marş basıyor ama çalışmıyor :(

cess

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:( iyi akşamlar arkadaşlar.aracım 3-4 aydır soğuk iken zor marş alıyor ve çalıştığında sarsıntıdan direksiyon titriyordu.ben böyle olacağını hissettiğim zamanlarda mecburen gaz pedalına basıp (basmamam gerek ama basmazsam motor çalışmıyor) motorun çalışmasını tetikliyordum.ben bir iki kere sanayide sordum bunu ateşelemeden yani;bobinden, buji kablolarından,bujilerden yapabilir demişlerdi.bu soğuk iken zor çalışma son bir haftadır iyice kendini belli etti ve en sonunda bugün marş basmasına rağmen hiç çalışmadı.ben bobinden iyice şüphelendiğim için bobin ve buji kabloları sipariş ettim.sizce arkadaşlar sorun bobin midir? bir de bobini kendim değiştirebilir miyim?
önce kabloları çıkarsam sonra bobini sökebilir ve yenisini takar sonra da kabloları sırasıyla takarım gibi geliyor.sizce arkadaşlar basit bir işlem midir?çünkü forumda öyle bişi okuduğumu hatırlıyom.yoksa usta mı çağırayım.
araba da perşembe lazım.lütfen yardımcı olun arkadaşlar.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Halil kardeşim,acaba motor temperatur( sıcaklık sensorunda) sorun olmasın? zengin fakir karışımı? bobinden önce ucuz sensora bakardım çünkü motor soğuk iken diyorsun ki ben sıcak iken bu sorun yok olarak algılıyorum.sensor 12-15tl lik parça sonuçta ki bozuk ise soğuk motorda yapar,yani motor zengin karışımla boğuluyor olabilir

cess

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Halil kardeşim,acaba motor temperatur( sıcaklık sensorunda) sorun olmasın? zengin fakir karışımı? bobinden önce ucuz sensora bakardım çünkü motor soğuk iken diyorsun ki ben sıcak iken bu sorun yok olarak algılıyorum.sensor 12-15tl lik parça sonuçta ki bozuk ise soğuk motorda yapar,yani motor zengin karışımla boğuluyor olabilir
selim abi daha önce ustalar ateşleme sistemi üzerine yoğunlaşmıştı.çünkü araba çalışırken gaz verince hem geç tepki veriyor, hem de motordan hafif öksürme sesi geliyordu.ben ustalara o sensörden yapabilir mi demiştim.pek ihtimal vermemişti.(termastatın altındaki müşürü diyorsan corsa b'de motorun sol tarafında).yani motorun sesinden anladılar .ama o müşür ben de var yedek olarak
bobini ben değiştirebilir miyim selim abi?

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
benzin pompası ne durumda ya da arçta lpg varmı,direk tüpte çalışıyormu..?

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Bence bir süre LPG'yi kapatıp kullanın, durum düzelir ise enjektörler eskimiş olabilir.

cess

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar tahmin ettiğim gibi çalışmama problemi bobinden ve buji kablolarındanmış.tabi 3 buji de değişti.ustayı bugün arabanın yanına getirdim.ilk önce 3 bujiyi ve 2 tane buji kablosunu değiştirdi.araba zorlanarak çalıştı.daha önce hiç çalışmıyordu.sonra ustanın dükkana gittik.orada bobin ve diğer kabloları değiştirdik.çalışması düzeldi.motor sesi güzelleşti yani sessizleşti.öksürme gitti.yolda gidişi düzeldi.vites düşürdüğümde 2 bin 3 bin devir arasında yekinme yapıyordu.sanırım o da düzeldi.4. buji neden değiştirmedin diye soracak olursanız, o buji daha önceden sıkıntılıydı.ya diş kaptı ya da çok sıkı.belli değil.ustayı ben uyardım.o bi yokladı şöyle hafif döner gibi oldu ama sonra tekrar sıktı.işi büyüteceğimizden korktuk.şimdi geniş bir zamanda ve tornacının yakınlarda olduğu bi sanayide onu söktürcem.nasıl çıkacak Allah bilir.
parça fiyatları;
bobin huco marka 140 tl,
kablolar zetex marka 65 tl
bujiler bosch 28 tl
ve işçilik 40 tl tuttu.
yardımcı olan herkese teşşekür ederim..