Motora Yağ Katkısı Eklemek?

LyraKeen35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba. Sorum şu olacaktı. 1.6 Dizel aracımız artık 120.000 kilometreye yaklaştı ve yağ değişimi vakti de geliyor yavaş yavaş. Aracın yüksek kilometrede olmasından ötürü dünyaca bilinen bir katkıyı yağ ile beraber motora koymayı düşünüyordum fakat tam olarak prosedürü nasıl işliyor bilmiyorum. Düşündüğüm yağ katkısı "Liqui Moly Cera Tec". Bu katkıyı gerek Amerika gere Avrupa'da arabalarla ilgili insanlar öve öve bitiremiyorlar. Ben de araca uygun ve sürtünme katsayısı en az olan yağ olarak Motul X-clean C3 5W-40 yağı seçtim. Bu yağın içine bu eklenti konulabilir mi? Yani farklı marka olmasının önemi var mı? İnternette Motul ve Mobil 1 yağların içine bu eklentiyi atan insanlar gördüm. Ama yine de mümkün mü? Araca zarar verir mi? Bir de bu eklentiyi yağ değişiminden önce mi sonra mı kullanıyoruz? Yağ değişiminden sonra ise bu eklentiyi attığımız zaman önümüzdeki 10.000 kilometre boyunca sıkıntı çıkarır mı? Cevaplarınızı bekliyorum :)

Şu videoda Motul yağın içine konmuş ve ben bir sıkıntı göremedim. Ayrıca Amazon'da da Mobil 1 yağ ile aracına bu eklentiyi koyan gördüm ama emin değilim. Motoru elimize almayalım?

Görüntüleme: https://www.youtube.com/watch?v=dspjHAT2ElU

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Konuyu takipteyim, yıllardır merak ederim katkı maddeleri işe yarıyormu diye, beyin fırtınasından çıkacak sonuca göre bende kendi aracımda deneyebilirim.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
120 bin çok yüksek bir km değil motor daha gençlik çağında ☺️Kıbrısta 750 800 hatta 900 bin km lik taksilerin motoru halen saat gibi çalışıyor. Mercedes olmaları buna sebep olabilir belki, her neyse 😊

İkisi de kaliteli markadır ama Liqui Moly'yi Würth aldı haberin olsun. Motulun ekstradan bir katkıya ihtiyacı olmaz ancak Motul'un motor içi temizleyicisini, yağını değiştirmeden önce kullanabilirsin. Kullanımı basittir aracı lifte almadan önce katkıyı koyup 15 dakika rölantide, kesinlikle gaz vermeden çalıştırıyorsun yoksa kol kırabilirsin, sonra motor soğumadan karter tapasını söküp yağını sıcak sıcak boşaltıyorsun iyice hatta mümkünse karteri söküp içini de temizle çünkü motor içinde çözülen tortu orada birikmiş olacak. Distribütörü 10 dakika çalıştırmak yeter diyor ama kullanma talimatında 15 dakika yazıyor. Ben söylenene değil yazılana bakarım 😊 Mobil 1 için belki kullanılabilir ama Motulu mundar etmeye lüzum yok 😊

Ek: İçinde bor ismi geçen herhangi bir katkı koymayın koydurmayın, onun haricinde ne koyarsanız koyun diyebilirim. Würth, Motul, Sonax, Liqui Moly gibi markaların ürünleri iyidir. Bir de bu katkılarda ilgili video çekenler var. Adam kullandıktan sonra buji deliğinden içeri kamera sokup öncesini sonrasını falan gösteriyor o videolardan tekrardan bulursam paylaşım yaparım

Son düzenleme:

LyraKeen35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu eklenti Motul'de kullanılırsa zarara yol açar yani?

Ben bu eklentiyi yağ için değil motor için koymayı planlıyorum. Silindirin duvarlarına yapışıp iki metal arasındaki sürtünmeyi en aza indiriyor ve etkisini 50.000 kilometre kadar sürdürüyor dediğine göre.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu eklenti Motul'de kullanılırsa zarara yol açar yani?
Motul zaten kaliteli, teknik detaya girmeyeyim ama gerekli herşey içinde fazlasıyla var. O yağa katkı karıştırmak fuzuli olacaktır demek istedim. Mobil1, Castrol, Shell, Total, Elf gibi bir marka kullansam yağ kalitesini iyileştirmek için koyabilirdim, denemek ve farkı görmek için. Yanlız şöyle bir şey var. Yağ değişiminde hangi yağı koyarsanız koyun, isterseniz kızartma yağı da dahil buna, motor ilk kilometreler sessiz çalışır eski yağa göre ve yeni konan yağın mucize yarattığı düşünülür. Esas, yağ değiştikten sonra atıyorum 5000km yol yaptıktan sonra kalitesi ortaya çıkar yani yağ özelliğini kaybetmeye başladıkça ilk çalıştırmada sesli çalışma süresi uzamaya başlar. Motul bu konuda, bakım süresinin son 300 500 kilometresine kadar bu durumu sağlıyor benim aracımda örnek vermek gerekirse.

SM-J710GN cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mtunc

VIP Üye
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
Benimde yağ değişimi geliyor ben de kullanabilirim duruma göre.

Mustafa Feyzi

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
136 lık dizellerin uzun ömürlülüğünü merak ediyorum. Sıkıntıda duymuyorum hiç.