Modifiyeli Corsa D - TUV TÜRK Muayenesinden nasıl geçti :)

mjj_renegade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar, Herkez bana aracın geçmez diyordu! İçimi Bir sıkıntı almıştı! Okadar uğraşıp Eksoz'u ortaya aldırdım, bodykit, Marşpiyel, Arka Rüzgarlık yaptırdım, Camlar filmliydi! Şimdi hepsini nasıl sökücem diye düşünmüştüm?

Ama gelin görün ki ne oldu, Belgeleri ile aşşağıda! Umarım içinizden bağzılarınız rahatlar ve kendi kendine Bu araba geçiyorsa benimki kesin geçer der.. :)

Şekil 1-a: Aşşağıdaki fotoğraf en çok korktuğum şey olan Eksoz emisyonundan geçtiğimi gösteriyor! Aracımda Eksoz ile ilgili tek değişiklik Eksoz un Stepne'ye rağmen ortaya alınmış olmasıdır!

Ne katalizör iptali, nede susturucu iptali yapılmış sadece eksoz başı değiştirilmiş ve eksoza boru eklenerek ortaya alınmıştır!
s50c210020617220.jpg

Şekil 1-b: Araç ilk seferinde geçmedi fakat ertesü gün sorunu hallettirip geçirttim! Buradaki sıkıntı şunlar arkadaşlar;

Sinyal lambaları hatalı Boyanmış: Ağır Kusur (Demek istediği sinyal'e yapıştırdığım folyo lar. Bu giderilip aracın sinyallerinden folyo'lar sökülünce bu kusur halloldu!)

Ön aks gövdesi: Uygun tamirat yapılmamış (Buradaki sorun kullanımdan kaynaklanan zaman ile öz takım z rot başlarının yıpranması, değiştirilip sorun giderildi)

EKsoz Emisyon Raporu Süresi Geçmiş ve Eksoz Emisyon Raporu Yok (Rapor alındı, yukarıda, hemen 10 dakkada veriyorlar (Sadece Eksoz emisyon istasyonu olan tüv Türk merkezlerinde))

s50c210020617180.jpg

Görüldüğü üzere Diğer kusurlar hafif kusur olarak Tüv den geçer not aldı arkadaşlar!

mjj_renegade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Devam

Aşşağıda aracımın muayeneye girerken ki haline en yakın fotoğrafları var farklılıklardan ek notlar olarak bahsediyorum.. bakın inceleyin kararınızı verin!

ÖN TAMPON - muayene ye girerkenki hali;

- plaka'nın olduğu yerin arka zemini siyah boyalı idi!
- Ön camın üstünde güneşlik görevi gören daha koyu bir cam filmi şeridi vardı!

resim021e.jpg

Arka Yandan Görünüm - muayene ye girerkenki hali;

- Cam filmleri 2 ton daha koyu idi.
- Geri kalan yerler aynı idi!

resim023z.jpg

Ön Yandan Görünüm - muayene ye girerkenki hali;

- 2 ton koyu camfilmi ve gerisi aynı idi!

resim030e.jpg

Arka Sol Stop Görünümü - muayene ye girerkenki hali;

- Sacece arka stoplardaki folyo uygulaması iptal edilerek muayene den geçilmiştir! Bahsedilen yer geri vitese aldığınızda beyaz yanan kısımdır!

Ben şerit halinde o beyaz ışık görünsün diye bir boşluk bıraktım ama olmaz dediler söktük!

resim024a.jpg

Arka Görünüm - muayene ye girerkenki hali;

- Arka tamamen aynı idi

resim026g.jpg

Evet Arkadaşlar, Görüldüğü üzere,

Ne Bodykit, ne spoiler, ne şu anda satışta olan OMP 4cm yaylarım, ne cam filmleri, ne aracın üzerindeki yazılar, Ne ortadaki eksoz nede diğer değişiklikler hiç birinden sıkıntı olmadı!

Adam sadece arka stoplardaki folyolara taktı! onu da hallettik :)

Umarım size yardımcı olabilmişimdir :) Sorularınızı bekliyorum!

