ay geçmesine rağmen hatta 2 hafta aktif kullanımdan sonradan gelmesi normal değil diye düşünüyorum.

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Lorenzo Von Matterhorn link' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar, aracımda yeni farketmeye başladığım bir sorunum var, henüz servise sormadım, belki sizlerdede oluyordur. 1.4 Turbo motorlu Astra kullanıcısıyım, aracımla genelde yüksek devirli ve uzun süreli dik yokuşlar çıktığımda belli bir süre sonra hafif bir yanık kokusu geliyor. Yüksek devirden kastım yaklaşık 3000-3500d/d 5. ve ya 6. vites.

İzmir'li arkadaşlarımız bilir balçovadan çevre yoluna çıktığımda Limontepe yokuşunu 150-160km/h ile çıktığım zaman aracımda bir yanık kokusu geliyor. Turbolu araç kullananlar uzun süreli aynı devirde gitmenin iyi olmadığını söylüyorlar acaba bu kokunun sebebi turbonun çok ısınması mı?

Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

sanırım  senin balatada  gidiyor. artık garantiden de karşılanmıyor şimdiiden 1100 tl yi hazırla

N

napleser

Bilgi Girilmemiş

Bence balata ile ilgili bi sorun değil gibi zira çevreyolunda meydana gelmiş sorun yani fazla trafiğin olmadığı dur kalkın fazla yapılmadığı bi yer sanırım NewPa1n dediği gibi sonradan olması normal değil en iyisi servise göstermek

Lorenzo Von Matterhorn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arabayı alalı 5 ay oldu ve 11000km de, motorun çoktan açılmış olması lazımdı diye düşünüyorum, bencede en iyisi bi servise götürmek, ama herhangi bir sorun olsa arabada biliyorsunuz sayısız sensör var, herhangi bir arızada bi şekilde uyarı verirdi diye düşünüyorum, hararet göstergeside normal seviyesinde.. ben bugün bi servise gidip sorayım bu konuyu en iyisi..

aahhmmeett60

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aracı çorum servisten alıp tokata gelirken bendede aynı şekilde yanık kokusu geldi direk servisi aradım sordum araçtan ilk 500 km de koku gelmesi normal dediler araç gemiyle geldiği için nemden etkilenmesin diye alt kısmına mum döküyolarmış haliyle bu işlem yapılırken eksoza falan sıçrıyomuş onlar yanıyomuş koku ondan dediler

aahhmmeett60

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ama bana ilk 500 de normal dediler bence servise danış bi

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

benim de olmuştu yokuş çıkarken araç yeni ise araç waxlı yani mumlu olduğu için yeni alındığında bu wax eriyince böyle koku yapıyormuş birkaç kişide daha olmuş inşallah öyledir
yoksa yokuş yukarı yarım debriyaj yapıyorsanız debriyaj baskı balata bitiyor olabilir

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

HaKaN link' Alıntı:
benim de olmuştu yokuş çıkarken araç yeni ise araç waxlı yani mumlu olduğu için yeni alındığında bu wax eriyince böyle koku yapıyormuş birkaç kişide daha olmuş inşallah öyledir
yoksa yokuş yukarı yarım debriyaj yapıyorsanız debriyaj baskı balata bitiyor olabilir

bende de hafif oldu uzun yolda, yeni araçlarda normal. corsada da olmuştu...