Motor yağ kapagı açınca motor sallanmaya başlıyor

DK70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yardım !!!
Merhaba ismim Mustafa
Geçen hafta almış oldugum 2015 opel astra j 1,6 110 hp 27000 km de araba genel anlamda hoşuma gitti fakat kafamı kurcalayan belli sorunlar oldu !!

1,Araç ilk çalıştırmada sogukken hafif devirli çalışıyor sonra düşüyor rolanti bu süreç 10 saniye civarı sürüyor , aldıgımda yok tu bu !
2. Merak ettim motor kısmına bakmak için kaputu açtım ve yağ kapagını açtım motor 5 saniye sonra felan sallantılı çalışıyor garip ! kapagı kapatınca düzeliyor ilk defa gördüm bi araçta bunu .
3. birde araba çabuk ısınıyor ortalama 5 dakika kullanımda 90 dereceye geliyor ve sabit kalıyor
Not : Araç da LPG yok
Opel biraz farklı geldi

Fikirlerinizi ve cevaplarınızı bekliyorum

Son düzenleme:

DK70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kimse yok mu yardım edicek ???

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hocam öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Size bildiklerimi kısaca anlatmaya çalışayım. Sorularınıza yine maddeler halinde yanıt verecek olursak;

1) Araçlarımız özellikle sabah ilk çalıştırmada yüksek devirle çalışırlar bu havanın soğukluğuna göre 1-3 dakika arasında sürer. Aracımız bu sürede motorunu yağlamaktadır. Devir normale dönene kadar hareket etmemek sağlıklıdır.
2) Çalışan motorun yağ kapağını veya yağ çubuğunu usta değilseniz açmayınız. Aracın hava girişini etkiliyorsunuz normal şekilde filtre üzerinden gelecek olan havanın yolunu değiştirip üst kapaktan hava aldırıyorsunuz. Sallanması gayet normal geldi.
3) Opel sıcağı sever denilir. Yaz kış 90 derecede sabit duracaktır. 90 üzerine çıkarsa sorun var demektir. (istisna durumlar hariç)

Araçlarımızda çok fazla elektronik donanımlar var içiniz rahat olsun yol bilgisayarı hata durumunda bizi yönlendirmektedir. Sizin manuel araştırmaya girmenize gerek yok, bakımını ve cam suyunu eksik etmeyin, motor soğutma suyunun temiz olduğunu kontrol edin yeterli hocam.

Son düzenleme:

DK70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hasip kardeşim tesekkur ederim aciklamalar icin cok iyi oldu .. opel den önceki aracim passat hayatimi karartti evli olsam yuvami yikacakti o yuzden korkar oldum. Gittim butcemin elverdigince yeni ayarinda araç tercih ettim.
Birdr son soru arabayi stop ettigimde 3-4 dakka çıtırtı geliyor çıt çıt diye
Passattan baya korkunca nerdeyse 1 şahin parasi yedim gene ayar tutmadi korkularimi dile getiriyorum :)

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Çıt çıt sesine bayılıyorum, Isınan egsozun soğuma sesi hocam herşey normal :) Hatta kontağı ilk çevirdiğinizde sesler duymanızda normal :)

• Beğen
Tepkiler: DK70

DK70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Allh razi olsun Hasip kardeşim :)
Abi passat yuzunden iyice korkar oldum arabalardan haha

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Ben şunu savunurum, cebindeki parayla en genç ve en düşük kilometre arabayı alacaksın. Bu şekilde arızalanma yüzdesi nerdeyse sıfıra iniyor. (kullanım hatalarını saymazsak).

Tekrardan aramıza hoşgeldiniz :)

Son düzenleme:
  • Beğen

DK70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hoşbulduk Hasip abi

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Aramıza hoşgeldiniz Mustafa bey.. @Hasip kardeşim gerekli açıklamayı yapmış...Motorlar hava yol ve kullanıma bağlı olarak bazen farklı sesler çıkarabiliyor ama uyarı veya bariz bir şekilde(sarsıntı,gaz yememe veya aşırı ses)hissetiriyorsa arıza olduğunu düşünün..Sütten dili yanan yoğurdu üfleyerek yermiş misali mallesef bendede olan bu takıntılar zamanla oluşuyor..Bazen kulakları tıkamak lazım seslere karşı :)..Bende bir ara Turbonın sesine takmıştım,şimdi nerde tırak orda bırak misali görmezden geliyorum..
Bu arada iyiki kapağı açınca oraya buraya yağ sıçramamış..Motor çalışıyorken herhangi bir parçaya müdahale etmeme lazım...

• Beğen

b.arat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
@DK70 foruma hoşgeldiniz. Aracinizla çok yol yapiyorsaniz, bütçeniz de elverirse lpg taktirmanizi tavsiye ederim. 1.6 benzinli dolaşmak bu benzin fiyatlariyla adamın canını yakar. Astra j 1.6 cok hirpalamadiginiz taktirde lpg ye uyumlu bir motordur. Kazasiz sürüşler diliyorum.