motor kurum temizleme

zeka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selamlar.
aracım 230 binde, aracı alıp ilk bakımını (yağ filtre triger) yaptırdığımda usta aracında kurum var temizlenmesi gerek demişdi. bugün carbon clean la ilgili bir kaç video izledim motoru açmadan temizliyorlar. manifolda da işlem yapıyorlar(fiyatıda uygun ). fiat yetkili servis idi videoyu ekleyen youtube de.
acaba benim 230 binde olan aracım carbon clean la temizlenirmi. temizlenmez kurumlar gidince yağ sızar diye yorumlar gördüm çünkü.
temizlenmezse de kurumdan dolayı temizletmek akıllıca değil, neredeyse motor yaptırma masrafına yakın motoru açtırıp temizletmek yani motor bitene kadar binip motor yapırmak daha akıllıca.
teşekkürler.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Ustayı boş ver, aracında sorun yoksa hiç kurcalamayacaksın. Nerden anlamış kurum olduğunu?
Carbon Clean de ise, aracın yakıt borusu sökülür, makineye bağlanır. Dolayısı ile enjektörler, yanma odası ve üst bölüm temizlenir. Kurum konusunda yararlı kurum da vardır. Ben sizin yerinizde olsam, egr yi sökerim, oradan kurum durumuna bakarım. Büyük ihtimal korkunçtur. Manifoltu söküp temizleyin. Gerisi için carbon clean düşünebilirsiniz, çok etkili değildir zaten.

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben carbon cleanı tavsiye ederim aracıma 180binde yaptırmıştım bir sorunla karşılaşmadım. Fakat carbonclean yapan heryer orj. makinayı ve ilacı kullanmıyormuş ben sitesinden ulaşıp gitmiştim yetkili servisine. Araç resmen kendine gelmişti.

Emre beyin dediği gibi egr ve boğaz kelebeğinide temizletin aynı şekilde oda çokfark etmişti araçta.

Birde hatırladığım kadarıyla Carbon Clean'den sonra bujileri yenilemek gerekiyor.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
230 000 de bir araç fazla kurcalama yola devam. Nere de tırak işte tam orada bırak diyeceksin. Boş yere para ve zaman harcama ;)

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
olur mu abi, adam gibi bakarsan üst kapak açmadan 400binide görürsün öyle oluruna bırakırsan 250bin olmadan üst kapağı da açarsın rektifiyede yaptırırsın.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Şimdi Mehmet araç ilk sahibinden olsa kişi sürekli bakımlarını yaptırsa yani artısını eksisini bilse evet yaptırsın en azından aracının huyunu biliyor ama araç belli bir km gelmiş daha önce ne şekilde kullanılmış belli bile değil. Şimdi araç daha verimli olsun derken komple motor yaptırma durumu dahi olur. Evet bazı kurumlar iyi değilse de bazı kurumlarda faydalı...

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla abi, ben şuanki aracımı aldığımda dünyanın en kötü bakılmış motoruydu ne periyodik bakımı ne yağı aracın düzgün çalışan bi yeri yoktu. 120bindeydi 230binle karşılaştırılma yapılamaz tabi ama ekxtra kötü bakılmıştı daha doprusu bakılmamıştı.

Turbo borusu patlak kaynakla tamir edilmeye çalışmış,turbonun keçe patlak bütün radyatörü yağ dolmuş araç havayla beraber boldca yağ çeke çeke kullanılmış feciydi anlayacağın. Aldığımdan beri sonucunu düşünmeden ne gerekiyorsa carbon clean'inden tut enjektör ayarına sıfır turboya paradan kaçmadan yaptım şuan 157binde ne 1gr yağ yakması var nede sesi soluğu çıkıyor.

İlk bakıma soktuğumda turbo ve borusunu değiştirmiş radyötörünü şişletip bütün sistemi mazotla temizletmiştim 1 usta yetmedi 3 usta uğraştılar şok olmuş şekilde ama aracı toparlayıp çalışınca egzozdan 10dk masmavi duman geldi ben araba yanıyor sandım ustalar araç sonunda hava çekiyor bütün çektiği yağı yakıyor demişleri o günden bugüne 30-40bin geçti dediğim gibi yağ yakması sıfır

Son düzenleme:

sewdamss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım bana kalırsa deneme yanılma yöntemini kullan.bende 97 model 1.6 wectra b war.aldığımda tık demeden 215 görüyordu sonra ne olduysa 2 hafta sonra araç bana tat wermez oldu.lafın kısası bayağı bi tamir ettirdim ama ne kurum temizlendi ne de herhangi bi performans katkısı yapıldı....aracın lpg ejektörlerinin patlak olduğunu biliyordum değiştirdim we o sırada bu siteden öğrendiğim boğaz kelebeği temizleme işlemini yaptırdım araç şimdi eski haline döner oldu.215 değilse de 200 ü çok rahat görüyorum üstelik aldığımda 205 bin kmdeydi şimdi 220 binde.
lafı uzattım kusura bakma eğer performansından memnunsan kurcalama ama performans artışı istiyorsan işe boğaz kelebeğinden başla snra da carbon clean yaptır ama sağlam yere gitmen bnm tawsiyem

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Onno usta yı biliyordur herkes (otohaber dergisinden) sanırım; bakınız ne diyor Onno Usta...

Eğer bir araç düzenli olarak carbon clean(CC) yapıldı ise 30-40 bin km aralıklar ile CC yapılmasında hiç bir zarar yoktur, aksine motora yapılacak en büyük iyiliktir diyor ve ekliyor. CC sayesinde enjektörlerin ömrü artıyor, subapların cevresindeki kurum gittiğinden AFR düzeliyor, kompresyon kaçakları azalıyor veya kayboluyor hatta emisyon değerlerinde bile iyileşme oluyor. Düzelen AFR yi takiben yakıt tüketimi azalıyor, motorun ömrü artıyor. Ancak aynı Onno usta diyor ki,

Eğer bir motora daha önce hiç CC yapılmadı ise ve bu motor yüksek km değerlerinde ise, kesinlikle bu motora CC önermiyor. Bunun yarardan çok zarar getireceğini ekleyip, araçta oluşan yararlı kurumları sökerek silindir tarafından kompresyon kaçaklarını arttırıp motorun rektefiye zamanını öne çeker şeklinde açıklama yapıyor...

Otohaberi yıllardır takip ediyorum her CC sorusuna yaklaşık yukarıdaki cevabı yazıyor...

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Eğer bir motora daha önce hiç CC yapılmadı ise ve bu motor yüksek km değerlerinde ise, kesinlikle bu motora CC önermiyor. Bunun yarardan çok zarar getireceğini ekleyip, araçta oluşan yararlı kurumları sökerek silindir tarafından kompresyon kaçaklarını arttırıp motorun rektefiye zamanını öne çeker şeklinde açıklama yapıyor...

Bende bunu demek istemiştim.