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu muayene ısı bıraz cetrefilli ve karmasık her ne kadar belırlı kuralları var gıbı gozukse de ıs tamamen muayeneyı yapanın psıkolojısı ıle de baglantılı benım aracımı ılk muayenede 20 dk ınceledı bır gorevlı egzosttan kalınca ıkıncı muayenesı tam 40 dk surdu yanı bazısı neredeyse birçok şeyi gormezden gelıyor bazısı amıyane tabırle asırı kıllık yapıp herseyı yazıyor hıcbır arac muayene ıcın emsal teskil etmez bence

mjj_renegade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu muayene ısı bıraz cetrefilli ve karmasık her ne kadar belırlı kuralları var gıbı gozukse de ıs tamamen muayeneyı yapanın psıkolojısı ıle de baglantılı benım aracımı ılk muayenede 20 dk ınceledı bır gorevlı egzosttan kalınca ıkıncı muayenesı tam 40 dk surdu yanı bazısı neredeyse birçok şeyi gormezden gelıyor bazısı amıyane tabırle asırı kıllık yapıp herseyı yazıyor hıcbır arac muayene ıcın emsal teskil etmez bence

Dediğiniz yılbaşından önce doğru olabilirdi fakat artık 2010 dan itibaren yeni gelen kurallar ve denetleme sistemi sayesinde malesef artık her araç örnek teşkil edebilir!

Hatta ve hatta insanlar yahu şurda kolay geçiyormuş oraya götür falan da diyebilirler fakat TUV işi ele aldı vede kendi denetçilerini Almanya dan getirince ve iş iyice ciddiye bindi, dolayısı ile işler değişti! Ben yanlızca kendi aracımla muayeneye girmedim daha önce 2 farklı arkadaşımla onların arabaları için de muayene ye gittim ve farklı yerlere gittik! İşler nasıl dönüyor ordan biliyorum!

Burdaki amacım, kulaktan dolma lafların aslının olmadığını kanıtlamak ve kendi aracımdan örnek vermektir! Bana göre de modifiyeli bir araç diğer modifiyeli araçlar için direk olarak emsal teşkil eder! O sebeple bu başlığı açtım!

Son düzenleme:

EREN34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Belirli şeylere musama doğru.Ancak unutmamak lazım ki hafif kusur demek bir dahaki sefere kaçarı yok bu işin demek :) 2 sene içinde satılacaksa araç o ayrı tabi:)

Saygılar...

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:good:

Cengiz abi demek istediğini çok iyi anlıyorum.Bu araba geçti benimki kesin geçer diye kıstas almak çok zor.Adamlar zaten kıllık yaparken kurala dayanarak üstüne geliyor.
Arkadaşın jantları standart ebat değil diyerek hafif kusur saysa idi kim ne diyebilirdi ki mesela?
Arkadaşın başına da geldi daha yeni.Direksiyonda "Momo" , "made in italy" yazıyor diye opel arması da olsa geçirmedi.Gitti orjinal direksiyon bularak geçirebildi aracı.

mjj_renegade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:good:

Cengiz abi demek istediğini çok iyi anlıyorum.Bu araba geçti benimki kesin geçer diye kıstas almak çok zor.Adamlar zaten kıllık yaparken kurala dayanarak üstüne geliyor.
Arkadaşın jantları standart ebat değil diyerek hafif kusur saysa idi kim ne diyebilirdi ki mesela?
Arkadaşın başına da geldi daha yeni.Direksiyonda "Momo" , "made in italy" yazıyor diye opel arması da olsa geçirmedi.Gitti orjinal direksiyon bularak geçirebildi aracı.

Benim jantlardan bahsediyorsanız hiç birşey diyemezdi çünkü orjinal jant sadece boyattım.. :) O momo olayına gelince de eğer airbag i iptal edip gidip spor direksiyon taktıysa arkadaşınızı geçirmemesi çok normal hatta öyle bişey olduysa iyiki geç,rmemiş kaza anında airbag hayat kurtarabilir!!

Benim yaylarıma laf ettiler TÜV onayını gösterince susup kaldılar! Kuralları bozmadan yapılan hiç bir değişiklik sıkıntı yaratmaz! Sadece değişiklik yaparken mantıklı düşünmek ve abartmamak gerek bence!

