Aracınızın Yağını Kolay Yoldan Tahliye Etme Yöntemi ;

girdap

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
Opel Vectra C 1.6 Gri Kapaklı motoruma en son yağ değişiminde 4 Litre Yağ eklendi. Fabrika verisi 3.5 Litre kadar yani Fazladan 0.5 Litre kadar Yağ vardı aracımda. Aslında sanayiye gidip ustama 5 dakikada yaptırır 1 kuruş vermeden hallederdim ancak pazar günleri can sıkıntısı malum insan uğraş istiyor. Önceleri internette Şırınga ile çekenleri gördüm ama serum hortumu aşırı dar olduğu ve yağın yoğunluğunun aşırı fazla olduğu için Kartel içerisinde ki Yağ basıncına vakum etkisi yapacak kadar basınç oluşturamıyordu. İlk Başta yağ çubuğundan içeri 4X2'lik Kablo Muhafazası sallamak geçti ama fazla bir yağ çekmeyecektim bende Buhar Makinası hortumu ile işlem yapmaya karar verdim. Serum hortumuna göre kalın Muhafazaya göre ince tam arada bir şey.

Evden basmalı sabunluk başını çıkardım Buhar makinasının Hortumuna bağladım Hortumun Motora sallanacak kısmında ki başlığı da yan keski ile kestim içeri doğru salladım. Ben Sabun sıkar gibi bastıkça dışarı yağ gelmeye başladı yavaş yavaş. 15-20 dakikalık işlem sonucunda yarım litre kadar fazla yağı aracımdan tahliye ettim. (Bunun sonucunda 0.1 Puanlık Yakıt Tüketiminde azalma oldu. Önceden Yol bilgisayarı 0,8 ile çalışıyordu şu an 0,7 ile gösteriyor. ) Ayrıca Psikolojik mi bilmiyorum ancak aracımı 1 tık daha hızlı devir tırmandığını hissettim.

Dikkat edilmesi gereken hususlar -> Normalde motor sıcakken bu işlem yapılırsa Yağ Viskozitesi artacaktı ve yoğunluk azalacaktı daha hızlı işlem yapabilecektim ama Bunu motor sıcakken yapmadım zira Opel EcoTEC Motor sıcak çalışıyor Motor 90 derece iken yağ ısı tutucu bir polimer olduğu için belki kaynama sıcaklıklarına kadar gelebiliyor. İçeride Hortumun erimesini ve kartelin temizlik aşamalı sökülmesini istemeyiz.

-> Burada tüm abilerim bilinçli kişiler ama ben yine de hatırlatmakta zarar görmüyorum. Bu Tahliye olan yağ SU, TOPRAK ve HAVA için inanılmaz ölçüde zararlıdır. Hele ki Yağ Deterjan özelliği sayesinde Motor kurumlarını kendi içerisinde toplamış ve kararmış ise bu zarar 10 katına çıkar. Lütfen Tahliye olan yağı Plastik ve sızdırmaz Kutular - Şişeler içerisinde itina ile saklayın. Ya da Ustanıza verin o imha edilmek üzere Yağ toplayıcalara veriyor.

-> İşlem Şırıngadan daha hızlı ancak Vakumlu Yağ makinası kadar hızlı değil Hortumun çağını artırırsanız daha hızlı vakum etkisi yakalarsınız ancak her halükarda biraz sabır gerekiyor. Ben Aracın Ön Şasisine oturdum müzik dinleye dinleye 15-20 dakika dolaylarında hallettim.

45d1c7f2-eeca-4770-a05f-ee46a11dd55e-15b699ebcb2cc1fb4.jpg
150226466_3804426076286926_7561394130466940096_n237f30c96c7e1bbf.jpg

WhatsApp-Video-2021-02-14-at-20.25.349b5f87900b55f603.gif

ermaneray

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Yağın rengi iyi gelmedi gözüme hocam çok koyu olmuş.

Yag değişimlerinde motor içi temizleyici kullanın uzun vadede faydasını görürsünüz.

Elinize sağlık

• Beğen
Tepkiler: cagatay16

girdap

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
Hocam 2 bin Kilometre önce değişti soğukken dibinde ki kurumlardan çektim o yüzden kararmış gibi görünüyor sıcakken altın sarısı. Engine Flush ve durulama yapacağım bir sonra ki değişimde ya da karteli söktürür komple temizletmeyi düşünüyorum. Teşekkürler :)

ermaneray

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Karterde kaçak yoksa elleme :)

• Beğen
Tepkiler: girdap

girdap

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
Karterde kaçak yoksa elleme :)
İlk etapta bir kaç yağ değişimi boyunca Şu adımları izlemek istiyorum,

1- Yağa Flush Ekle
2- Eski Yağı Boşalt
3-Filtreyi değiştir
4- Kötü bir yağ ile durulama yap
5- Filtreyi değiştir
6- Mobil 5-30 ESP (Yeşil Paket) Ekle

Sanırım 2-3 değişim sonrasında en temiz böyle kurum atarım.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Güzel ve pratik bir iş (y)...Bence yağın rengi çok normal...

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Ne çektik şu yarım litre fazla yağ koyma sevdalılarıdan😊

• Beğen
Tepkiler: 06Berkay