Motor Yağ Kapağıda Köpük (resimli)

Nboyraz78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracım corsa D benzinli 55binde
Su eksiltme yok
Yag 5w-30
Yag yeni degisti
Resimde goruldugu gibi bir kopuk soz konusu. Arac bir kac haftadir kapaktan yag atmakta
Yağ çubugu temız sayılır

Sorun nedir acaba????
http://hizliresim.com/qPO4rB

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu durumà sogutma suyuna yağ karışması deniliyor. Radyatör kabında mevcut mu? Kullandığınız yağ markası? Shell gm po gibi yağlardan dolayı kopurme şikayeti de olabiliyor...

Son düzenleme:

.:Rivendell:.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2 gün önce bende golf5'te denk geldim. Hemen sanayiye uğradım tabi. Kalitesiz yağdan kaynaklı olabileceğini öğrendim. Yağ çubuğu normal renkte ise bir sıkıntı olmaz.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Yağ değişimin de özellikle kalitesi düşük yağlar da köpürme olur arkadaşlar. Bu kremsi ise yağ kalitesi ile alakadar bir durumdur.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bi kaç corsada daha aynı sorun gözlenmiş buraya konu açılmıştı. 1.2 motordu sanırım onlar. soğuk hava kısa mesafe kullanım sebebiyle olma ihtimali yüksek deniyordu

Ose

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Genleşme kabında var mı yok mu yazmadınız. Köpürme öle basit bir olay değildir köpürme hava kaprcıkları demek. Eğer Yataklara hava kabarcıkları dolu olan yağ giderse yağ filminde kopmalar meydana gelir. Birşey daha ikide bir yağ markası değişmeyin. Tavsiyem aracınaza uygun mobilden yağ alın değişin ve mutlaka yağ filtrenizide değişin.

Stormingful

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim araçta da aynı durum vardı. Yağ olarak mobil 0 40 kullanmıştım. İlk gördüğümde yağa su karışıyor diye korkmuştum ama bunun kışın normal bir şey olduğunu gördüm. Hatta daha 2000 bin km deki mobil yağı bile değiştirmiştir sonuç yağda hiç bir anormallik yoktu boşuna yağ değiştirmiş oldum. Su eksilmesi, su haznesinde yağ izi veya yağ çubuğunda renk değişimi yoksa sıkıntı yokturdur boşuna endişe etmeyin

Ose

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Genleşme kabında var mı yok mu yazmadınız. Köpürme öle basit bir olay değildir köpürme hava kaprcıkları demek. Eğer Yataklara hava kabarcıkları dolu olan yağ giderse yağ filminde kopmalar meydana gelir. Birşey daha ikide bir yağ markası değişmeyin. Tavsiyem aracınaza uygun mobilden yağ alın değişin ve mutlaka yağ filtrenizide değişin.
Neyse ben yorumumu düzeltiyorum arkadaşlar özür dilerim. skoda forumdan alıntı yayınlıyorum. Ne demek istediğimi anlarsınız :

Bu arada castrol'un sitesinde de bu konu ile ilgili bir açıklama var

http://www.castrol.com/castrol/faq.d...&currentPage=2

Köpürme neden olur? Motora zararı nedir?
Gerçek anlamıyla köpürme, aracın devamlı hareketiyle karterde oluşan çalkalanma ve yağın motor içinde yüzeylere çarpması sonucu meydana gelir. Eğer motor yağında bu köpürmeyi engelleyecek köpük giderici katık yoksa ya da yetersiz ise, oluşan köpükteki baloncuklar herhangi bir temastan patlar . Böylece, metal sürtünmesi meydana gelir ve aşınma başlar. Halk arasında bilinen köpürme ise, yağ dökme haznesi kapağında oluşan, kaymak veya mayoneze benzer görüntüdür. Bu köpürme değildir. Yağa doğrudan su karışıyorsa veya eski teknoloji araçlarda olduğu gibi yağ buharı dışarı çıkmıyor ve gece - gündüz sıcaklık farklarında kondense olup yağa karışıyorsa bu olay meydana gelir. Motora doğrudan zararı olmayan kaymaklaşma ve mayonezlenmeyi, köpürmeden ayırmak gerekir.

benim durum koyu olarak yazılan yerdeki gibi