Motor Suyuna Yağ Karışması Sorunu

seckince

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhabalar astra h kasa easytronic benzinli aracımın motor suyuna yağ karışmış durumda. Sorunun ne olduğuyla ilgili bilgisi olan arkadaşların yardımlarını rica ediyorum. Şimdiden hepinize teşekkürler arkadaşlar...

fatihko

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun. Araç hararet yaptımı?

MT27i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

eakin65

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
astra h de yağ soğutucu varsa yağ soğutucu olabilir

Edit: Astra H de yağ soğutucu varmış ondan olabilir

Son düzenleme:

seckince

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araçta zaten hararet göstergesi yok şimdi onu bulmaya çalışıyorum sadece yolda giderken sarı yağ ikaz lambası yandı ustama sordum yağ azalmıştır dedi 1 litre yağ doldur sonra getir dedi.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 17:40 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 17:38 ----------

sitede bazı arkadaşlar yağ soğutucu var yazmış bazıları da yok yazmış anlamadım ki

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 17:42 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 17:40 ----------

Geçmiş olsun. Araç hararet yaptımı?

MT27i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

hararet göstergesi var mı varsa nasıl bakıyoruz cevaplayabilir misiniz?

Vectra92

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhabalar astra h kasa easytronic benzinli aracımın motor suyuna yağ karışmış durumda. Sorunun ne olduğuyla ilgili bilgisi olan arkadaşların yardımlarını rica ediyorum. Şimdiden hepinize teşekkürler arkadaşlar...

aracında yağ soğutucu var.egzos manifoltunun hemen altında.büyük ihtimal ile oringleri ömrünü doldurmuş olabilir.oringlerin takımını yakın zamanda 55 tl ye aldım.yağ soğutucuyu söküp takmak gerçekten çok zahmetli.yaklaşık 3-4 saat alıyor.eğer yağ soğutucunun kendisinde fiziksek bir hasar yoksa 200-250 tl gibi sorun halledilir.eğer yağ soğutucunun kendisinde çatlak falan varsa yeni soğutucu 350 tl civarında diye biliyorum.soğutma suyu kabında da sıkıntı yoksa iyi.soğutma suyunuda değiştirmeni tavsiye ederim.
Yakın zamanda aynı sebepten oringleri değiştirdik.ben kabı ve sensörü değiştirmedim.kabı güzelce temizledim ama yinede bembeyaz olmadı fakat suda bir sıkıntı kalmadı.Kolay gelsin.

Başka bir forum sitesinde aynı sorunu yaşayan kişiye yazdığım cevap;
Yaklaşık 1 ay önce benimde aynı sorun vardı.Soğutma suyu kabında yağa benzer bir sıvı vardı,hatta beyazımsılaşmıştı.Su kabını 2 defa temizleyip taktım,antfirizide değiştirdim ama nafile.Sonrasında ustamla birlikte bunun yağ soğutucusundan olabileceğini düşünerek söktük ve gördük ki, yağ soğutucunun oringlerinden kaynaklanıyor.Nedeni ise yağ soğtucusu tam egzos manifoldunun altında,oradaki ısı sebebi ile oringler zamanla özelliğini kaybediyor.Oringlerin takımını 55 tl ye aldım ve değiştirdik ve sorun giderildi.Ama şunu belirteyim söküp takmak yarım günü alıyor.Bayağı zahmetli bir iş.Operasyonun başından sonuna kadar ustama çırak görevi yaptım ve problemi çok net görerek sorunu halletmiş olduk.Şimdiden kolay gelsin.Sorunu özetlersek motor yağı soğutma suyuna karışıyor.

Eğer istersen seni ustama yönlendirebilirim.Motor suyu değişecek orası kesin 3 lt antifriz 20 tl.
Motor yağına bakılacak büyük ihtimal ile yağın değişmesine gerek yok.Oringler değişecek 55 tl ye aldım ben yaklaşık 1 ay önce(3 adet oring). İşçiliği 100-150 tl arasında.Eğer soğutucunun kendisinde fiziksel bir arıza yoksa 250 tl yi geçmez masrafın.Su kabını değiştimene gerek yok.Su kabının sökülüp güzelce temizlenmesi yeter.Tabii temizlenince bembeyaz olmuyor.ben 2 defa temizledim hatta ikincisinde içine kum koyup temizledim ama yinede tertemiz olmuyor.Çokta sorun değil bu.Su kabınıda illa değiştireyim dersen 60 tl kap, sensörüde 50 tl (eğer gerek varsa) . Soğutucu 300 tl civarında. Motor yağı ve filtresi 100 tl dersen.en kral masrafın 700 tl yi geçmez diye düşünüyorum.Benim fikrim antifiriz+oringler+işçilik = 250 tl ye bu iş halledilir.

Son düzenleme:

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
böyle bir durumda yağ soğutucusu değiştirilmeli yada tamir takımı varsa onla idare edilmeli,su sistemi komple bir kaç kez doldur ısıt boşalt yaparak ve temizleyici katkılarla temizlenmeli, motor yağı zaten değiştirilmeli,ve antfriz konup bir kaç gün kullandıktan sonra tekrar değiştirilmelidir...
ciddiye alınması gereken bir sorun bence...
sistem iyi temizlenmezse motorun soğutma sistem performansı düşecek ve yazın olmayacak bir yerde sorun çıkarabilecektir...üşenmeyip radyatörün bile dışarda temizlenmesi faydalı olur...

aykut_4515

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
CÜmleten sa arkadaŞlar bnm de chevrolet cruze 2011 model bİ aracim bulunmakta malup astra h kasalarla ayni motora sahİp benİm aracimda da soĞutma suyuna az mİktarda yaĞ kariŞmasi mevcut ayrica aracimda 500 km İla 1000 km arasinda 1 lt cİvari yaĞ eksİltme sÖz konusu ayrica aracim soĞukken İlk ÇaliŞtirmada geÇ ÇaliŞmakta tÜm bunlarin yaĞ soĞutucusuyla bİ İlgİsİ bulunabİlİr mİ?verceĞİnİz cevaplar İÇİn Şİmdİden tŞk ler