LPG'ye Motor Yağı

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Araca yetkili servis dışında yapılan en ufak bir müdahele bile garantiden çıkarıyor diye biliyorum ben..

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Servis mümkün olan minumum masraf yüksek kazanç sağlamak amaçlı çalışır. Servis in 10-40 yağ koyduğunu okumuştum forum da ben k yağı 15 yıllık arabamà koyuyordum. Size önerdiğim yağı netten arastirin ülkemizde mobil ve Castrol iyi reklam yaptığı için motul pek bilinmiyor..300 v kodlu yarış aracı yağları mevcut tabi o bizim araçlarda gereksiz lakin turbolu özel araçlarda o yağ 5-6 bg artış sağlıyor.dyno testleri mevcut.Size önerdiğim yağda 5-30. Neden 5_ 30 öndeki rakam ağır kış şartlarında akışkanlik derecesini arkadaki rakam ise yüksek sıcaklık derecesini belirtir. Şimdi siz izmirde yaşıyorsunuz kış boyu - derecenin altına hava pek inmez yani yağ fazlasıyla kendini korur.Ben ki ankaradayim 5 -30 rahatlıkla da kullanıyorum ki - 20 yi gördük. 0 - 40 yağ ise aşırı ince dir. İnce yağ bizim motorların yağ yakması na yardimci olur onu geçtim rusya gibi soğuk ülkelerde aşırı performanslı araçlar için kullanılır. Tr de belki doğu bölgeler için olabilir onun harici luzumsuzdur. 10 -40 ise kışın daha da kalınlaşir ki buda motoru zorlaya bilir. 10 -40 yağı yüksek km araçlarda yağ yakması ni engellemk için tavsiye ederler. Kısaca mobil motul Castrol bunlardan hangisini seciceksinz 5-30 tavsiye edin desox2 onayı da unutmayın. Bunlar benim tercihim düşüncem ve forumda paylaşımların tecrübelerin birikimidir karar sizin

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Mehmet senin konuna ek olarak şunu söylemek isterim. Opel eski model araçlarda yağ yakmasa bile 5 30 yağ kullanıldığı zaman motor ilk çalışmada sesli çalışır. Bizzat denedim kendi aracım da sesli çalışıyor dizel gibi.

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi 0 40 kullanan arkadaş da paylasmis ti ses yapıyor die sonra 5 30 geçti ses azaldı dedi. Benim de gözlediğim araç isindiktan sonra cit cit sesinin başlaması sanırım opel motorlarında bu tür sesleri kesemiyoruz.Bende dizel sesi yok ama o cit cit ses gıcık bişi

aprilia

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç için önerilen ve kullanılan fabrikasyon yağların araç benzinli iken onerildigini unutmamak gerek.
Lpg sonradan takılan bir şey ise, bu yağ viskozitesini de değiştirir.
Lpg yüksek ısı ortaya çıkarır ve benzin gibi yaglamaya yardımcı olmaz kurudur.
Bu sebeple xw30 ne kadar mükemmel bir yağ olursa olsun ( mobil 1 esp formula gibi) lpg li araçta motoru tam koruyamaz. Son değerin 40 olması evlâdır. Zaten xw30 ile xw40 arasında sadece yüksek sıcaklıktaki akiskanlik ve dayanıklılık oranı ve bilmem kaç derecede kac numara yağ gibi davrandığı farkı vardır

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Abi 0 40 kullanan arkadaş da paylasmis ti ses yapıyor die sonra 5 30 geçti ses azaldı dedi. Benim de gözlediğim araç isindiktan sonra cit cit sesinin başlaması sanırım opel motorlarında bu tür sesleri kesemiyoruz.Bende dizel sesi yok ama o cit cit ses gıcık bişi
İşte o ses benim motorda da vardı kardeşim. Ve bence ben kendi aracım için söyleyeyim 10 40 daha iyi gibi. Çünkü o yağı kullanırken ses yapmıyor ve motor da çok sessiz idi.

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sesi servise sorduğumda karakteristik motor sesi budur demisti ses enjektörlerdn geliyormus. Yag ile onun ilişkisi ne türlü olabilir ki. Ben çözemedim vallahi alıştım cit cit à :)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Sesi servise sorduğumda karakteristik motor sesi budur demisti ses enjektörlerdn geliyormus. Yag ile onun ilişkisi ne türlü olabilir ki. Ben çözemedim vallahi alıştım cit cit à :)
O ses aslında kapağın içinde olan o yaylardan geliyor. Bende o ses yüzünden arabayı Hakan ların dükkana bıraktım bir iki gün orada kaldı hehe