Motora farklı marka yağ eklenebilir mi?

Webster

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,
Malum yaz tatili ve yollardayim. Araç yoldayken "motor yağını kontrol et" uyarısını vermeye basladi. Sürekli olarak seviyeyi kontrol ediyorum, 2 diş 200 ml eksilmis toplam olarak yolda. Ankaraya dönünce komple 10bin bakımı yaptıracağım, o yüzden şimdi tatil içerisinde bunla uğraşmak istemiyorum, haliyle eksilen kadar yağ eklemek istiyorum. Ama aracimda Ac Delco 10 40 yağ var, ve bunu her yerde bulamıyorum. Yine 10 40 olan kaliteli bir yağ bir yağ eklesem sorun olur mu? Bu arada içindeki yag tam sentetik mi yoksa yarım sentetik mi bilmiyorum.
Bir de en son yağ değişiminden itibaren 7000 km oldu. Bu kadar eksilme normal midir?
Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Farklı yağ eklemek pek mantıklı değil her yağın viskoz değeri farklı kullanmış olduğun yağ yarı sentetik bir yağ araç devirli kullanılması durumun da ve lpg varsa yağ eksilir. Zaten kullandığın yağın km oranı onbin km.

Webster

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Kendimi mecbur hissetmesem böyle bir şey düşünmezdim ama tatildeyken aklim yağda olsun istemiyorum. Aracim da lpg'li bu arada. Yağ ekletirsem bile bir hafta sonra Ankara'da komple yağ değişimi yaptırırım.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Kendimi mecbur hissetmesem böyle bir şey düşünmezdim ama tatildeyken aklim yağda olsun istemiyorum. Aracim da lpg'li bu arada. Yağ ekletirsem bile bir hafta sonra Ankara'da komple yağ değişimi yaptırırım.

Zorda kalınması durumun da mecbur etmeyeceksin başka yapacak bir şey yok

Webster

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
O zaman yarın Castrol magnatec ile nu işi halledeyim. Teşekkür ediyorum cevaplarve yardımlar için.
Bu arada Yağ cubugunda 5 bölüm var, iki bölüm kadar eksilmis, bu bildiğim kadariyla 200-300 ml arasına denk geliyor. Doğru mudur?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
O zaman yarın Castrol magnatec ile nu işi halledeyim. Teşekkür ediyorum cevaplarve yardımlar için.
Bu arada Yağ cubugunda 5 bölüm var, iki bölüm kadar eksilmis, bu bildiğim kadariyla 200-300 ml arasına denk geliyor. Doğru mudur?

Rica ederim geldikten sonra komple yağ bakımı araca kan yapar aslında bu bakımları uzun yola çıkmadan yaptırmak gerek ben aracım da beş otuz kullanıyorum on beş bin km dayanıyor ama daha bu km hiç bulamadım en fazla yedibin oldu

Webster

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Tatil öncesi 5000 km olduğu bakım yaptırmadan çıktım maalesef. Bu arada araç 130bin km'de, 100 bini devirdiği için artık 10 40 kullan dediler, bi doğru bir yaklaşım mı?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Tatil öncesi 5000 km olduğu bakım yaptırmadan çıktım maalesef. Bu arada araç 130bin km'de, 100 bini devirdiği için artık 10 40 kullan dediler, bi doğru bir yaklaşım mı?

Bir araç sıfır alındı ise ve bu araç sürekli uzun yol yapan araç olduğu sürece km hiç sıkıntı değil. Ama bir araç sürekli şehir içi kullanıldı ise misal yüzbin km de işe bana göre yüz elli bin yapmış kadar yıpratır.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Yapılan km ye karşılık 200 ml eksilme normal. Aynı özelliklere sahip başka bir markanın yağını kullanmanın mekanik açıdan hiç bir mahsuru yok.

sondoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağ spesifikasyonları aynı olursa sıkıntı olmaz (sahte yağ vs değilse) fakat tavsiye aynı marka yağın kullanılması içindeki katkılardan dolayı.
GM 10w40 yarı sentetik kullanıyorum her yıl bakımda,heryılda 1lt farklı markalar gastrol/mobil yağ alıyorum bagaja takviye için ve bunu kullanmak durumunda kalıyorum eksilmeden dolayı 14-15 yıldır sıkıntı olmadı markalardan dolayı,önemli olan aynı spesifikasyona ait yağ olması,örnek olarak bakımda X marka yarı sentetik 10w40 acea a3/b3 yağ kullanıldı diyelim,yıl içinde eksilen yağın yerine Y markası yarı sentetik 10w40 a3/b3 yağ kullanmakta mahsur yok sonuçta specler aynı fakat tavsiyeler aynı marka yağın kullanılması içindeki katkılardan dolayı.
Geçen ay araçla yurt dışına çıktım motorda gm 10w40 yarı sentetik (9 aylık yağ) yağ vardı,yola çıkmadan mobil yarı sentetik 10w40 ile 300-400gr kadar takviye yaptım,1500 km yol yaptıktan sonra yağ seviyesi kontrol uyarısı çıktı,tekrar bagajdaki yedek yağdan 300-400gr civarı mobil yağ koydum,yani motordaki yağın yaklaşık 1LT'si mobil olmuş oldu,dönüncede komple yağı ve yağ filtresini değiştirdim.

Son düzenleme: