Motor üzerinde terleme veya buğu?

drtishka

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Boğaz kelebeğini ve EGR valfini temizlettireyim bakalım sonucu paylaşırım buradan

drtishka

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar ustaya gittim , gaz kelebeğinden o hortumu ayırdı , hortumun içinde aradı taradı conta (o-ring adı herneyse) bulamadı , araç 2. el olduğu için acaba önceden işlem mi yapıldı diye şüphelendik.O sırada gaz kelebeğinin hortumu takılan kısmındaki tırnak gibi metal dairesel çıkıntının bazı kısımlarının aşınık olduğunu farkettik.Zaten hortumu takarken böyle çıt yapıp tam kilitlenme hissini vermiyordu.Dedilerki gaz kelebeği değişecek , serbiste 2100 tl parça , parçacıda 1300 tl (sandık motordan çıkma oluyormuş) , bulabilirsen çıkma al daha ucuza takalım dedi.Ben boynu bükük eve döndüm kayınpederimle tekrar açtık boruyu contayı bulduk onun yerine aynı çapta parçacıdan o-ring aldım , ilk aldığım fazla kalın geldi anlaşılan ki hortum hiç girmedi , daha incesini aldım hortum cuk diye oturdu güzelce sıkıştı kelebeğe.Şimdi takipteyiz bakalım kaçırma yapacak mı.Cevaplarınız için teşekkürler ayrıca en kısa zamanda bir gaz kelebeği + egr temizliği düşünüyorum

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Conta nereden çıktı?Demekki daha önce temizletilmiş veya o boru sökülmüş contayı oturtamamışlar..Bence contadan sonra kaçırmaz.....Geçmiş olsun diyelim...

• Beğen
Tepkiler: OKANCAANNN

drtishka

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Conta nereden çıktı?Demekki daha önce temizletilmiş veya o boru sökülmüş contayı oturtamamışlar..Bence contadan sonra kaçırmaz.....Geçmiş olsun diyelim...
Yok conta gayet olması gereken yerdeydi sanayideki usta görememiş renkli birşey bekliyordu herhalde siyah renk olunca farkedemedi anlaşılan biz tornavidayla hafiften karıştırdık lastiği farkettim hortumun materyalinden farklıydı , düzgün yerinde duruyordu ancak onu çıkarıp başka o-ring takınca sıkıca oturdu 1. gündeyiz birazda turboyu basınçlı zorlayarak kullandım kaçırm yok gibi

• Beğen
Tepkiler: Zafer715 ve Cemil

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Araçlar euro emisyonları gereği karterdeki yağ buharını emme hattına vererk motorda yanması sağlanır zamanla emme borularında bu şekilde terleme olması normal. Bunun olmasını istemiyorsanız araya yağ tutucu tanklardan takmanız gerekir. Benim eski konularda 1.3e aynı sorun olduğu için uygulamıştım ve emm hattını kompletemizlemiştim egrde iptal olduğundan şu anda sorunsuz kullanıyorum
Dogrudur. O hatta yag buhari mevcut hatti girisindeki kelepceyi biraz sktirin yaglanmasi normal bir durum

• Beğen
Tepkiler: OKANCAANNN

drtishka

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Konuyu hortlatıyorum ancak gaz kelebeğine giren hortumun o-ringini değiştirip güzelce tekrar kelebeğe oturttuğumuzdan beri şikayetim kalmadı şimdilik çözülmüş gibi duruyor

• Beğen
Tepkiler: cagatay16