Meriva gösterge ekranıarızası

karabacak1001

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Meriva 2006 cosmo eastronik vites sahibiyim. Arabanın aküsü boşalmıştı, takviye ile çalıştırdım, ancak, teyp çalışmasına (kontağı açar açmaz değilde manuel çalışıyor) rağmen gösterge ekranı açılmıyor, servise gösterdim, tech2 cihazı bağladılar, ancak cihaz araba ile bağlantı kuramıyor ikazı çıktı. DCM modül arızalı olabilir gösterge paneli kontağın açıldığını algılayamıyor veya gösterge paneli arızalıdır diyorlar. Daha önce böyle şeyler başına gelmiş arkadaş varsa yardım bekliyorum teşekkürler.

Moderatörün son düzenlenenleri:

OPELIM_NET

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle kontak voltajının sigortasını kontrol ettilermi.?
Kontagı açtığında cam açma düğmelerindeki ışıklar vs yanıyormu.?

karabacak1001

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Serviste arabanın başında değildim. Ancak mesajınızı okuduktan sonra düğme ışıklarına baktım yanıyor. Zaten arabanın çalışmasında herhangi bir eksiklik yok. Ayrıca serviste Vectra'dan çıkma bilgi ekranı taktılar, bilgiler görünüyordu, fakat gene kontak açılınca teyp otomatik devreye girmiyordu.

OPELIM_NET

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teybin kontakla açılması için ayarı var.
2 seçenek var. ya teybin arkasına kontak voltajı gelmiyor
yada teybin indiglon on ayarı off olmuş
teybin modelini yazarsan nerden yapacağıa bakalım.

OPELIM_NET

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teybin menüsünü kontrol edersen indiglon on of diye bi ayar olucak on mu off mu kontrol et.

karabacak1001

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ekran çalışmadığı için teyp kumandalarını göremiyorum. Sadece teyp çalışıyor. Ayrıca kontak açılınca teypdevreye girmiyor

Son düzenleme:

karabacak1001

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arabaya serviste Tech2 cihazı bağladılar. Ama cihaz araba ile konuşmadı. Arıza hakkında bilgisi olan varsa ve bana yardımcı olabilirse sevinirim.

karabacak1001

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ankara'da bir kaç elektronikçiye gittim. Onlarda sorunu çözmek için arabayı bırakmam gerektiğini ve arıza tespitinin uzun süreceğini söylediler. Onarım fiyatı hakkında da herhangi birşey söyleyemeyiz dediler. Fİyatın belli olmaması, götürdüğüm heryerin (Opel servisi de dahil) arızanın çözümü hakkında tatmin edici cevaplar vermemeleri ( ekranda arızalı, Elektronik kontrol ünit, kablo kopuğu vs.) üzerine arızayı kendim çözmeye karar verdim. Öncelikle ekranın arızalı olup olmadığını anlamak için hurdacılara didip aynı kod numaralı dösterge paneli buldum ve sistememonte ettim sistem çalıştı (sadece "ekranı kaydet" ikaz yazısı çıktı.Bunun içinde sistemi sıfırlayıp yen iden programlamak gerekiyormuş) Öyle olunca ekranı açtım. Ekran kartını boş olarak sisteme takıp devre üzerinde herhangi bir elemanda sorun olmadığını kontrol ettim ve bir entegrenin çok fazla ısındığını tespit ettim. Entegreyi elektronikçilerde aradım ancak bu entegre özel oduğundan bulmak çok zormuş zaten bulamadım. Bunun üzerine tekrar elektronikçiye didip onlara kontrolettirdim. Teşhisimi doğruladılar (onlara kalsa arabayı dağıtacaklardı) Onlarda bu entegrenin bulunmasının çok zor olduğunu ve ellerinde olmadığını söylediler ve kendilerinde olan buna benzeyen ekran kartında aynı entegreyi buldular ve benim karta taktılar sistem çalıştı. Şimdi eskisi gibi çalışıyor sorun yok. (Ekran için servis zor buluruz fiyatı yaklaşık 1500-2000 TL arası olur dediler, hurdacı 400TL dedi. Ben ise 150 TL'ye yaptırdım.

karabacak1001

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba,
Meriva marka arabamda CDC Opera 40 teyp var. Arabanın ekranında bugün birden bire "Harici giriş" yazısı çıktı ve teybi kapatamadım. Ekranda sadece yol bilgisayarı bilgilerine ve ses şiddetine kumanda edilebiliyor. Teybi kapatabilmek için sigortasını çektim.
Yardımcı olursanız sevinirim.