MAF sensoru veya debimetre

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
MAF veya hava debimetrenin bozuk oldugunun belirtileri;
Rolanti sabitsizligi,bagzen rolantide kavsaklarda birden motorun stopa kacmasi,yakit sarfiyat artisi,motorda cekis kaybi mesela (gaza basinca cekisi olmayisi),son hiza erisememe veya gec erisme… bunlar MAF diger adi ile hava debimetre ariza belirtileridir…

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben tesekür ederim muammer kardes,
pahali bir parca oldugundan temizleme ile denemek tabii iyi..

Liqiu Moly marka nin temizleyici satilmakta ayrica baska markalar da var

muammer yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlgine teşekkürler Abicim

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Birsey degil, sunuda burda belirteyim...
debimetrenin bozulmasinda basda spor filitresi,filitre degismemesi,yagmurlu havada ön araca yakin takip,arti motor yaginin fazla konmasi..

cemal arslan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
maf sensörü neden bozulur ???

belirtileri nedir ??

bozulması hem elektronik bir parça olmasından kaynakalanabilir...ne zaman nerede bozulacak kimse bilemez...bazıları var 2 ayda bozuluyor bazıları var 5 senede bozuluyor...

maf sensörü içinde görünür kısımda teller var...bu teller zamanla kurum bağlıyor..kirli bir yağ...

bundan dolayı sensörler havayı yeterince algılamıyor ve hatalı sinyal gönderiyor...

yakıtın artmasına çekişin düşmesine neden olur

tam anlamıyla bozulursa yada tıkanırsa (aşırı kir bağlarsa) işte o zaman belirtisi çok farklıdır...

yolda giderken aniden yavaşlar belli bir devri (genelde 3 bin) geçmez

kontak kapatıp açınca düzelir...

bunu yaşarsanız bilin ki debimetre yada maf sensörü yada hava akış metresi bozulmuş demektir...artık temizlikte fayda etmez...

temizlemesi uçucu bir sıvı yada basınçlı sprey ile yapılabilir...en ucuzu en basiti balata temizleme spreyi...

sıkınca zaten akan kiri göreceksiniz...bu şekilde ömrünü biraz daha uzatırsınız...

ancak bozulmuş ise yapacak bir şey yok...bir kutu spreyde sıksanız artık değişmesi gerekiyor

fiyatlar çok farklı 100-400 lira arasında araç markasına göre değişiyor

ancak bir çok maf sensörü çekirdeği aynıdır...bosch markadır

mesela kia sorento 2.5 crdi 140hp ile fiat doblo 1.3 mjet maf sensörü aynıdır...

tabi kutuları farklı biri büyük ve kısa diğeri dar ve uzun...

ama ortak yanları ....çekirdek sensör aynı

yapmanız gereken fiatdan alıp kia ya aktarmak...

fiat 90 lira
kia 400 lira

tuhaf değil mi ?? oysa ikiside aynı parça...

belki sizin maf sensörü çekirdek kısmı yani sensörün kendisi de başka ucuz bir marka ile aynı olabilir...

benden söylemesi....

Bygnr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
MAF veya hava debimetrenin bozuk oldugunun belirtileri;
Rolanti sabitsizligi,bagzen rolantide kavsaklarda birden motorun stopa kacmasi,yakit sarfiyat artisi,motorda cekis kaybi mesela (gaza basinca cekisi olmayisi),son hiza erisememe veya gec erisme… bunlar MAF diger adi ile hava debimetre ariza belirtileridir…

yakıt sarfiyatı çekiş kaybı bende var acaba bu sensör bozulduğu için midir bilmiyorum ?

son hıza erişemiyorum 1. 2. 3. 4. viteslerde yüksek devire geliyor sıkıntı yok ama 5. viteste 3 bin deviri geçemiyorum gaza asılıyorum yok geçmiyor ,

yaklaşık 1 hafta önce suyun içinden geçtim derin bir suydu hava filtresi ıslaktı baya kirli su vardı zaten maf sensörüne kirli su geldiyse bu bozmuş olabilir mi ?
ekranda hata lambası flan yanmıyor. yorumlarını alabilirmiyim acaba çok teşkkürler..

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Az önce google amcaya maf sensörünü sordum. Neye benzediğini merak ettim. Meğersem ben o sensörü biliyormuşum. Sadece ne olduğunu bilmiyormuşum. :) Farkında olmadan sanırım doğru bir şey yapıyormuşum. Ara ara maf sensörünü sökerek üflemek kaydı ile tozunu alıyordum diyebilirim. İş yerimin olduğu yer aşırı tozlu. Ara ara hem hava filtresini hemde bu maf sensörü dediğiniz parçayı temizliyorum. Fakat hiç temizlik maddesi kullanmadım. Sadece hava tutarak temizliyorum.

speedline

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim de debimetre arıza veriyor.Temizledim fakat değişen bir şey olmadı sanırım bozulmuş. Yolda giderken gaza yüklenildiğinde arızayı yakıyor ve çekiş kaybını direk hissettiriyor.Aynı zamanda rolantide bozukluğa sebep oluyor. Bu faydalı bilgiler için teşekkürler.