Valla ben aracımdakileri ayrıntıları ile yazdım kıyaslama yapılabilsin diye umarım işine yarar ilgilenenlerin!

munez

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iide neden raporun altında onaylanmadı etiket verilmedi yazıyor nasıl geçti aracın ayrıda araban sadece egzos emisyondan geçmiş lütfen kimseyi yanlış yonlendırmeyelım arkadaslar ekledıgı muayene kagıdının en altındakı sonuc kısmına bakarsanız ne yazdıgını gorursunuz saygılarımla kımse yanlıs anlamasın hatayı gostermek ıstedım muayeneye gıderken lutfen dıkkatlı olun 2.sınden sonra tekrar ucret alıyorlar cunku

alper a

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iide neden raporun altında onaylanmadı etiket verilmedi yazıyor nasıl geçti aracın ayrıda araban sadece egzos emisyondan geçmiş lütfen kimseyi yanlış yonlendırmeyelım arkadaslar ekledıgı muayene kagıdının en altındakı sonuc kısmına bakarsanız ne yazdıgını gorursunuz saygılarımla kımse yanlıs anlamasın hatayı gostermek ıstedım muayeneye gıderken lutfen dıkkatlı olun 2.sınden sonra tekrar ucret alıyorlar cunku

Buu Arkadaş 2ye gitmiş zaten kırmızı damgayla onaylamışlar eksikler giderilmiştir diye ;)

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dediğiniz yılbaşından önce doğru olabilirdi fakat artık 2010 dan itibaren yeni gelen kurallar ve denetleme sistemi sayesinde malesef artık her araç örnek teşkil edebilir!

Hatta ve hatta insanlar yahu şurda kolay geçiyormuş oraya götür falan da diyebilirler fakat TUV işi ele aldı vede kendi denetçilerini Almanya dan getirince ve iş iyice ciddiye bindi, dolayısı ile işler değişti! Ben yanlızca kendi aracımla muayeneye girmedim daha önce 2 farklı arkadaşımla onların arabaları için de muayene ye gittim ve farklı yerlere gittik! İşler nasıl dönüyor ordan biliyorum!

Burdaki amacım, kulaktan dolma lafların aslının olmadığını kanıtlamak ve kendi aracımdan örnek vermektir! Bana göre de modifiyeli bir araç diğer modifiyeli araçlar için direk olarak emsal teşkil eder! O sebeple bu başlığı açtım!
benim aracım da tüvden gecti zaten eski sistem muayeneden değil, ben aynı yerde benımkınden önce 3 arac muayene ettirmiştim bir bir görevliyle baya uzunca konustum genc bır arkadas kendı arabamdan bahsettım egzosttan,jantlardan vs. bana abi sen egzostu sökmeden muayeneye gir ve dua et ıcımızden ıyı bırı muayeneyı yapsın ve o anda moralı bozuk olmasın o sansına artık dedı ve gozlemledıgıme gore de bazı 1-2 yasında aracları sudan sebeplerle muayeneden gecırmedıler ,bazı dusuk model bakımsız oldugu bellı aracları sıp dıye gecırdıler sıstem ne olursa olsun sonucta ısleten ınsan ama benım sıstemden kastım makınaların verdıgı olması gereken degerler degıl gorsel ve ısıtsel olanlar yanı muayeneyı yapanın ınsıyatıfıne kalmıs olanlar bazısı ılla orjınal ebat jant arıyor bazısı abı lastıkler camurluga surtmesın de janta manta bakmam ben dıyor vs.vs...mesela benım ön konsolda fazladam 4 kırmızı cok goze batan düğme var bunlar ne dedı ben de cam acma dugmelerı bu aracta uygunsuz yerde seyır halınde tehlıke arzedıyor acıp kapamak o yuzden sag on konsola dugme yatırdım dedım bana abı aslında bu muayenede kalma sebebı ama senınkı mantıklı ve faydalı ıyı yapmıssın o yuzden sorun cıkarmayacagım dedı sağolsun :) bu muayene yapanın dedıgı laf ikinic muayenemın uzun surme sebebıyse cocuk abı buraya ne makınalar gelıyor ama daha once hıc opelın boyle bır aracı gelmedı, ılk defa goruyorum o yuzden baya ınceledım aracı cok begendım dedı ve ısı bıtınce ızın ısteyıp bıraz kullandı yanı ısın bası da sonu da ınsan ...